• SÍŤOVANÉ DEKY PRO KONĚ

  Nejčastějším cílem letního dekování je nutnost chránit koně před hmyzem, sluncem, promoknutím, ofouknutím po práci a případně blátem. Podívejme se společně na nabídku síťovaných dek blíže.

  Síť i do výběhu

  Pokud vybíráte síťovanou deku proti hmyzu pro použití do výběhu, je velmi důležité, aby opravdu dobře seděla a měla zapínání pod břicho, aby nedocházelo k jejímu přetáčení nebo sklouznutí. Důležitý je také materiál – některé hodně pevné síťované deky mohou být méně prodyšné a v horku by se v nich mohl kůň zbytečně potit.

  Na výběr máte od jednoduchých dek s křížovým zapínáním, až po top deky s krkem a laclem, které chrání celého koně. Levnější varianty s křížovým zapínáním jsou vhodné pro koně, kteří nevyžadují žádnou speciální ochranu, nebo pro ty, kteří chodí do výběhu jen na omezenou dobu a nejsou to ničitelé dek (nebo s nimi ve výběhu žádný ničitel není). Oblíbená je například deka W Economic, která je za super cenu a je v nabídce v mnoha velikostech – od poníků až po velké koně. 

  Letní kombinovaná deky pro koně
  Jsou koně, kteří potřebují do výběhu opravdu ochranu od hlavy až po ocas.

  Ochrana pro krk i břicho

  Pokud je kůň citlivý a potřebuje lepší ochranu, doporučujeme některou z dek s krčním dílem a laclem, který chrání břicho. Oblíbená je například deka HKM Lyon. Je z velmi hustého materiálu a zdařilý střih dobře kryje celé tělo. Navíc je za velmi příznivou cenu.

  Skvělé síťované deky vyrábí také Bucas. Jedna z nejprodávanější síťovaných dek je deka Bucas BuzzOff Full Neck – prodáváme ji již mnoho let a za tu dobu se skutečně osvědčila. Krční díl je měkce podšitý, aby nedocházelo k vytrhávání žíní a břicho je chráněno elastickým laclem, který můžete podle potřeby sundat.

  Dobře zvolená padnoucí deka může citlivému koni pobyt ve výběhu významně zpříjemnit.

  Naprostou špičkou v nabídce síťovaných dek, které jsou vhodné i pro koňské exematiky, jsou deky od irského Horseware. Novinkou, která následuje aktuální trendy udržitelnosti a ekologie, je síťovka AmEco Bug Rug s odnímatelným krkem, vyrobená z recyklovaných PET lahví. Případně deka Rambo Protector, která je velmi trvanlivá, příjemná a prodyšná.

  Cestovní deky

  Hitem posledních let jsou deky, která mají po stranách síťovinu a na zádech fleece nebo mesh materiál – tyto verze se s oblibou používají třeba jako transportní deky, které v teplých dnech ochrání koňská záda před průvanem v přepravníku, nebo abychom udrželi koňská záda v teple po zátěži. Z těch levnějších doporučujeme například Kentaur s fleecem na zádech a křížovým zapínáním, z dražších jsou pak oblíbené například síťované deky od Eskadronu.

  Pro citlivá záda

  Další variantou jsou síťované deky, které mají na zádech nepromokavý materiál. Tento typ je vhodný především pro koně, kteří mají citlivá nebo nemocná záda a snadno ofouknou. Jsou to také ideální deky do jarního „aprílového“ počasí, kdy jsou dny už teplé, ale mohou být deštivé a větrné. Osvědčený model, který prošel zátěžovým testem i u koní našich kolegyň, je deka Horseware Summer Series. Boky jsou z mesh materiálu, záda jsou nepromokavá a navíc máte možnost ještě přidat právě na záda zateplovací 100 g poddeku a krční díl. 

  Síťované deky i při ježdění?

  Nechcete či ze zdravotních důvodů nemůžete na svého koně stříkat repelenty, nebo máte zkrátka pocit, že žádné stejně nefungují? Zkuste síťovanou deku! Speciální modely můžete použít i během ježdění – takové deky mají zpravidla odnímatelný krční díl a kryt ocasu a jsou velmi prodyšné. Vyzkoušeli jsme osobně deku HKM Fransen s odnímatelným krkem a třásněmi a rozhodně doporučujeme! Bezva deka za skvělou cenu.

  Existují také síťované bederky, dokonce i v reflexním provedení (třeba od Busse), ve které vás nikdo nepřehlédne.

  Nabídka síťovaných dek je opravdu velmi široká, v článku jsme vám ukázali jen několik možností, záleží jen na vás, co zvolíte. 

  Foto: archiv společnosti Equiservis, spol. s r.o.

  360x360 AD
  Back to top