• ABSCES V KOPYTĚ

    Absces vzniká, když se v kopytě začnou množit bakterie, zpravidla následkem nějakého úrazu. Našlápnuté ostré kameny, střepy, hřebíky nebo šrouby mohou poškodit rohovinu kopyta a tím otevřít cestu bakteriím. Ty se dostanou mezi citlivé lamely – tenké vrstvy tkáně spojující kopytní pouzdro s kopytní kostí a stěnu kopyta nebo chodidlo. Bakterie způsobí tvorbu hnisu, který se hromadí a tlačí pak za stěnou kopyta nebo na chodidlo. Tento tlak může být velmi bolestivý, kulhání spojené s abscesem bývá doslova hrozivé!
    Příznaky a diagnostika

    Mezi hlavní a nepřehlédnutelné příznaky abscesu v kopytě patří silné kulhání. Jeho nástup bývá náhlý, často zdánlivě přes noc začne kůň kulhat tak, že má majitel podezření na zlomeninu. Z dalších příznaků to může být neochota nést váhu na dané noze, která se projeví výrazným odlehčováním nohy v klidu a tendencí nedošlapovat na celé kopyto. Kopyto bude nejspíše hřát a možná na korunce nahmatáte i puls.

    Kleště na zkoušení citlivosti kopyta.

    Absces v kopytě lze indikovat pomocí zkoušecích kleští. Podkovář nebo veterinář s nimi zatlačí na několika místech na kopytní stěnu a na chodidlo a celkem spolehlivě určí, kde pod pevným povrchem kopyta se absces nachází. Rentgenové vyšetření může být indikováno u vleklých abscesů.

    Léčba

    Možností, jak koni ulevit od bolesti, je několik. Většina abscesů praskne během několika dní sama, ale u některých může prasknutí trvat klidně 2-3 týdny. Úporné abscesy mohou vyžadovat veterinární léčbu nebo asistenci kováře. Veterinář nebo kovář místo přesně lokalizuje, absces otevře a vyčistí. To je ale spíše krajní možnost. Většina abscesů v kopytě se léčí neinvazivně, jen se pomůže přirozenému průběhu provalení hnisavého ložiska a dohlíží se na případné komplikace. Veterinář může předepsat antibiotika k odstranění přetrvávající infekce, i když většina běžných kopytních abscesů antibiotika nevyžaduje.

    Botičku s obkladem je snadné vyrobit. Základem je lepící páska.

    Z „domácí léčby“ je nejběžnější máčení postiženého kopyta a/nebo připevnění botičky s obkladem. K obkladu se používají nejčastěji kyselé zelí, tvaroh nebo vata namočená v roztoku Betadiny. K máčení se používá nasycený roztok epsomské soli (síranu hořečnatého). Cílem je urychlit průběh zánětu a změkčit rohovinu natolik, aby se absces sám provalil.

    Namáčení i obklady kopyta lze vzájemně kombinovat. Při namáčení kopyta je potřeba postižené kopyto nechat stát asi 30 minut v teplém nasyceném roztoku epsomské soli. Roztok se připraví v kbelíku z měkkého plastu přidáním soli v takovém množství, dokud se sůl rozpouští. Kopyto by mělo být ponořené v teplé vodě, hladina musí být pod linií korunky. Po vyjmutí kopyta z roztoku je možné nasadit botičku.

    Botička

    Jak jsme již psali – tradiční výplní do botičky je kyselé zelí nebo tvaroh. Obojí je dostatečně vlhké, takže kopytní stěnu zvláční, obojí je chladivé, a v neposlední řadě snadno dostupné. Vata namočená v Betadině nebo jiném jodovém roztoku má desinfekční účinky a zvlhčuje. Existují i komerčně dostupné výrobky, většinou gelové povahy, které mají obdobné účinky.

    Kopyto po sejmutí „botičky se zelím“.

    Způsobů, jak vytvořit zapařovací botičku s obkladem na kopyto koně, je víc. Příprava botičky je jednoduchá, základem je lepící páska, textil nebo igelit. Důležité je, aby botička na kopytě dobře držela a lepící páska nezasahovala do korunky. Je dobré vyztužit špičku kopyta několika vrstvami pásky, aby se předešlo prošoupání. Zhotovení botičky si můžete prohlédnout na videu.

    Abscesy prasknou během několika dní. Mohou se otevřít v chodidle kopyta, ale často postupuje hnis vzhůru, a k provalení dojde u korunky. Krátce po provalení abscesu byste si měli všimnout, že se kůň cítí mnohem příjemněji a kulhání ustoupí. Úplné zahojení může nějakou dobu trvat. Dokud je rána živá, snažte se udržet ji v čistotě a suchu. 

    Kdy volat veterináře

    Nezlepší-li se stav, hlavně bolestivost, během dvou, tří dní po nasazení botičky, je na místě kontaktovat veterináře. Stejně tak je potřeba ihned přivolat veterináře, jakmile se stav koně rychle zhoršuje.

    Foto: archiv společnosti Equiservis spol. s r. o.

    360x360 AD
    Back to top