• CHCI SE DÁL ZLEPŠOVAT

    S jezdcem Přemyslem Adam jsme mluvili ve slunném říjnovém odpoledni o zimním odpočinku a následné přípravě jeho koňských i lidských svěřenců na další sezonu. O roli drezury v tréninku skokových koní a jezdců a novém konceptu připravovaného skokově-drezurního soustředění, na které se moc těší.

    Přemysl Adam

    • Úspěšný parkurový jezdec, který má základnu ve Zduchovicích.
    • Jeho životním koněm je Cachas se kterým tvoří nerozlučnou dvojici již 10 let.
    • Je jezdcem ambasadorem společnosti Equiservis.

    Před půl rokem jste zmínil, že byste v sezóně 2022 rád úspěšně reprezentoval Českou republiku. Jak teď uplynulou sezónu hodnotíte?

    Myslím, že sezóna byla vcelku vydařená. Trochu mě mrzí chyba v Grand Prix Olomouce na CSI3* a chyba ve třetím kole na Mistrovství České republiky, která mě připravila o možnost rozeskakování o bronzovou medaili, ale to už je pryč. Určitě budu na letošní sezónu vzpomínat v dobrém. A doufám, že příští rok ještě o kousek vylepšíme!

    Odpočinek po sezóně a zimní příprava klepe na dveře. Jak u vás probíhá? Dostávají koně volno? Jak dlouhé?

    Většinou s koňmi závodím do konce října. Letos žádné halové závody neplánujeme. Od listopadu do konce prosince mají koně volno, v případě příznivého počasí budou chodit na procházky, pohybovat se lehce pod sedlem, lonžovat, ale nebudou skákat. V lednu pak začne intenzivní příprava na novou sezónu.

    Jak pracujete na kondici koní po zimním volnu?

    Zátěž je potřeba přidávat pomalu, postupně, aby se kondice zlepšovala a nedošlo k nějakému úrazu z nadměrného tréninku. Cílem je, aby koně v březnu mohli cválat 20 minut v kuse, aniž by byli výrazně zadýchaní a zpocení. Samozřejmě parkurová kondice se trochu liší od celkové kondice, takže tomu podřizujeme individuální přípravu každého koně. Přirozeně se na postupu domlouváme i s mým trenérem Davidem Fialkou, aby koně byli komplexně připravení na novou sezónu.

    Zařazujete také dlouhé klusovky nebo jinou intenzivní přípravu v terénu?

    K budování kondice využívám za vhodného počasí i terény, vycházky do kopců. Nejsem příznivcem toho, abych vyvolával nějakou možnost zranění a ta je v terénu vždycky trochu větší. Navíc mám hřebce a s nimi může být horší „domluva“, ale třeba po skákání, když jsou unavení, jdeme na vycházku a rád ji natáhnu. Vždy vše přizpůsobím tomu, aby se koním nic nestalo. Těžiště přípravy je tedy především na jízdárně a v hale, ve Zduchovicích máme dostatek ploch s dobrými povrchy a tak podmínky pro zimní přípravu mám ideální.

    Skáčete s koňmi ve volnosti?

    Já skáču s koňmi ve volnosti když jsou mladí. V momentě, když už vnímají jezdce a jsou připraveni do parkuru, tak skákání ve volnosti už moc nevyužívám. Pro mě je to spíš ukázka schopnosti mladých koní, než tréninkový postup.

    Jaký si ordinujte odpočinek vy?

    Moc odpočinek nemám, asi prosinec je volnější. Jakmile začne v lednu příprava, tak mi nastoupí do tréninku všichni moji svěřenci a pak je to již obvykle hektické.

    Mimo jiné se věnujete i tréninku jezdců a koní. Na co se během zimy zaměřujete?

    Většinou to mám naplánované tak, že začínáme v lednu základní kavaletovou prací a pokračujeme přes jednoduchou gymnastiku, gymnastické řady, dále pokračujeme přes jednoduché dlouhé nájezdy a nácviky linií. V březnu směřujeme k tomu, aby svěřenci podle stupně svého výcviku byli schopní běžet malý hodně technický parkur a větší jednodušší parkur. V tu chvíli jsou připraveni vyjet na závody.

    Všichni tedy začínají v lednu na kavaletách? Není to pro některé ztráta času?

