• ZDRAVÝ KŮŇ

    Jistě to znáte, přijdete do boxu a kouknete na svého čtyřnohého kamaráda. Asi aniž byste si to uvědomili, bleskově zkontrolujete jeho zdravotní stav. Stačí jen letmý pohled a víte, jestli je dnes všechno v pořádku.
    Celkový postoj a chování

    Změna v chování je to, co často jako první ukáže na problém. Jakákoliv náhlá, byť malá změna může ukazovat na to, že se něco děje. Tu malou změnu uvidí jen ten, kdo je s koněm v pravidelném a těsném kontaktu. Kůň by se měl živě zajímat o své okolí a působit uvolněně. Koně, kteří jsou nemocní, zranění nebo se necítí dobře, jsou často apatičtí a bez zájmu. Naopak mezi známky bolesti nebo jiného tělesného nepohodlí patří převalování, popocházení, svalový třes nebo opakované kopání a zrychlené dýchání i pocení. Pozor – výrazná apatie, nebo nadměrná aktivita, to už může znamenat problém většího rozměru.

    Oči i nozdry bez výtoku, chuť k jídlu a zájem o okolí – i tak vypadá zdravý kůň.
    Oči a nozdry

    Oči vašeho koně by měly být jasné a bystré. Zakalené, unavené, vybledlé, přimhouřené, zarudlé nebo naopak vykulené oči říkají, že je něco špatně. Stejně tak i výtok z očí nebo nozder, zvláště silný nebo bělavý, nažloutlý nebo hnisavý je známkou možného zdravotního problému. Čirý výtok v přiměřeném množství je normální.

    Pohled na nohy

    Určitě nohy nejprve přejedete pohledem a pak nejspíš při čištění koně i rukou. Takové „pohlazení“ ukáže, jestli nejsou nohy oteklé, příliš horké, bolestivé nebo jestli na nich není drobná ranka. Stejně zkontrolujte i kopyta, případně i podkovy.

    Pohled pod nohy

    Když už se díváte k zemi, určitě se také rozhlédněte po boxe a překontrolujete množství a kvalitu hromádek, jestli odpovídá očekávání. I tady je znalost „poměrů a zvyků“ velmi užitečná.

    Chuť k jídlu

    Chuť k jídlu je jasným ukazatelem toho, jak dobře nebo špatně se zvíře aktuálně cítí. Pokud kůň nemá zájem o potravu, může to být signál, že se necítí dobře. Určitě koukněte do žlabu, je-li vyžráno je to dobré znamení. Samozřejmě je důležité si všímat i toho, jestli kůň přijímá seno.

    Pohyb

    Zdravý kůň bude mít plynulý, volný pohyb. Nebude vykazovat žádné známky kulhání nebo nepravidelné chůze. Kulhavý kůň bude vypadat, že šlape „krátce“ a neochotně.

    Jak poznám, na kterou nohu kulhá?

    Při kulhání na přední nohu je jasným znakem kývavý pohyb hlavy nahoru a dolů. Při došlapu na bolavou nohu jde hlava nahoru a ve snaze noze ulevit se z bolavé nohy kůň velmi rychle zvedne. Při dopadu na nohu zdravou jde hlava dolů. V případě silného kulhání je to vidět i v kroku, v klusu se většinou tento pohyb ukáže i při slabším kulhání – jen nemusí být tak moc výrazný. Kulhání na zadní nohu je někdy obtížnější odhalit. Je potřeba se zaměřit na délku kroku a čas, který kůň stráví na jedné nebo druhé noze, případně na nerovnoměrný pohyb zádě (při pohledu zezadu).

    Není něco v pořádku?

    Když se vám něco nezdá, je potřeba se na zdraví svého kamaráda podívat detailněji a zaměřit se na základní vitální funkce. Tady má v posouzení zdravotního stavu výhodu ten, kdo si dal tu práci a pár dní po sobě tyto základní funkce změřil, zapisoval a nakonec zprůměroval. Ten zná průměrné běžné klidové hodnoty pro dech, tep a teplotu u svého koně. A k těm může nově naměřené hodnoty vztáhnout. Níže jsou uvedená klidová rozpětí.

    Teplota-tep-dech 

    Teplota-tep-dech jsou základní vitální funkce nejen koně a jsou první, na co byste se měli při kontrole zdravotního stavu zaměřit.

    První se zaměřte na dech koně. Jak dýchá? Hluboce, těžce, povrchně, hlasitě, s obtížemi… Můžete změřit počet vdechů za minutu. Obvyklá klidová hodnota je 10-24 vdechů za minutu (u hříbat 20-40 vdechů/minuta).

    Změřte puls, tedy kolikrát srdce za minutu bouchne. Nejčastěji se měří na lícní tepně, tepnu nahmatáte na dolní hraně dolní čelisti, zhruba v přední části masité části tváře. Je dobré si hledání tepny nacvičit. Klidový puls je 28-44 tepů/minutu, u hříbat 80-100 tepů/minutu.

    Teplotu měřte v konečníku. Teploměr natřete vhodným tukem a zasuňte dostatečně hluboko, po celou dobu měření ho držte. Klidová teplota u zdravého dospělého koně je cca 37 – 38°C, u hříbat to může být o 0,5°C více.

    Dále zkontrolujte sliznice, jejich barva by měla být růžová. Šedá, bledá nebo bílá ukazuje na špatné prokrvení. Dobrým ukazatelem je doba plnění kapiláry. Test provedete tak, že silně stisknete dáseň, odkrvení způsobí, že sliznice bude bledá. Měříte čas, za který se dáseň opět zbarví do růžova. Doba by neměla přesáhnout 2 sekundy. Dobré je také si poslechnout peristaltiku střev. Zdravá, funkční střeva se ozývají množstvím bublavých, přelévavých i plynových zvuků, které mění svou hlasitost a intenzitu.

    Foto: archiv společnosti EQUISERVIS, spol. s r. o.

    360x360 AD
    Back to top