• CO POTŘEBUJI PRO SVÉHO PRVNÍHO KONĚ? (1. díl)

    Je velmi nepravděpodobné, že si koně koupíte jen tak, ze dne na den, aniž byste cokoliv o koních věděli. Nejspíše si s myšlenkou nákupu koně budete pohrávat delší dobu, promýšlet, zvažovat všechna pro a proti. Určitě budete i počítat, kolik to bude stát a co všechno budete pro koně potřebovat, od ustájení až po sedlo. A zcela jistě zjistíte, že cena, kterou za koně zaplatíte, nebude jedinou velkou položkou. Další velké výdaje přicházejí s pořízením vybavení pro koně a zdaleka nezanedbatelné jsou i měsíční náklady spojené s běžným koňským „provozem“.

    To absolutně nejdůležitější, co je s koupí koně nezbytně spjato, je zodpovědnost. Jak s nadsázkou poznamenává Katherine Blocksdorf ve svém článku na serveru thesprucepets.com.

    Ptejte se bývalých majitelů

    Je zvykem, že koně vám původní majitel předá s ohlávkou. Ta mu určitě pár týdnů vydrží. Je možné, že se vám s koněm dostane také něco z jeho dosavadní výbavy – deka, udidlo, uzdečka. To platí především u koní extrémních rozměrů – co ve stáji s dekou rozměrů autoplachty určenou pro koňského obra, nebo s udidlem o miniaturní šířce pro minihorse. Lze předpokládat, že váš první kůň nebude mladým neobsednutým koněm ze stáda, který si užíval roky svobody s kamarády ve velkém výběhu a prakticky nikdo o něm nic neví. Bude to kůň s minulostí, a proto je velmi důležité zjistit o něm a o jeho konkrétních potřebách od původního majitele co nejvíce. To vám napoví, jak s ním zacházet a také hodně o tom, co budete potřebovat. Ptejte se nejen na krmivo, ale i na vybavení, na velikosti nebo značky výrobků, které doposud kůň využíval, ulehčí vám to situaci.

    Připravte si seznam

    Ještě před nákupem koně je třeba si položit otázku, zdali se chcete věnovat nějaké konkrétní jezdecké disciplíně. Tomu samozřejmě uzpůsobíte výběr koně a s tím souvisí i výběr vhodného vybavení pro koně. Užitečné je sestavit si seznam všeho, co budete pro svého koně potřebovat. Sepište si jednotlivé položky, stanovte si požadavky na konkrétní vybavení a také optimální a maximální cenu, kterou chcete nebo si můžete dovolit zaplatit. Seznam vám jednak pomůže se vejít do stanoveného rozpočtu a také nezapomenout na nic důležitého.

    Nejdříve se zaměříme na vybavení pro koně. Začneme tím úplně základním, nezbytným pro každodenní péči. Budete potřebovat také vhodné vybavení pro vaši konkrétní disciplínu, tomu se budeme věnovat v dalším dílu článku.

    Základní čištění

    Různé kartáče, hřbílka, háček na kopyta, houba na mytí, nebo třeba vodítko – to jsou věci, které můžete postupně kupovat s předstihem s minimálním rizikem, že je později nepoužijete. Druhou skupinu seznamu tvoří položky, které je potřeba vybrat s ohledem na velikost a potřeby konkrétního koně, takže s jejich nákupem je dobré počkat až po koupi koně samotného.

    Jako první čistění postačí měkký a hrubší kartáč, hřbílko a háček na kopyta. Je pravděpodobné, že postupem času neshromáždíte kartáčů celou sbírku.

    Mezi základní potřeby na čistění patří jemný a rýžový kartáč, hřbílko, háček na kopyta a dvě houby. Nejdražší jsou jemné kartáče, tam se cena za značkový výrobek z přírodních materiálů může vyšplhat až na několik stokorun, zbytek jsou položky kolem 50-200 Kč. Čištění je potřeba někam uložit, nejlepší jsou bedýnky, které jsou k dostání v mnoha barvách a velikostech. Celkem počítejte, že za sadu základního čištění zaplatíte alespoň 1000 Kč.

