• PRAVIDELNÁ KONTROLA PENISU JE POTŘEBA

  Majitelé valachů a hřebců zpozorněte! Kontrolujete svým koňským „chlapcům“ pravidelně penis? V záhybech předkožky koňského penisu se může hromadit smegma. Aby se předešlo možným problémům, je nutná pravidelná kontrola a péče.

  Předkožka je dvojitý záhyb kůže, který chrání penis, když není vytažen za účelem močení nebo rozmnožování. Smegma produkují Tysonovy žlázy. Je to voskovitá látka uvnitř předkožky, která pomáhá udržovat kůži zdravou a promazávat penis. Skládá se z uvolněných odumřelých kožních buněk, kožního mazu a vlhkosti. Smegma samo o sobě má nažloutlou barvu, ale dobře se na něj lepí prach, a tak v praxi je hnědočerné. Množství se liší u každého koně. Poměrně časté je městnání smegmatu do hrudky, takzvané „fazole“.

  Proč kontrolovat penis?

  Vyšetření umožní zkontrolovat předkožku, penis a okolní tkáně, zda na nich nejsou nějaké výrůstky, a odstranit případné nahromaděné smegma. Smegma se hromadí nejčastěji v záhybech předkožky, a především u ústí močové trubice, kterou může začít ucpávat. Při močení pak může moč vystříknout na zadní nohy koně, kde nejenom láká mouchy, ale při déletrvajícím problému může dojít k podráždění kůže. Nahromadění smegmatu uvnitř předkožky může v letních měsících přilákat mouchy, které mohou do záhybů předkožky naklást vajíčka, z nichž se vylíhnou larvy, které mohou koně nesmírně dráždit. Hromadění smegmatu v záhybech předkožky a uretrální jamce může podporovat přenos Taylorella equigenitalis, původce nakažlivé metritidy koní.

  Pravidelná kontrola a péče  nemusí být koni příjemná. Postupujete  jemně, myslete na bezpečnost a vyvarujte se násilí.

  Jak často čistit?

  To záleží na konkrétním koni, protože produkce smegmatu a jeho hromadění je individuální. Jsou valaši, kteří za celý život ani jednou nepotřebují odstraňovat smegma a jsou tací, u kterých je péče potřeba v řádů měsíců. Příliš časté čištění může způsobit více škody než užitku, protože naruší přirozenou rovnováhu. Při péči a čištění se vyvarujte používání antiseptických roztoků a desinfekcí, protože ty ničí i „hodné“ bakterie a vysušují povrch kůže. Každopádně pravidelná kontrola oblasti předkožky a okolí penisu by měla být součástí každodenní péče. Jen tak zjistíte, zda se na ní nevyskytují výrůstky, podráždění nebo počáteční známky onemocnění.

  Citlivé místo

  Jedná se o citlivou oblast a samotné čištění nemusí být pro koně příjemné. Je na zvážení, zdali dát koni sedativa, respektive zdali nevyužít případné sedace při pravidelné kontrole zubů. Ale záleží na konkrétním koni. Některým koním manipulace s penisem nevadí, jiní mohou být bojácní. Je důležité vše provádět jemně a opatrně.

  Jak postupovat?

  • Používejte rukavice a obyčejnou teplou vodu. Může se hodit i vazelína nebo jiný nedráždivý tuk.
  • Myslete na bezpečnost. Vyhraďte si dostatek času, pracujte klidně a soustředěně. Sedativa mohou pomoci, ale nezapomeňte, že koně mohou kopat i přispaní.
  • K jemnému odstranění velkých uvolněných nebo odlupujících se částí smegmatu použijte teplou vodu. Pokud zůstanou nějaké nepoddajné kousky, může k jejich uvolnění pomoci vazelína.
  • Zkontrolujte špičku penisu a ústí močové trubice, zda se na ní nenachází nahromaděné smegma – „fazole“. Pro odstranění může být nutné jemně vniknout prstem dobře namazaným lubrikantem do začátku jamky, nebo lze „fazoli“ odstranit stisknutím penisu těsně nad místem kde se nachází, a hrudku vytlačit.
  • Ošetřené místo osušte a naneste na předkožku jemný lubrikant na vodní bázi.

  A co klisny?

  Ačkoli klisny neprodukují smegma, stále se jim může kolem struků usazovat pot, kožní maz, špína a odumřelé buňky. To může být dráždivé a nepříjemné a mělo by se to pravidelně odstraňovat. Je třeba dbát stejné opatrnosti jako u valachů – některé klisny nemusí zákrok snášet a mohou být na péči v okolí vemínka velmi citlivé.

  Foto: archiv společnosti Equiservis, spol. s r.o.

  360x360 AD
  Back to top