• TA NEJLEPŠÍ BEZPEČNOSTNÍ HELMA

    Aby nás ochránila a také nám slušela.

    Bezpečnostní jezdecká helma je z našeho pohledu základní a zcela zásadní součástí výbavy každého jezdce. Donedávna byla helma chápána spíše jako součást jezdeckého oblečení spadající pod jezdeckou etiku než jako ochranná pomůcka. V posledních letech se ale situace změnila a valná většina jezdců dnes používá helmu naprosto důsledně. V případě dětí jsou bezpečnostní helmy do 18 let věku povinné.

    Moderní přilby kombinují bezpečnost a hezký design. Jsou lehké, odvětrané, obvykle mají antibakteriální vnitřní povrch se savou úpravou, často lze vnitřní polstrování vyjmout a pohodlně vyprat. Současný trend produkce jezdeckých přileb jde cestami jak sportovní (řekněme „cyklistické“ přilby), tak klasické jezdecké helmy s patřičnými bezpečnostními úpravami a komfortem pro jezdce. Jak a jakou přilbu tedy vybrat? Podíváme se na to z několika hledisek. 

    Otázka ceny

    Při výběru bezpečnostní přilby je důležitým hlediskem, jako u všeho, cena. Ta je ovlivněna kvalitou použitých materiálů (vnější skořepiny i vnitřního polstrování), váhou, technologií a zpracováním. Prestižní a osvědčené značky si zakládají na tom, že jsou jejich helmy vyráběny v Evropě a mají vlastní testovací laboratoře – jako např. značky CASCOKEPUVEXKASK atd. Dražší značky také investují vyšší úsilí i finance do výrobních technologií, testování i do zdokonalování funkčnosti, odvětrání a také designu. Často splňují hned několik bezpečnostních standardů najednou. Levnější helmy platnou bezpečnostní normu splňují samozřejmě také (rozhodně tedy všechny, které naleznete v nabídce firmy Equiservis), někdy však neposkytují takový komfort nošení a výběr možných variant.

    Výběr modelu – nastavitelná versus pevná

    Když si ujasníte cenu, kterou chcete do helmy investovat, a vyberete si design, který by se vám líbil, dalším kritériem je to, zda si přejete helmu nastavitelnou či pevnou. Obě varianty mají své pro i proti. Nakupujete-li přilbu pro dítě, určitě uvítáte možnost nastavení velikosti tak, aby mu chvíli vydržela a „rostla“ společně s dítětem. Dobrou volbou v případě dětské helmy je např. přilba CASCO Nori s dětským motivem, nebo cenově velmi příznivá helma HH Mustang. Nastavitelné helmy uvítáte i v zimě, kdy kolečko trošku povolíte a pod helmu se vejde i tenká funkční čepice či kukla. Prostě si helmu doladíte vždy podle potřeby. Mínusem této varianty zůstává, že je na ní prvek, který se vám může porouchat a ne každému je tento druh helmy příjemný na hlavě.

    Druhou variantou je helma konkrétní velikosti kde je buď zcela minimální nebo žádná možnost úpravy. Rozhodnete-li se pro tento typ helmy, je důležitý tvar skořepiny. Ten může být buď více oválný, nebo kulatější, možná budete muset vyzkoušet více značek a modelů, než najdete ten ideální tvar. Zezačátku by vám měla být helma trošku těsnější, protože se po pár hodinách nošení polstrování trochu natvaruje podle vaší hlavy. Helma musí na hlavě sedět pevně, aby se vám při skákání či v průběhu vyjížďky na hlavě neposouvala či nepadala dolů. Ideální je si nechat helmu řekněme 20 minut průběhu nakupování obchodě na hlavě. Když je vám po této době stále příjemná, nepadá, dobře sedí nikde netlačí, máte kandidáta na nákup. V Equiservisu se z této kategorie helem velké oblibě těší značky KASK a KEP. 

