• PŘÍČINY A PREVENCE PRASKLÝCH A DROLIVÝCH KOPYT

  Prasklá a drolivá kopyta jsou poměrně častým problémem, který postihne téměř každého koně v průběhu jeho života. Během léta riziko praskání kopyt roste.

  Ve většině případů se malých prasklin není třeba obávat, jedná se pouze o povrchové poškození. Ale může se stát, že i malá prasklina v rohovině se změní ve vážný problém, který může způsobit kulhání.

  Tento typ praskliny je spíše kosmetický problém, pokud nebude postupovat dál. Nicméně u kopyta na fotce je prasklina u hřebíků to nejmenší.

  Prasklé kopyto – co to je?

  Zjednodušeně řečeno se jedná o praskliny, které se tvoří ve stěně kopyta. Nejčastější jsou vertikální trhliny. Ty jsou dvojího typu, kopyto buď praská od nášlapné plochy nahoru nebo méně často od korunky směrem dolu. Délka prasklin je různá, kopyto může praskat v centimetrech nebo může být prasklina v celé výšce kopytní stěny a pak spojuje nášlapnou plochu s korunkou. Obecně platí, že neúplné praskliny, pokud nejsou bránou pro sekundární infekci, nezpůsobují závažné obtíže a při dobré péči odrostou. Praskliny zasahující korunku bývají problematické.

  Co způsobuje praskliny kopyt?

  Praskliny kopyt bývají způsobeny různými příčinami. Mezi nejčastější patří:

  1. Úraz
   Jednou z nejobvyklejších příčin prasklých kopyt je úraz jako je úder do kopyta nebo opakovaný otřes při příliš rychlé práci na tvrdém povrchu.
  2. Špatně provedená (nebo zanedbaná) podkovářská práce
   Dlouhodobé (ale i jednorázové) špatné či zcela zanedbané strouhání nebo podkování může způsobit problémy, které neúměrně zatěžují kopytní stěnu a ta v důsledku toho praská.
  3. Genetika
   Genetika hraje velkou roli v celkové síle a tloušťce kopytní stěny. Některá plemena, jako například plnokrevníci, jsou náchylnější ke vzniku prasklin, zatímco jiná plemena mají od přírody kvalitnější rohovinu s větší strukturální integritou.
  4. Abscesy způsobují horizontální praskliny
   Horizontální praskliny kopyt, tedy ty, které jsou rovnoběžné se zemí, jsou často způsobeny abscesem. Absces zasahující do korunky může dočasně narušit tvorbu rohoviny a vytvořit tak trhlinu. Po ošetření abscesu tyto trhliny obvykle bez větších problémů odrostou.
  5. Špatná výživa
   Pokud se objevují praskliny na všech čtyřech kopytech, je velmi pravděpodobné, že koni v krmivu chybí určité vitamíny a minerály. Pokud je prasklé pouze jedno kopyto, je nepravděpodobné, že by to bylo způsobeno nedostatky ve výživě.
  6. Počasí a prostředí
   Dlouhodobé vystavení vlhkým nebo naopak suchým podmínkám může způsobit oslabení kopytní stěny. Nejhorší pro kopyta je bahnitý povrch, silné holomrazy, zmrzlá půda, dále sucho, tvrdý a prašný povrch. Všechny tyto faktory kopyto vysušují a tím způsobují oslabení kopytní rohoviny a praskání kopytní stěny.
  Carr&Day&Martin Cornucrescin Mast na kopyta  představuje jedinečný prostředek v denní péči o praskající kopyta.  Mast pomáhá restrukturalizaci a růstu kopyta, masáž stimuluje  buňky produkující keratin.

  Léčba popraskaných kopyt

  Pokud kůň kulhá nebo je poraněná korunka, prvním krokem by vždy měla být konzultace s veterinářem. Pokud se jedná pouze o prasklinu na povrchu kopyta, která nezpůsobuje kulhání, může ji obvykle snadno opravit kovář při pravidelné péči. Stěna kopyta se upraví strouháním, v případě potřeby přibitím podkovy, u koní s velmi hlubokou prasklinou může kovář použít speciální podkovy.

  Pokud je v kopytě absces, je nejprve potřeba ho ošetřit. Více jsme o abscesech v psali v článku Absces v kopytě.

  Základem prevence prasklin a drolení kopyt je pravidelná podkovářská péče v podobě podkování nebo strouhání.

  Prevence praskání kopyt

  V případě, že kůň má genetické předpoklady ke slabší rohovině, je pravděpodobné, že se s prasklinami kopyt budete potýkat po celý jeho život. Pro udržení kopyt v dobrém stavu a případně snížení četnosti vzniku prasklin můžete udělat následující:

  1. Dodržujte pravidelné intervaly kování nebo strouhání
   Pravidelná podkovářská péče v podobě strouhání, případně kování, do značné míry zabrání vzniku prasklin. Kovář bude schopen odstranit problémy dříve, než se vyostří.
  2. Botičky pro bosé koně
   Pro neokované koně, kteří se pohybují po tvrdém, si pořiďte ochranné botičky pro koně. Práce na tvrdém povrchu, jako jsou silnice, může způsobit velké opotřebení a praskliny, a proto je dobré kopyta chránit.
  3. Zaměřte se na krmení
   Pokud jsou praskliny kopyt na všech čtyřech nohách, je pravděpodobné, že za problémy stojí nedostatečná výživa. Zaměřte se nejen na složení krmiva a krmné doplňky, ale i na kvalitu sena a pastvy. Z minerálů a vitamínů mají největší vliv na kvalitu rohoviny biotin, zinek, měď. V přípravcích ale najdete i další látky jako jsou aminokyseliny, vitamín C a další, podporující růst kopytní rohoviny a zároveň zlepšující celkovou kvalitu kopyt. Více jsme o výživě psali v článku Výživa pro zdravá kopyta. 
  4. Zhodnoťte prostředí svého koně
   Praskliny jsou často způsobeny vystavením kopyt suchým, vlhkým nebo tvrdým podmínkám. Pokud praskliny vznikají v důsledku celodenního stání v bahnitém výběhu, zvažte, zda koně alespoň na část dne nepřivést do suché stáje a zda nepoužít podestýlku, například dřevěné piliny, které dobře odvádějí vlhkost. V případě prasklin způsobených suchem, zkuste třeba kolem napajedel ve výběhu zvlhčit pudů.
  5. Denně koni kontrolujte kopyta
   Denně svému koni vybírejte kopyta a při tom zkoumejte jejich zdravotní stav. Zkontrolujte kopytní stěnu a korunku a všímejte si všeho neobvyklého, případně zkontrolujte tmavé skvrny na chodidle, které by mohly znamenat pohmoždění. Pokud je kůň okovaný, zkontrolujte, zda jsou podkovy dobře upevněny. Při každodenních kontrolách budete schopni rozpoznat, co je pro koně normální, a co nejdříve odhalit případné problémy.

  Foto: archiv společnosti Equiservis, spol. s r.o.

  360x360 AD
  Back to top