• BYLINKY NA ZKLIDNĚNÍ KONÍ

    Práce s klidným vyrovnaným a uvolněným koněm je radost. Mnoho koní, stejně jako lidí je nervově vyčerpaných, unavených, podrážděných či napjatých. Reagují nepřiměřeně na rušivé elementy a jejich schopnost učit se a spolupracovat s člověkem je výrazně snížena.

    Nervové napětí u koně může mít mnoho důvodů. Můžou to být vysoké tréninkové nároky, přeprava, špatně padnoucí sedlo, časté závody a soutěže, nebo změna stáje, složení stáda, veterinární zákrok a mnoho dalších. No a potom jsou koně, kteří jsou (stejně jako někteří lidé), od přírody nervově labilnější a snadněji se rozruší, aniž by k tomu potřebovali nějaký zásadní důvod. Bylinky přidané do krmné dávky mohou nervové napětí alespoň částečně uvolnit, nicméně prvním krokem by měla být snaha o eliminaci toho, co koně takto zbytečně rozrušuje, pokud je to samozřejmě možné.

    Bylinky se zpravidla přidávají do krmné dávky sušené, ale i použití čerstvých bylin je možné. Nejčastější je užití bylinných směsí, které kombinují účinky více bylin najednou. Jejich výhoda je ta, že byliny jsou smíchány v optimálním poměru, aby pokryly různé stavy nervozity a taktéž korigovaly nepříjemné doprovodné projevy. Komu by směs nevyhovovala, může sáhnout po jedné konkrétní bylince a zkusit léčebnou kůru. Tak zjistí účinky konkrétní bylinky na svého koně. Je ale potřeba si uvědomit, že byliny nejsou univerzálním lékem a působí do značné míry individuálně, nečekejte zázraky na počkání.

    Do krmení se bylinky buď vmíchají přímo, nebo se podávají ve formě čaje. V takovém případě se bylina  zalije vroucí vodou, nechá se cca 10 minut louhovat a pak se jí, bez cezení, zalije krmná dávka.

    Meduňka lékařská je známá pro své zklidňující účinky, koním může být podávána trvale.
    Meduňka a heřmánek pro relaxaci

    Nejlepší pomocnice pro klid a relaxaci je meduňka. V lidovém léčitelství je po staletí známá pro svůj uklidňující a uvolňující účinek a tlumení stresu. Je vhodná pro všechny typy psychických obtíží. Má vliv na trávící soustavu, tiší křeče způsobené nervovým napětím, zklidňuje nervové poruchy trávení (průjem) a celkově podporuje dobré zažívání. Meduňka bývá základem zklidňujících směsí a také se často přidává do krmiva samostatně. V takovém případě se doporučuje dávkování 30-50 g sušené byliny denně pro dospělé koně o váze 550-600 kg, u poníků je dávka poloviční. Nejlepší je podávat meduňku ve formě čaje.

    Směsi pro koně na zklidnění často obsahují také heřmánek. Heřmánek je díky široké škále léčivých účinků užíván již od starověku, obsahuje na 120 aktivních látek a působí proti mnoha neduhům. Pomáhá tišit křeče a bolesti především v trávicím traktu, příznivě působí na celý nervový systém a má protizánětlivé, desinfekční a detoxikační účinky. Ve směsích je jeho úkolem zklidnit nervovou soustavu a zklidnit trávení. Zkrmovat je možno i samostatně, doporučená dávka je 50 g pro dospělého velkého koně.

    Chmel otáčivý je považován za bylinu s velkým potenciálem ve výživě koní, kromě zklidnění má vliv i na střevní mikroflóru.
    Chmel nejen do piva

    Chmel je považován za jednu z bylin s velkým potenciálem ve výživě koní. Extrakt ze šištic chmele působí sedativně, celkově zklidňuje a navozuje pocity spánku a uvolnění, dále tlumí křeče i bolest. Snižuje nervovou podrážděnost a pocity napětí. Hořčiny obsažené v šišticích chmele příznivě působí na vylučování žaludečních šťáv a příznivě ovlivňují trávící procesy. Lupulin obsažený právě v šišticích je odpovědný za tlumení činnosti mozkové kůry, uvolňuje napětí hladkého svalstva a také zpomaluje srdeční činnost. Chmel je obvykle zkrmován sušený, a to ve formě čaje, kterým se zalije krmná dávka jádra nebo je bylinu možné přidat přímo do krmiva. Koně chmel velmi dobře přijímají. Chmelové šištice rychle ztrácejí na kvalitě. Uvádí se, že cca 4 měsíce po sklizni (tedy kolem Vánoc) je obsah účinných látek asi poloviční. Trvanlivost lze prodloužit vhodným skladováním. Doporučené dávkování sušeného chmele je 50 g na koně o váze 550 kg a den, pro pony se uvádí 30 g den.

    Bonusem je i to, že chmel je jednou z bylin, která jak se podle posledních výzkumů zdá, má schopnost upravovat střevní mikroflóru a zabránit vzniku pastevního schvácení kopyt.

    Nástup účinků třezalky je zhruba 14 dní a celková doba podávání  by neměla přesáhnout 2 měsíce.
    Třezalka – tečkovaný klid

    Třezalka tečkovaná bývá často součástí krmných směsí či bylinkových přípravků pro koně na zklidnění. Třezalka tečkovaná kvete sytě žlutými květy, které při rozemnutí uvolňují červené barvivo. Je hojně využívána v lidovém léčitelství už od starověku, i díky magii svatojánské noci je jí připisováno mnoho až kouzelných účinků. Třezalka je považována za naše nejsilnější přírodní antidepresivum. Třezalku je nutné podávat koním po delší dobu, jelikož její účinky na psychiku se projeví nejdříve za 2 týdny. Doba podávání třezalky by neměla přesáhnout 2 měsíce. Při užívání třezalky se může objevit přecitlivělost na sluneční záření. Ve směsích, kde je obsažená, bývá její množství vyvážené a při dávkování je potřeba se řídit pokyny výrobce.

    Levandule lékařská působí jako sedativum a uvolňuje křeče.
    Levandule – voňavé zklidnění

    Levandule lékařská je od starověku známá pro své zklidňující schopnosti, které se projevují i na psychice, při nervozitě, stresu a neklidu. U koní působí jako sedativum a spasmolytikum, uvolňuje křeče hladkého svalstva. Zklidňuje nervózní koně. Má mírné antibiotické účinky. V krmných směsích pro zklidnění nervů koní bývá často zastoupena a koňmi je vesměs dobře přijímána. Při zkrmování samostatně se dávkuje jedna hrst sušeného květu, asi 50 g, na dospělého velkého koně. Není vhodná pro březí a kojící klisny.

    Ve směsích pro zklidnění se často objevují i další byliny, například mučenka, verbena, nebo máta peprná. Můžete se v nich setkat i s bylinami, které mohou být považovány za doping, jako je kozlík lékařský nebo konopí. Je potřeba mít na paměti, že účinek podávání bylinek, až na naprosté výjimky, se neprojeví ihned ale změnu zaznamenáte až po týdnech užívání.

    Foto: archiv společnosti Equiservis spol. s r. o.

    360x360 AD
    Back to top