    Výběr správné velikosti

    Přilba správně plní svou funkci pouze v případě, že korektně sedí. Nejjednodušší způsob, jak určit orientační velikost přilby, je ovinout okolo nejširší části hlavy krejčovský metr. Tím získáte obvod hlavy, od kterého se odvíjí potřebná velikost. Helmu však nevybíráme jen podle velikosti, ale i podle tvaru. Některé jsou více kulaté, některé sedí spíše na oválný tvar hlavy. Jestli vám tvar vyhovuje poznáte tak, že tlak po obvodu helmy je všude stejný, nikde nesmí být výrazně vyšší, nebo nižší. Nasazenou helmu chyťte oběma rukama a pokuste se s ní mírně otočit doleva a doprava a zakývat s ní dopředu a dozadu. Přilba se nesmí pohybovat na hlavě volně. musí být přiměřeně těsná. Nutné je také správné nastavení popruhů pod bradou. Aby plnily svou funkci je nutné mít je dostatečně utažené – tak těsně, jak jen snesete. Pokud by v případě pádu došlo k tomu, že helma z hlavy sklouzne, jsou to právě popruhy které jí budou držet na místě. Např. značka KEP používá pro ideální výběr a dosažení maximálního komfortu pro každou velikost hlavy dvě velikosti vnější skořepiny helmy a 12 velikostí vnitřního polstrování.

    Odvětrání

    Dalším důležitým faktorem při výběru bezpečnostní přilby je odvětrání, které oceníte zejména v letních měsících. I v případě odvětrávání pracuji výrobci helem s důmyslnými systémy, které vesměs fungují na principu nasávání chladného vzduchu v přední části helmy a jeho vedení speciálními kanálky po obvodu helmy kolem hlavy. V zadní části helmy je pak dalšími otvory odváděn teplý vzduch pryč od hlavy (nabízí např. helma CASCO Mistrall-2 se zdokonaleným odvětráním a mnoho dalších).

    Značka KEP (jedna z módních ikon ve světě helem) má odvětrávání manuálně zavírací. Přejete-li si z nějakého důvodu mít helmu naprosto uzavřenou, stačí zaklapnout větrání na čelním panelu a stávající vzduch zůstane uvnitř helmy, což uvítáte v zimě.

    Design vlastní úpravy

    Pokud patříte mezi jezdce, kteří nechtějí splývat s davem, můžete mít helmu podle vašeho přání. U vybraných značek (KASK, KEP či SAMSHIELD) můžete využít široké nabídky individuálních designových úprav či si dokonce nechat vyrobit helmu s vlastním motivem. Základním smyslem vlastních úprav je vytvořit jedinečné helmy a dodat jim eleganci a osobitost. Na výběr jsou většinou různé základní barvy helem, odlišné čelní zdobení (různé materiály, doplněné například o kamínky Swarovski v mnoha barvách), nebo barevné upínací řemínky. Vybírat můžete i kombinaci použitých materiálů. Značka KEP a KASK vám v případě zájmu uvede vlastní jméno či monogram přímo na helmu – majitel pak už bude vždy jasný. Ani logo či vlajka nejsou nic neobvyklého. Také vybrané modely Casco můžete barevně doladit výběrem z několika barevných paspulek, které jsou na vrchní části helmy. Nejen že tak budete mít helmu dle vlastních barev, ale paspulky splní i bezpečnostní funkci, protože většina z nich má reflexní detaily. Výrobci se snaží zákazníkům vyjít maximálně vstříc. Originální helma od výrobce proto není v dnešní době žádnou zvláštní vymožeností.

    Helma vhodná pro jiné sporty?

    Obecně platí, že přilby jsou certifikovány pro jeden specifický druh sportu a jsou založeny na evropské normě která platí pro ten daný sport. Každý sport má svá specifická rizika a tím i své vlastní specifické požadavky na ochrannou helmu. Helma na kolo určitě nebude ideální jako helma lyžařská – je to dáno víc než jen nedostatkem tlumení nárazů, ale také odvětráním, konstrukcí a dalšími parametry. Z bezpečnostního hlediska proto není doporučováno používat jezdeckou helmu na jiné sporty. Jedinou výjimkou v tomto ohledu tvoří vybrané varianty dětské přilby CASCO Nori (poznáte je podle neonového pruhu), které splňují bezpečnostní certifikát jak pro jezdecký sport, tak pro jízdu na kole.

