• PODZEMNÍ STÁJE NA ZÁMKU KAČINA

    Při vstupu do zrekonstruované podzemní konírny na zámku Kačina můžete zažít jedinečnou atmosféru jako v pravé stáji, expozice je doplněna animací a autentickými zvuky. Můžete poslouchat frkání, dusot kopyt, ržání…a přitom se kochat pohledem na koně procházející tunelem do jedinečného anglického parku. 

    Zámek Kačina se nachází v obci Svatý Mikuláš, jen kousek od hlavní trasy Kolín – Čáslav. Jako svoje letní sídlo si ho nechal postavit Jan Rudolf Chotek v letech 1806 -1824. Ač se to nezdá, zámek stojí na kopci. Kačina je zámek skutečně impozantní. Celá stavba je dlouhá téměř 230 metrů. Střední část tvoří dvoupodlažní budova, na ni na obou stranách navazují přízemní obytná stavení na obloukovitém půdorysu se sloupovým ochozem, která jsou zakončená patrovými budovami. V jedné z nich je umístěna nádherná knihovna se 40 tisíci svazky, na protější straně je nedokončená kaple a divadlo. Ve střední části zámku jsou reprezentační a obytné prostory včetně kruhového vstupního a tanečního sálu. Všechny objekty pro jejich jedinečnost rádi využívají filmaři. Natáčel se zde například seriál Marie Terezie, nebo pohádka O vánoční hvězdě. 

    V době, kdy byl zámek postaven, byl obklopen rozlehlými rybníky, u nichž žilo velké množství kačen. Ty daly zámku jeho jméno. Dnes zde rybníky již nejsou, ale najdete zde expozice Národního zemědělského muzea a Národního památkového ústavu. V budově zámku je i příjemná kavárna.

    Prostory zrekonstruované konírny ohromí klenutými stropy.
    Unikátní konírna

    Konírna na Kačině je unikátní svým architektonickým řešením – je integrální součástí jedné z kolonád zámecké budovy, není umístěna stranou v parku v hospodářských budovách, jak bývalo dříve na zámcích zvykem. Je ze dvou třetin zapuštěna do terénu, takže koně vcházeli do konírny přímo ze zámeckého parku – doslova jako do podzemní garáže. Cestou do stájí procházeli přibližně 30 metrů dlouhým tunelem, který spojoval vchod ze zahrady se stájemi. Tam už je čekaly příjemné prostory, kde byl v létě chládek a zimě teplo. Dodnes jsou ve zrekonstruované stáji zachovány kamenné napáječky i původní cihlová podlaha. Úvodní část expozice je věnována koním na Kačině, ve vitrínách najdete historické dokumenty, sochy i udidla. Součástí je i zrestaurovaný Chotkův kočár. V expozici je umístěn i plnokrevný Gradivo – dostihový šampión a především význačný plemeník, který ovlivnil výrazně náš chov.

    Ve vitrínách jsou umístěné nejrůznější předměty spojené s koňmi a jezdectvím.

    V zámecké konírně na Kačině mohlo být naráz ustájeno až čtrnáct koní. Stáj byla rozdělena na dvě části. V přední, jak bylo tenkrát běžné, koně stáli ve stáních. V zadní jsou uzavřené boxy. Ke konírně přiléhá kočárovna a sedlovna. V konírně a také v kočárovně musel být vždy dostatek místa i pro koně a kočáry hostů.

    Koně na Kačině

    Konírna sloužila svému původnímu účelu až do začátku 30. let 20. století, kdy ji opustil její poslední šlechtický majitel a zároveň synovec posledního z Chotků – Quido Thun Hohenštejn. Ten se díky svému rozmařilému životnímu stylu značně zadlužil a musel Kačinu opustit. Koně ale z Kačiny nezmizeli, ještě v 60. letech 20. století tam byli při jezdeckých závodech, pořádaných v zámeckém parku, ustajováni. Dnes se koně, pod sedlem nebo v zápřeži, do zámeckého parku pravidelně vracejí během různých akcí, které jsou na zámku každoročně pořádány NZM a jeho pobočkou Muzea českého venkova. 

    Expozice je doplněná animací a autentickými zvuky stájí.

    Zámecká konírna je součástí zámeckého prohlídkového okruhu Hospodářské zázemí zámku. Kromě konírny nakouknete i do zámecké kuchyně, prádelny a žehlírny, podíváte se do pokojů služebnictva a prohlédnete si lednici, sklepy i další autentické prostory, které tvořily hospodářské zázemí na tomto unikátním empírovém šlechtickém sídle. Navštívit můžete i další prohlídkové okruhy: Zámecké interiéry aneb Chotkové a jejich panství Nové Dvory, Chotkova knihovna či některou z mnoha expozic. 
    Za vidění určitě stojí také rozlehlý zámecký park v anglickém stylu, se skleníkem a pěknou bylinkovou zahrádkou.

    FOTOGALERIE:

    Foto: archiv společnosti Equiservis s. r. o.

    Související příspěvky

    360x360 AD
    Back to top