• PROČ SE KONĚ VÁLÍ?

    Koně se často válí, když jsou uvolnění, spokojení a mají pocit, že je to pro ně bezpečné. Zdá se, že podobně jako zívání u lidí je válení u koní nakažlivé. Vždyť to znáte, v prachu se vyválí jeden kůň a za chvilku jsou už na zemi všichni koně z jeho okolí. Válení může být projevem uvolnění, péče o srst, ale také známkou diskomfortu nebo nemoci.

    Bezesporu koním válení pomáhá při jarním línání zbavit se zimní srsti a ulevit si od svědění, které línání doprovází. Vyválení se v blátě, které na srsti vytvoří zaschlou krustu, zabrání letnímu hmyzu otravovat koně a zároveň působí jako ochranný štít proti slunci. Často se koně válejí i po práci, při které se více zpotili – i v tomto případě je to proto, aby si ulevili od svědění. Vyválení se v louži zase může přinést ochlazení. Při válení si koně uvolňují záda, doslova se protahuji a masírují se. Válení má i sociální aspekt, je to jistá forma komunikace. V neposlední řadě může být válení však také znakem nepohodlí a bolesti.

    Válení  koní má zřejmě více důvodů, od péče o srst, před komunikaci až po snahu ulevit od bolesti.

    Jak vidíte, válení má více důvodů. Některé umíme dobře popsat a rozumíme jim, jiné si jen domýšlíme. Válení je obvykle normální a zdravý zvyk. Koně se nikdy neválejí ze zlomyslnosti, i když si to mnoho majitelů myslí. Ale je pravdou, že když se kůň vyválí těsně po tom, co byl pečlivě vyčištěn, umyt a usušen, je to poněkud frustrující. Je potřeba si samozřejmě uvědomit, že vnímání čistoty očima koně a člověka je odlišné. Podívejme se na válení očima koně.

    Něco mě svědí

    Je logické, že pokud koně něco svědí, pokusí se podrbat. Jedním ze způsobů, jak se kůň může podrbat i na místech, kam si nedosáhne zuby, nohou či ocasem, je válení. Kůže může koně svědět z mnoha důvodů – od kousnutí hmyzem, přes svědění zaschlého potu až po podráždění po použití ošetřovacích prostředků. Proto vždy, když zpozorujete zvýšené válení, nebo se vám kůň zdá jednoduše nesvůj, zamyslete se, jestli jste nezměnili šampon, repelent či jiný prostředek k péči o srst.

    Samostatnou kapitolou je válení v průběhu línání. Válení je osvědčený způsob, jak se svědění a staré srsti zbavit. Rychlejšímu vylínání pomůže pravidelné čištění a odstraňování staré srsti, koně je možné i celého ostříhat a zbavit ho dlouhé srsti a s tím spojeného zvýšeného pocení. 

    V neposlední řadě může svědění způsobit i kožní onemocnění nebo paraziti (typicky například všenky). I na to je potřeba myslet.

    Umytí koně se válením snaží usušit, případně ochránit před letním hmyzem.
    Bláto a prach mě ochrání

    Dalším důvodem je ochranná vrstva prachu a bláta, kterou si na svou srst koně válením nanesou. Zaschlá blátivá krusta odráží sluneční paprsky a chrání koně před sluncem a také před obtěžováním otravným hmyzem, mokré bláto nebo dokonce louže koně také příjemně ochladí. Prach na kůži také eliminuje štiplavost potu. 

    Usuším se

    Válením v prachu se koně suší. Je lhostejné, jestli jsou zpocení, zmoklí, nebo je v rámci očisty namočil člověk. Jsou koně, u kterých právě postříkání vodou spustí touhu po válení.

    To jsem já!

    Válení má i sociální aspekt. Jedním z hlavních způsobů, jak kůň komunikuje s ostatními koňmi, je zanechávání pachu v okolí. Válení je k tomu naprosto ideální. Koně mohou z pachu ostatních koní získat ohromující množství informací, které jsou nám lidem zcela ukryty. Možná jste si všimli, že koně žijící ve stádě se válejí v určitém pořadí. Stejně jako většina ostatních zvířat žijících ve skupinách, a tedy i lidí, má každý člen společnosti svůj sociální status.

    Válení klade vysoké nároky i na kvalitu koňských dek.
    Potřebuji se protáhnout

    Válení po práci na jízdárně nebo po náročné vyjížďce je pro mnoho koní příjemný způsob, jak se protáhnout.  Stejně tak ale může být válení prostředek k protažení svalů ztuhlých ze stání v boxe.  

    Něco mě bolí

    Válení může být i příznakem onemocnění. Říká se, že koně, kteří mají bolavá záda, se neválí. Takže pokud máte „váleče“ a najednou přestal, zbystřete. Intenzivní a prudké válení může být jedním z příznaků koliky. Abychom rozeznali válení z bolesti, musíme mít svého koně „nakoukaného“. Věnujte se proto svému koni, pozorujte ho – kdy a proč se válí, jen tak budete moci rozpoznat, kdy není něco v pořádku. Ale to platí nejen o válení, ale v celé péči o koně obecně.

    Foto: archiv společnosti Equiservis spol. s r. o.

    360x360 AD
    Back to top