• CO TO JE KISSING SPINES A JEHO PŘÍČINY



    Kissing spines nebo zkráceně „kissing“ je onemocnění koní, při kterém jsou prostory mezi hřbetními trnovými výběžky zmenšeny natolik, že se vzájemně dotýkají. Pojďme se podívat na toto bolestivé onemocnění podrobněji.

    Hřbet koně jako most

    Nejprve se podívejme na koňský hřbet. Hřbet koně lze přirovnat k mostní konstrukci. Přední a zadní končetiny jsou pilíře, zatímco 7 krčních, 18 hrudních a 6 bederních obratlů tvoří pružný most – páteř. Jednotlivé obratle jsou spojeny vazy a obklopeny svalstvem. Každý obratel má kostěný výběžek směřující nahoru – takzvaný trnový výběžek. U zdravého koně jsou vzdálenosti mezi trnovými výběžky rovnoměrné, což koni umožňuje snadné ohýbání a prohýbání hřbetu pomocí zádových svalů.

    Rentgenový snímek trnových výběžků páteře, zde je všechno v pořádku.

    Kissing spines není nic příjemného

    Kissing znamená anglicky líbání. V případě onemocnění jsou to však „polibky“ silně bolestivé – trnové výběžky obratlů jsou tak blízko u sebe, že se dotýkají nebo se mohou i překrývat. Nedostatek prostoru omezuje pohyblivost v páteři a způsobuje bolest při pohybu. Na třecích plochách trnových výběžků vznikají záněty, později i výrůstky, které mohou koni způsobovat velké bolesti. Toto onemocnění může postihnout každého koně, ale zdá se, že plnokrevníci a teplokrevníci jsou postiženi častěji než jiná plemena. Diagnóza se nejčastěji stanovuje u koní ve věku od pěti do deseti let. Nejčastěji se změny nacházejí v posledním hrudním obratli, nad kterým spočívá sedlo.

    Příznaky kissingu

    • citlivost při čištění nebo dotyku na hřbetu
    • nespokojenost při sedlání a/nebo nasedání
    • neochota k pohybu s jezdcem v sedle
    • nervózní až hysterické chování pod sedlem
    • ztuhlý hřbet, pokles výkonnosti, dlouhá doba opracování, než se kůň uvolní
    • křivý nebo stažený ocas
    • ztuhlý, krátký krok, poruchy rytmu v jednotlivých chodech, neochota ke stranové práci
    • neochota nebo odpor ke shromáždění na otěži, vytahování otěží, neochota se podsadit, pohyb „po předku“
    • kontracval, rozkládání cvalu, skákání „bez hřbetu“, odmítání skákání

    Ztuhlé a silně bolestivé svaly hřbetu jsou považovány za jasný příznak. Nicméně pokud se kůň potýká s bolestmi způsobenými kissingem již delší dobu, může dojít k „vypnutí“ senzorického systému zádového svalstva, tj. kůň již necítí bolest zad, zatímco ostatní příznaky zůstávají. Samozřejmě, některé z těchto příznaků by mohly vést k domněnce, že kůň je prostě zlobivý, což se nepochybně může stát. Než se však dříve spolupracující kůň začne „napravovat“, měla by se vždy prozkoumat příčina změn v jeho chování. Koně neumějí vyjádřit bolest jinak než právě chováním.

    Nevyvážený sed jezdce je považován za jednu z možných příčin kissing spines.

    Co je příčinou?

    Při akutních příznacích se často podaří rychle najít spouštěč bolesti. Příznaky se mohou objevit do 24 hodin po události, jako je například uklouznutí nebo pád, který způsobil změnu na páteři. Většinou se však jedná o postupný proces, který probíhá měsíce nebo dokonce roky. Mezi možné příčiny patří delší klid a úlevové držení těla v důsledku kulhání nebo zranění, zejména pokud byl kůň příliš brzy bez dostatečné přípravy vrácen do práce. Mezi další příčiny může patřit např.:

    • chybná výchova/výcvik
    • nevyvážený sed jezdce
    • špatně padnoucí sedlo
    • stísněné ustájení s omezeným prostorem pro pohyb
    • nemoci svalového metabolismu, jako je PSSM, EMS a KPU
    • špatná podkovářská péče nebo zanedbaná péče o zuby
    • problémy se zažíváním, bolesti žaludku

    Každý z těchto faktorů může způsobit, že zádové svaly přestanou správně pracovat a dojde k jejich zvýšenému napětí. Dlouhodobé svalové napětí může ve svém důsledku pozměnit vzájemné postavení jednotlivých obratlů a způsobit jejich blokádu. Tím začíná začarovaný kruh: blokáda způsobuje degeneraci zádových svalů, zmenšování vzdáleností mezi obratli a rozvoj zánětlivých procesů. V reakci na zánět se na trnových výběžcích vyvíjejí kostní výrůstky, až se s postupujícím časem hřbetní trnové výběžky dotýkají a splývají se sousedním trnovým výběžkem na svých koncích, ale případně i ve středních nebo dolních částech.

    Kissing a jezdec

    Hřbet koně není od přírody uzpůsoben k tomu, aby nesl jezdce. Ale nelze jednoznačně považovat jízdu na koni za příčinu změn na páteři. Nejstarší nálezy změn na trnových výběžcích u koně pocházejí z doby před 40 000 lety, tedy dávno předtím, než lidé začali na koních jezdit. Zúžení prostorů mezi trnovými výběžky, nebo dispozice k tomu, jsou obvykle vrozené. Problémem se stává, pokud je při výcviku, zejména mladého koně, zanedbán vývoj svalů. Když se k tomu přidá jezdec s nadváhou, nevyváženým sedem, drsným stylem jízdy, nepadnoucí sedlo a špatné sedlání, jsou problémy se zády takřka nevyhnutelné.

    Pohyb na předku, pomocné otěže, které stahují hlavu koně dolů, „rollkur“ a další metody mající za cíl urychlit výcvik koně – každá z nich může mít za následek problémy se zády, včetně kissingu. Výcvik koně by měl být prováděn s cílem budovat svaly, aby kůň mohl zapojit zadní končetiny a vyklenout hřbet, aby unesl váhu jezdce. Více o svalech se můžete dočíst v článku zde.

    Foto: archiv společnosti Equiservis, spol. s r.o.

    Související příspěvky

    360x360 AD
    Back to top