    Správný čas na výměnu

    Každá přilba bez výjimky trpí procesem stárnutí, a to zejména při vystavení UV záření, vysokým či naopak nízkým teplotám. I v optimálních podmínkách a při standardní péči by měla být přilba každých cca 7-10 let (doporučení jednotlivých výrobců se různí) vyměněna a to bez ohledu na to, zda je viditelně poškozená či ne. Samozřejmě se důrazně doporučuje z bezpečnostních důvodů helmu vyměnit v případě tvrdého nárazu či při viditelném poškození.

    Vnitřní polstrování kdy jej vyměnit?

    U vybraných helem je možné vnitřní polstrování ochranné přilby vyjmout, vyprat a v případě potřeby vyměnit za nové. Například helmy KEP či KASK mají vnitřní polstrování zcela vyjímatelné a pratelné. Polstrování do těchto helem můžete zakoupit také samostatně jako výměnný díl.

    Právě výměna polstrování je otázkou hygieny, pohodlí a dalších aspektů. Vyměnit vnitřní výstelku doporučujeme zejména když:

    1. Vnitřní výstelka helmy je neodstranitelně špinavá a opotřebovaná.
    2. Uchycení na přilbě již tak dobře nedrží.
    3. Samotná výplň je již hodně vytlačená až zploštělá.
    4. Potřebujete přizpůsobit a optimalizovat velikost helmy na hlavě.

    Vybraní výrobci myslí na naše pohodlí také v zimním období, a proto můžete k vybraným helmám zakoupit zimní polstrování nebo krytky na uši (CASCOKEPUVEXSamshield).

    Měnit helmu po pádu, ačkoli vypadá naprosto pořádku?

    Odpověď zní ANO. V mnoha případech je nemožné běžným prohlédnutím zjistit, že přilba byla poškozena tak, že vás v případě dalšího tvrdého pádu již neochrání. Pokud vaše přilba utrpěla opravdu silný náraz, doporučujeme ji vyměnit.  Vnější skořepina helmy je navržena tak, aby zabránila proniknutí např. ostrého kamene či koňského kopyta. Vnitřní výplň slouží speciálně pro tlumení nárazů (je to řekněme takový tlumič). Vnější skořepina bude i po nárazu plnit svou ochrannou úlohu, ale vnitřní vrstva absorbující nárazy může být po pádu deformovaná či prasklá (ačkoli to při pohledu venku nevidíte) a její účinnost pak bude podstatně snížena. Při další nehodě vás tudíž nebude chránit tak účinně jako před „zničujícím“ nárazem.

    Často si lidé stěžují, že jim helma při pádu praskla a oni přitom čekali, že helma něco vydrží. To, že helma při silném nárazu praskne, rozhodně nepovažujte za chybu. Na to je helma totiž stavěná – aby pohltila náraz do sebe a nepřenášela ho dále na vaši hlavu. Helma totiž právě tím prasknutím pojme energii z nárazu, která by jinak pokračovala směrem k vaší hlavě – zjednodušeně se to dá přirovnat k deformační zóně na autě, ta má také za úkol pohltit náraz a jeho energii „nepustit“ k cestujícím ve vozidle.

    Někteří evropští výrobci vám helmu po pádu zkontrolují, tuto možnost nabízí například KEP. Pokud je helma poškozena tak, že už jí neshledají jako bezpečnou, jednoduše jí zákazníkovi nevrátí a zlikvidují ji. 

    Právě z důvodu toho, že poškození na helmě nemusí být vidět, rozhodně nedoporučujeme nákup helmy z druhé ruky.

    Bezpečnostní normy testování

    V současnosti probíhají ve světě bezpečnostních helem výrazné změny. Původní bezpečnostní norma EN 1384 byla v rámci výroby nahrazena prozatímním bezpečnostním certifikátem CE VG1 01.040 2014-12. Ten je aktuálně platný pro všechny jezdecké helmy prodávané v Evropě a helmu bez tohoto označení rozhodně nekupujte.

    Na novou plnohodnotnou normu, která bude specifikovat bezpečnostní standardy a pravidla, zatím stále čekáme.

    Mezi nejbezpečnější jezdecké helmy na světě patří helmy KEP Italia. Vyhovují požadavkům tří různých typů standardů a bylo jim uděleno pět různých certifikací.

