• KONĚ PŘEPRAVUJEME PO CELÉ EVROPĚ

  S Kateřinou Zigovou jsme mluvili nejen o stájích Arcos, které jsou hned za Prahou, chovu koní, či jezdecké škole, ale také o sportovním ježdění, nebo o tuzemské a zahraniční přepravě koní, kterou nově provozuje.

  Kateřina Zigová

  • Parkurová jezdkyně s výkonností ST/T.
  • Majitelka a chovatelka sportovních koní, provozovatelka jezdecké školy Arcos a firmy na přepravu koní.
  • Ambasadorka krmiva Havens ve společnosti Equiservis.

  Stáje Arcos se nacházejí kousek za Prahou. Můžete vaše stáje krátce představit?

  Ano, jsme jen kousek za hranicí Prahy, od dálnice D5 jsme doslova minutku jízdy. Naší velkou výhodou je dobrá dostupnost MHD přímo z centra Prahy, kdy se k nám dostanete vlakem z centra během asi 30 minut nebo můžete jet od metra Zličín autobusem. Máme moderní jezdecky areál se vším vybavením pro koně a s rodinným zázemím pro jezdce. Samotný areál je velmi dobře řešený a splňuje všechny požadavky pro kvalitní výcvik sportovních koní. Zaměřujeme se hlavně na ustájení koní a výcvik jezdců. Provozujeme jezdeckou školu a několikrát do roka pořádáme skokové závody.

  Čemu všemu se v areálu věnujete vy?

  Já osobně se věnuji výcviku a přípravě sportovních koní, managementu celého areálu, trénování klientů, jezdecké škole a organizuji přepravu koní. Také připravuji jezdce a koně na závody. Pokud to čas dovolí, svoje svěřence na závody také doprovázím. Během sportovní sezóny jsme opravdu vytížení. S technickým zajištěním provozu areálu a péčí o přepravníky mi pomáhá můj přítel Dan Fujera.

  Co vše váš areál jezdcům a jejich koním nabízí?

  V areálu je kolem 45 koní. Ustájeni jsou ve vnitřních a venkovních boxech a jsou pod dozorem 24 hodin. Pro koně ustájené v boxech jsou k dispozici menší výběhy. Pro jezdecké koně je v areálu k dispozici dostatek ploch s kvalitními povrchy, konkrétně máme dvě jízdárny o rozměrech 40x70m a 20×50 m, halu 25x50m i kruhovku. V okolí je možnost vyjížděk do terénu. Věnujeme se i chovu sportovních koní, naše odchovy jsou zapsané v německých plemenných knihách. V této oblasti jsme zatím začátečníci, letos se nám narodila dvě hříbata, klisnička a hřebeček. Hříbata a mladí koně jsou v režimu 24/7 a k dispozici mají rozlehlé výběhy.

  Zmínila jste přepravu koní. Jak dlouho se jí věnujete a co Vás k tomu vedlo?

  Profesionálně se přepravě koní věnujeme asi rok a půl. Po koupi přepravníku jsme se rozhodli využít ho k přepravě nejen pro naši potřebu, ale i nabídnout přepravu koní také jako službu. Přítel má jako profesionální řidič bohaté zkušenosti s řízením i s koňmi. Koně přepravujeme nejen po Česku, ale i do zahraničí.

  Jaké používáte auto a přívěs?

  Používáme moderní soupravu Renault Master Theault pro 2 koně a přívěs Humbaur Equitos. Přepravník Renault je v úpravě PROTEO 5 HARAS, která umožňuje díky plnému oddělení jednotlivých stání koní velmi bezpečnou a komfortní přepravu nejen pro sportovní koně, ale i hřebce nebo klisnu s hříbětem.

  Jaké služby v rámci přepravy nabízíte?

  Nabízíme vnitrostátní i mezinárodní přepravu koní. Náš přepravník je schválen veterinární správou pro dlouhodobé cesty nad 8 hodin. Koním na cestě poskytujeme plný servis. Klientům pomůžeme vyřídit veškeré přepravní dokumenty, zařídíme přepravu na klíč. Hovoříme anglicky, německy.

  Jste připravení i na vícedenní výjezdy?

  Ano, vzhledem k tomu, že často jezdíme pro zahraniční klienty, jedná se ve většině případů o vícedenní výjezdy. Je potřeba vzít s sebou podestýlku, seno, krmivo, případně deky atd. Koním se pravidelně nastýlá čistá podestýlka, pravidelně jsou napájení a celou cestu mají k dispozici seno. Některým koním je potřeba během cesty podávat léky, krmné doplňky nebo jiná speciální krmiva. Samozřejmě pokud je cesta dlouhá, je nutné udělat přestávky v takzvaných hotelech. Logistika vícedenních cest je organizačně složitá.

  Jak je to s doprovodem koní?

  Většinou dostáváme od majitelů plnou důvěru a koně na cestách doprovází pouze řidič. Kratší cesty zpravidla odřídí přítel sám. Na dlouhé cesty nebo na cesty, které je potřeba absolvovat non-stop vyrážíme ve dvou, tedy já s přítelem, a v řízení se střídáme. Oba jsme absolvovali kurz pro přepravce zvířat.

  Kam nejdále jste koně přepravovali? Setkáváte se při přepravě se zajímavými plemeny koní?

  Koně přepravujeme po celé Evropě. Nejčastěji jezdíme Německo, Holandsko a Rakousko. Nejdále jsme byli zatím na jihu Španělska. Aktuálně se chystáme do Norska. Vozíme různá plemena, často jsou to španělští koně nebo arabští plnokrevníci, ale vezli jsme i poníky a mini horse. Radost nám udělá každý úspěšně zvládnutý transport a spokojený zákazník, který nás vždy znovu rád osloví a často doporučí i dalším potencionálním klientům.

  Sama jste aktivní a úspěšnou parkurovou jezdkyní. Jak hodnotíte uplynulou sezónu?

  S mladými koňmi jsem velmi spokojená. Z těch starších mám momentálně pouze 8letou Summer Coat, které se letošní sezóna bohužel moc nepovedla.

  Ještě je brzy. Nicméně, spřádáte již plány pro další sezónu?

  Na konkrétní plány na příští sezónu je opravdu ještě brzy. Určitě bych se ráda na začátku sezóny zúčastnila nějakých halových závodů. V plánu je i doplnění mého týmu o 2-3 koně.

  FOTOGALERIE:

  Foto: archiv Kateřiny Zigové a společnosti Equiservis spol. s r. o.

  360x360 AD
  Back to top