    Celou přípravu procházím poctivě od kavalet po parkur a opravdu všichni začínají po zimě přípravu na kavaletách. Je to i proto, že většina koní během zimy vůbec neskáče třeba 2-3 měsíce a je nutností začít pomalu od začátku. Nechat koně odfouknout přebytečnou energii, nezlobit se na ně, dát jim čas, a když nás začnou vnímat, tak přidat gymnastiku, nájezdy a postupovat až k parkurům. Ne není to ztráta času. Předchází se tím i zbytečným zraněním a stresu. V březnu musí být jezdci a koně připraveni k závodům, pokud tedy neplánují starty na halových závodech, či v teplejších destinacích, kde začíná venkovní sezóna dříve. Tomu pak upravujeme přípravu individuálně.

    Co vy a drezura?

    Musím říci, že drezura je naprostý základ každého ježdění. Já sám spolupracuji s Janou Rosickou, teď již Hartovou, která pro mě vždycky připraví nějaké cvičení, které jsem ještě neznal, a které mě vyvede trochu z míry. Ona mě nenechá vydechnout a cepuje mě. Mám z toho moc dobrý pocit a jsem rád, že s ní mohu trénovat. Samozřejmě koně se díky drezurní práci posouvají dál a dál, stejně tak já. Já Janu Hartovou velmi doporučuji svým svěřencům, snažím se s ní dělat soustředění pro skokové jezdce tak, aby drezura měla návaznost na skokovou přípravu během soustředění.

    Jaký je váš názor na ježdění bez třmenů?

    Určitě to není špatná věc pro zlepšení rovnováhy a zpevnění sedu. Já osobně ježdění bez třmenů moc nepraktikuji, na mých hřebcích by to nemusel být dobrý nápad. Ale dříve jsem se najezdil bez třmenů opravdu hodně. Začínal jsem v Herouticích u manželů Perníčkových, a tam bylo ježdění bez třmenů denní chleba. Myslím, že by to měl každý čas od času zařadit do tréninkového plánu.

    Již jste zmínil soustředění, budete pořádat soustředění i během nadcházející zimy?

    Ano, budeme. Ještě nemáme pevné termíny, ale i letos bych chtěl soustředění udělat. V plánu mám nový koncept, který tady pokud vím není. V pátek bych oslovil Janu Hartovou, aby s účastníky udělala drezurní přípravu, v sobotu bychom měli rozcvičku a gymnastickou přípravu a v neděli bychom se zaměřili na samotné skákání a parkur. Myslím, že tento koncept skokově-drezurního soustředění tady chybí. Myslím, že pro jezdce je drezurní příprava na začátku přínosná, do mojí skokové hodiny přijdou již s koňmi, kteří jsou uvolnění a chtějí spolupracovat. Zrovna tak mají jezdci porovnanější sedy a můžeme se více zaměřit na samotné skákání.

    Jaké vidíte hlavní přínosy kombinovaného soustředění?

    Žádné soustředění samo o sobě nenahradí dlouhodobou koncepční práci. Soustředění je námět na práci, impulz, jak bych si představoval jejich práci s koňmi. Ten si jezdci musí přenést domů do vlastní denní práce a pokračovat dál. Samozřejmě, každý si vezme to, co mu funguje a vyhovuje nejlépe. Ideální by bylo, kdyby jezdci měli i doma kvalifikovaný drezurní dohled a koně drezurně připravovali i v domácích podmínkách. Drezura koně připraví optimálně do posloupnosti skokové přípravy, a tou lze potom s dobře přijezděným koněm postupovat rychleji, účelněji a s lepšími výsledky. Celé to má hlavu a patu.

    Pro koho je soustředění určené? 

    Soustředění je určené pro všechny skokové jezdce, kteří mají složené zkoušky základního výcviku. Snažím se, aby jednotlivé loty byly jezdecky a výkonnostně vyrovnané. Termíny ještě nemáme dané. Záleží i na obsazenosti Zduchovického areálu, ale případně počítám s tím, že soustředění budou jinde.

    Jaké máte plány pro příští sezonu?

    Dál a dál se posouvat v jezdeckém umění. Doufám, že koně zůstanou zdraví, to je pro mě priorita číslo jedna. Důležité je, aby je skákání pořád bavilo.

    FOTOGALERIE:

    Foto: archiv společnosti Equiservis, spol. s r. o.

    360x360 AD
    Back to top