    Jsou to:
    Evropský CE, který odkazuje na standard VG1 01.040 2014-12, britský KITEMARK, který odkazuje na standard PAS015: 2011, britský KITEMARK, který odkazuje na standard VG1 01.040 2014-12, britská IC MARK, která odkazuje na standard VG1 01.040 2014-12 a také americká a kanadská SEI, která odkazuje na normu ASTM F1163/2015.

    Novinkou v naší nabídce jsou helmy značky KASK. Luxusní ochranné helmy s patentovaným adaptivním systémem, díky kterému helma výborně sedí na hlavě jezdce a zaručuje maximální úroveň bezpečnosti. I tyto helmy splňují nejen evropskou normu VG1, ale také normu americkou SEI/ASTM: F1163.

    Pro co nejlepší splnění bezpečnostních požadavků investují přední výrobci bezpečnostních přileb nemalé úsilí a peníze do výzkumu a vývoje. Většina z nich má v Evropě svá testovací centra. Navíc veškeré použité materiály odebírají od špičkových dodavatelů. 

    Testování helem

    Za účelem dosažení úplné oficiální certifikace musí přilby postupně projít řadou interních testů. Zde jsou pro zajímavost některé z nich.

    Test na náraz

    Úkolem tohoto testu je ověření rovnoměrného rozložení nárazové vlny s cílem omezit riziko traumatu. Výsledkem testu by mělo být potvrzení, že vnější skořepina helmy absorbuje a distribuuje dopad šokové vlny kolem vnitřní výstelky helmy. Vnitřní polstrování také hraje roli při absorpci nárazové vlny.

    Test na průchod helmou

    Cílem tohoto testu je ověřit, zda helmou nepronikne žádný ostrý předmět. Výsledkem testu je ujištění, že vnější skořepina helmy zajišťuje maximum odporu díky použití vysoce odolných materiálů (například uhlík je 11krát pevnější než ocel). 

    Test na retenci helmy

    Test slouží k ověření, zda helma zůstane na hlavě v případě pádu, a že systém zapínání funguje správně.

    Test flexibility kšiltu

    Cílem je ověřit flexibilitu kšiltu, aby se zabránilo zlomenině nosu v případě pádu. Třeba právě u značky GPA (a nejen u ní) se u některých modelů na základě těchto testů vyvinuly kšilty, které se při pádu odpojí, a tudíž nikoho nezraní.

    Jak se starat přilbu?

    Jako po ježdění vyčistíme koně, dáme vyprat oblečení, tak bychom se měli starat i o čistotu bezpečnostní helmy. Je-li vnější povrch přilby vyroben ze syntetické kůže, čistěte helmu pouze houbou či hadříkem namočeným v mýdlové vodě či měkkým kartáčkem. Pro helmy s grafickým potiskem je taktéž dostačující houba či měkký kartáček. Vždy nechte helmu po práci řádně vyschnout na vzduchu. Nikdy ji nenechávejte ležet na přímém slunci za sklem – tím ji vystavíte vysoké teplotě a může dojít k jejímu poškození. Nejlepší způsob, jak uložit helmu, je mimo sluneční světlo na suchém místě. Na čištění vnitřku helem, které nejsou vyjímatelné, případně dalších výrobků, které nelze prát v pračce, doporučujeme některý z osvědčených čistících a dezinfekčních prostředků. V případě vyjímatelného vnitřního potahu je ideální jeho vyprání a při větším opotřebení jeho výměna. 

    Bezpečná přeprava

    Abyste helmu v průběhu převozu nepoškrábali, ale i pro její bezpečné uchování, doporučujeme ji vždy uložit do speciálního kufříku či ochranného sáčku. Většina výrobců helmu dodává alespoň s pytlíkem, který pro každodenní úschovu bohatě stačí. Dražší helmy, například několikrát zmiňovaný KEP, dodávají své helmy v luxusních ochranných taškách. Pro transport rozhodně doporučujeme některou ze speciálních tašek či obalů, které jsou polstrované a trvanlivé. Například oblíbený obal na helmu HKM, nebo taška od QHP, která je vždy v nabídce v pěkných barvách a je sladěná s celou aktuální kolekcí. 

    Dbejte na svou bezpečnost a noste helmu na hlavě, kdykoli sednete na koně. Čas vrátit nelze a říkat si „kdyby“, to už nikomu nepomůže.

    Foto: archiv společnosti Equiservis spol. s r. o.

    360x360 AD
    Back to top