• SPRÁVNÉ NAPASOVÁNÍ UZDEČKY

    Jak správně nasadit a napasovat koni uzdečku? Otázka nad, kterou se možná zprvu pouze pousmějete. Vždyť už jste to dělali milionkrát a víte, které části kam patří, ale…!
    Je to větší věda, než si myslíte

    Hoďte za hlavu staré dobré dva prsty pod bradou při hodnocení správného upevnění nánosníku. Kouzlo správného napasování skrývá mnohem více, než se na první pohled může zdát. 

    Je pomocí výzkumů prokázáno, že nesprávně umístěné tlakové body uzdečky mohou mít vliv na pohyb předních končetin a dokonce i na rovnováhu celého koně. Jak je to možné, když je to jen uzdečka nasazená na hlavě koně?

    Anatomie koňského těla je opravdu zapeklitá a její dobrá znalost vám v pochopení mnohých maličkostí může dát mnohem víc významu. Pokusím se vám tedy jen laicky a lidsky přiblížit, proč je tomu tak. 

    Zmíním pouze dva důležité body, ale vězte že důležitých součástí, které se vzájemně ovlivňují je i v tomto případě mnoho. 

    • TMJ (temporomandibulární kloub) neboli čelistní kloub hraje v tomto případě velkou roli. Tento párový kloub spojuje pohyblivou dolní čelist s kostí spánkovou a kromě jiného tak zajišťuje funkci pohybu čelistí. Neméně důležitou součást hraje TMJ ve vztahu s ušima, které jsou samy o sobě centrem rovnováhy. Pokud dojde v této části v jakýmkoliv změnám, které jsou způsobeny měkkými tkáněmi, dochází v této citlivé části k bolesti a následné dysfunkci. 
    • Svaly krku mají hlavní roli během dopředné fáze pohybu koně před dopadem končetiny na zem. Například brachiocephalicus je velmi dlouhý sval, který se upíná k lebce a vede až k pažní kosti. Kontrakce tohoto svalu rozhoduje o síle táhnutí pažní kosti dopředu. Pakliže vlivem špatně padnoucí uzdečky, dojde k napětí v tomto svalu, je pohyb přední končetiny značně omezen. 
    Jak tedy správně napasovat uzdečku?

    Problémem mnoha výrobců je, že neberou ohledy na různé velikosti a především profily hlav koní. Majitelé starokladrubských koní jistě mohou vyprávět, jak těžké je sehnat kvalitní dobře pasující uzdečku. 

    Ale i u „konfekčních“ koní to chce zkoušet, měřit, pasovat a pasovat, než najdete takovou, která bude vašemu koni vyhovovat. 

    Ideálním vkladem do zdraví koně je pořízení anatomicky tvarované uzdečky, ale i zde POZOR, zda je právě vámi vybraná anatomicky tvarovaná uzdečka vhodná právě pro vašeho koně. 

    Začneme centrem celé uzdečky a tím je nátylník. Ten leží na jednom z nejdůležitějších a také nejcitlivějších místech koňské hlavy – a to na týle. Tedy v oblasti, kde se k okraji lebky připínají důležité svaly krku, šíjový vaz a je zde i nervové centrum. 

    Z toho důvodu je důležité myslet na to, aby nátylník rozkládal tlak co nejvíce rovnoměrně. Čím širší nátylník je, tím lépe rozkládá tlak, ale i v tomto případě je opět třeba myslet na stavbu těla vašeho koně a vzít v potaz i velikost prostoru, který je za okrajem lebky a prvním krčním obratlem, tak aby nátylník neležel na křídlech atlasu (prvního krčního obratle). 

    Tvar nátylníku by měl být přizpůsoben navazující základně uší, které by měl dávat dostatek prostoru k její volné pohyblivosti. 

    Klasické uzdečky mívaly dříve často nánosník připojen k uzdečce pomocí samostatného tenkého řemínku, který vedl přímo pod nátylníkem – takový dvojitý tlak dvou řemenů je největším problémem pro výrazné tlakové body. Dnešní výrobci od tohoto systému ve velké většině již upustili. 

    • Doporučuji při pořizování uzdečky zohlednit, jak a kam se nánosník pomocí lícnicových řemínků připojuje. 
    Pod nánosník by se měly pohodlně vejít ideálně dva na sobě položené prsty na nosní kosti.

    Když už jsem nakousla nánosník, ten by měl ležet minimálně 2-3 prsty od lícní kosti na obou stranách a zapínán by měl být tak, aby se z každé strany nosní kosti vešly vodorovně také dva prsty. 

    Pokud by byl nánosník umístěn příliš nízko může dojít ke zvýšenému tlaku na tenký konec nosní kosti (který je velmi citlivý a může dojít i k jeho zlomení), pokud by byl umístěn příliš vysoko bude tlačit na lícní kosti a při jeho dotažení bude pevně sedět na dolních hranách spodní čelisti. 

    Vezměte v potaz i otvory v lebce, které umožňují průchod citlivým nervům. Při správném umístění nánosníku by ani jeden otvor neměl být zasažen.

    VÍTE, ŽE: koně dýchají pouze nosem. Vzduch natažený nozdrami prochází nosními průduchy do nosního hltanu a pak dále dolů do plic. Pakliže se nánosník velmi utáhne, nebo se použije silně utažený podpínací řemínek, dojde k omezení průchodu vzduchu, kůň nedostává do těla dostatečné množství kyslíku a jeho tělo nemůže podávat adekvátní výkony.  

    Lícnice by měly lemovat lícní kost ovšem s dostatečnou mezerou tak, aby při pohybu nedřely ostrou hranu lícních kostí a nezasahovaly do prostoru oka. 

    Na první pohled si většina majitelů koní myslí, že má čelenka na uzdečce účel pouze dekorativní, čemuž jdou naproti i sami výrobci, kteří vyrábějí různé vyměnitelné dekorativní čelenky atd. 

    Pravdou ale je, že čelenka slouží na uzdečce jako stabilizátor nátylníku, který by mohl mít tendence bez čelenky sjíždět dozadu.

    Měla by být dostatečně velká, odpovídat šířce a mohutnosti čela, a měla by být s ohledem na anatomii hlavy volná, aby netáhla nátylník směrem dopředu a aby spojení nátylníku a čelenky na bocích hlavy koně netlačilo na citlivý TMJ – což je ve většině případů ta nejčastější příčina nepadnoucí uzdečky! 

    Tvar a velikost uzdečky si před zakoupením pečlivě prostudujte a porovnejte s obrázkem hlavy vašeho koně, zda je opravdu anatomicky vhodná. Při jejím pasování nezapomeňte na to, že jsou místa na koňské hlavě, která zkrátka potřebují mít prostor. 

    Autor: Nikola Kováříková, IG @equine_study

    Foto: archiv společnosti Equiservis, spol. s r.o. a Nikola Kováříková

    Související příspěvky

    360x360 AD
    Back to top