Koně v Evropě se v běhu století měnili svou roli. Jisté je, že bez koní by Evropa dnes nevypadla tak, jak ji známe.

Války a turnaje středověku
Středověké bitvy a turnaje zrcadlí dramatický vztah člověka a koní ve středověké Evropě. Mohutní koně v lesklé válečné zbroji nosili krále do bitev, které se ještě vedly muž proti muži. Bez koní by se neobešly ani oblíbené rytířské turnaje, které byly kratochvílí (nejen) šlechty ve vzácných dobách míru i přípravou na boj. Kůň byl odznakem moci a postavení. I proto se koně dostávali na erbovní znaky svých pánů i měst. Během středověku bylo zvykem, že lidé všech tříd a původu cestovali, často na velké vzdálenosti. Král, šlechta a vyšší třídy se stěhovaly mezi panstvími a statky, muži vyráželi na křížové výpravy, kněží putovali mezi farnostmi a vydávali se, stejně jako mnoho obyčejných lidí, na poutě do Říma a jiná posvátná místa. Většina lidí podnikala krátké cesty pěšky a na delší cesty si mohli najmout jezdeckého koně. Středověké cesty v Evropě nestály za moc, většinou se jednalo o rozpadající se pozůstatky římských cest a mostů. Takže dobrý jezdecký kůň s pohodlnými chody byl cenný.
Novověk a zemědělství
S rozvojem zemědělství během novověku nastoupili tažní koně na práci na polích. S rychle rostoucím počtem obyvatel bylo potřeba zajistit dostatek potravin. Zejména v 17. a 18. století se koně stali neúnavnými pomocníky při obdělávání půdy a v dopravě. Se vznikem a rozvojem měst bylo třeba zajistit materiál na jejich stavbu a později i na zásobování a dopravu osob. Odhaduje se, že v Londýně v roce 1863, kdy byla otevřená první linka metra, se denně v ulicích pohybovalo na 190 000 koní – asi 50 tisíc koní tahalo drožky, zbytek tahal vozy s náklady. Neuvěřitelné množství!
Váleční koně
I v novověku byli koně nedílnou součástí armád, a to jak pro jízdu, tak pro tažení vozů se zbraněmi, zásobami a transport dělostřelectva. Jezdectvo, známé jako kavalerie, bylo prestižní složkou vojska, kde sloužila převážně šlechta. Jezdecké oddíly byly klíčové v boji po celá staletí až do 20. století. Během času se i jízdní oddíly specializovaly na lehké a těžké jezdecké jednotky, každá se specifickým účelem a výzbrojí. A stále byli znakem moci a postavení. Vojevůdci a vládci jako Napoleon, Petr Veliký a další se nechávali zvěčnit v sedle, stačí se rozhlédnout po náměstí evropských mest nebo nahlédnout do galerií.
Koně dnes
Dnešní Evropa miluje koně! Kdekoliv se koně objeví, jsou (až na výjimky) vítáni. V Evropě koně dávno ztratili svůj původní, užitný, význam a stal se z nich sportovní i společenský fenomén. Parkur, dostihy, koňské show, prohlídky hřebčínů, lidové veselice, vyjížďky na koních, jezdecké školy a koneckonců i hobby horsing…to všechno je odrazem koní v moderní Evropě.
Ještě na konci 2. světové války byla Evropa odkázána na práci koní na polích, aby dokázala uživit svoje obyvatele. Se zavedením traktorů koně ztratili své místo. Naštěstí se chovatelské svazy včas zamyslely a změnily chovatelské cíle. Holštýni, hanoveráci a další dnes sportovní plemena byste před 70 lety potkali zapřažená v pluhu na poli. Ale doba se změnila. Evropané si váží dědictví, kterého jsou koně bezpochyby součástí. I proto mohou přežívat plemena koní, která zdánlivě nemají v dnešní době místo a využití, jako jsou kočárová, barokní, tažná, pracovní i divoká. Ať to tak je ještě dlouho!
Je statistika nuda?
V Evropě je přibližně 7 milionů koní, přičemž na celé planetě jich žije přibližně 60 milionů.. Takže v Evropě je to zhruba 10 % světové populace. Absolutně nejvíce koní je podle odhadů v Německu, a to přes 1,1 milionů. Za Německem následuje Velká Británie s jedním milionem koní a Francie s 900 000 koní. Absolutní číslo ale moc neříká. Takže na 1000 obyvatel v Německu připadá 1,3 koně, ve Francii je to asi 1,1 koně a ve Velké Británii je to 1,4 koně. Nejvíce koní na jednoho obyvatele žije na Islandu, kde na každého obyvatele ostrova připadá jedna čtvrtina Islandského koně. A jak je to u nás? K 31. prosinci 2023 evidovala Ústřední evidence koní ČR 104 771 koní. Spolu s osly a dalšími koňovitými to bylo celkem 106 643 zvířat. Počty koní se meziročně stále zvyšují, a to je dobrá zpráva. V Česku, na Moravě a ve Slezsku žije asi 10,9 milionů obyvatel. Jednoduchým výpočtem zjistíme, že na jednoho obyvatele připadá ani ne jedna tisícina koně. Nebo že na tisíc obyvatel připadá necelý jeden kůň. Je to hodně nebo málo?
Foto: archiv společnosti Equiservis, spol. s r.o.