    Další položku může představovat kosmetika pro koně a prostředky k péči o kožené vybavení. Přípravky pro koně vybírejte až podle jeho konkrétních potřeb (i když třeba lesk na žíně určitě můžete koupit předem), vhodné mýdlo a mazání na sedlo a uzdečku by vám měli doporučit při nákupu. Na tyto přípravky si připravte zhruba 200-500 Kč za každý. 

    Co se vždy hodí je vědro – to využijte nejen při napájení, ale i při mytí a ošetřování koně, přenášení a uskladnění suchého pečiva, mrkve, jablek, pro přípravu jádra… Můžete pořídit jedno větší a  jedno menší. Časem určitě nashromáždíte také různé kyblíky a dózy od krmných doplňků. Nevyhazujte je, uvidíte, že mají všestranné využití.

    Možná váš kůň bude potřebovat stájové zateplené kamaše, kamaše či zvony do výběhu nebo zinkovou mast na podlomy. To byste všechno měli vědět od původního majitele – každý seriózní prodávající vám všechny potřebné informace řekne. 

    Ohlávku a vodítko budete potřebovat ihned.
    Co pořídit koni do stáje a do výběhu?

    Jak bylo řečeno, kůň se k vám sice dostane se stájovkou, ale je jisté, že ji dříve nebo později budete chtít vyměnit. Stájová ohlávka bývá vyrobena z nylonového popruhu nebo kůže a od materiálu a celkového zpracování ohlávky se obvykle odvíjí cena. Nejlevnější stájovky jsou v cenách od 150 Kč, nejdražší kožené stojí i více než 2000 Kč. Důležité je znát velikost a také vědět, jestli se kůň pod ohlávkou odírá. V tom případě volte takovou, která má měkké podložení nebo beránka. Vždy se hodí mít jednu, byť tu nejobyčejnější stájovku, jako náhradní. Vodítka je vhodné mít také dvě, obyčejné a druhé s bezpečnostní karabinou, které se hodí na uvázání koně třeba v mycím boxu. Ani vodítka s cenami od 115 Kč nejsou zásadní položkou na seznamu.

    Doporučujeme pro začátek také lonž, případně provazovou ohlávku a lano, podle vašich preferencí. V prvních týdnech s novým koněm může být práce ze země dobrým způsobem, jak si koně a jeho temperament trochu „osahat“ a jak se s ním seznámit. 

    Dále by na seznamu neměly chybět kamaše, bandáže, či zvony – opět podle toho, jaké informace vám dal předchozí majitel. Ochrana koňských nohou by při práci měla být samozřejmostí. A je mnoho koní, kteří ji potřebují i ve výběhu. Nejlevnější kamaše se pohybují cenově kolem 500 – 600 Kč, ty nejdražší potom třeba i 10x tolik. Výběr je obrovský. I když budete zezačátku možná muset trochu zkoušet a třeba napoprvé sáhnete vedle, určitě časem vyberete takové, které budou koni vyhovovat. 

    Jestli jste si koně přivezli na jaře nebo v létě a bude chodit do výběhu, připište si na seznam masku proti hmyzu nebo třásně. Pro klid koní na letní pastvě jsou neocenitelnými pomocníky. Velikost třásní je většinou univerzální a není nutné ji extra řešit. U masek je velikost a tvar rozhodující a je potřeba pečlivě vybírat. Ceny třásní se pohybují od 70 Kč, u masek je cena 500 – 2000 Kč.

    Další položkou jsou deky. I když chcete koně nechat bez deky, určitě by neměla v jeho výbavě chybět alespoň jedna odpocovací deka. Ohledně dalších dek a dekování vůbec doporučujeme naše videačlánky právě na téma deky a jak vybrat tu správnou. 

    Foto: archiv společnosti Equiservis spol. s r. o.

    360x360 AD
    Back to top