• VŠE CO POTŘEBUJETE VĚDĚT O MASKÁCH PROTI HMYZU

    Koně ve výbězích se ošívají, oklepávají, hmyz jim sedá všude. Naprostá většina koní naštěstí netrpí alergiemi ani exémy-takoví koně potřebují speciální režim, i o nich bude řeč. Ale i ti, kteří hmyzí nálety snášejí bez zdravotních problémů jistě ocení, pokud jim v tom celodenním boji alespoň trochu ulevíte.

    Maska pro každého koně

    V posledních letech vzrostla obliba masek natolik, že jsou součástí výbavy naprosté většiny koní. Koně jsou s maskou spokojenější, velmi rychle si na ni zvyknou a nemají s jejím nošením žádný problém. Je zcela běžné, že vidíme koně ve výbězích s maskami na hlavě, které kryjí uši i oči a mechanicky zabraňují usedání hmyzu na citlivou koňskou hlavu. Pojďme si o maskách říci něco více, představit si ty nejoblíbenější a podívat se na novinky, které trh v nové sezóně nabízí.

    Masky proti hmyzu mohou mít různé provedení. Zapínají se nejčastěji pod žuchvami na suché zipy.

    Masky proti hmyzu kryjí uši a oči a zapínají se zpravidla pod žuchvami – nejčastěji na suché zipy, případně na klasický zip. Existují i varianty bez zapínání, které jsou velmi pružné a na hlavu se snadno natáhnou (masky Weaver Lycra). V současné době je dost modelů tzv. „full-face“, kdy krytí sahá až na nos (například síťovaná maska na hlavu a nozdry Cassini). Takové krytí je vhodné například pro koně s velkými odznaky na hlavě, kteří mají někdy tendenci se na slunci spálit právě na nose a kolem nozder (bývá to problém strakatých koní se světlou kůží pod bílými odznaky, nebo koní v barvě cremello).

    Masky proti hmyzu jsou vyrobeny ze síťoviny, která se u různých značek často celkem výrazně liší. Některé masky jsou poměrně tenké, síťovina není tak pevná a může se snadněji zničit. Na druhou stranu jsou tyto masky velmi lehké a oproti pevnějším maskám je přes ně o něco lépe vidět. Odolnější masky jsou na omak hrubší a pevnější, síťovina často není tak poddajná a maska drží svůj tvar.

    Oblíbené jsou také masky, které kombinují síťovinu v oblasti očí a nějaký pružný tenký materiál kolem hlavy. 

    Některé masky chrání i citlivou oblast nozder.

    UV ochrana

    Masky mohou chránit koně i před UV zářením. Eliminovat UV záření může být důležité ze dvou důvodů. První je snaha ochránit oči koně nejčastěji ze zdravotních důvodů. Druhým důvodem je již zmíněná ochrana kůže před spálením. Síťované masky s UV ochranou jsou oproti obyčejným maskám chránícím pouze před hmyzem o něco dražší.

    Například skvělá Bucas BuzzOff DeLux pohlcuje až 75% a oblíbená – Horseware Rambo Plus70% UV záření. Výborné masky Cashel Crusader mají také 70 % UV ochranu a osvědčené masky od LeMieux až 75 %.

    Novinka od Kentucky pro léto 2024, je model Kentucky Classic, která pohltí 100 % UV záření. Pokud máte koně s problémy s očima, pak je to rozhodně model, který byste měli blíže prozkoumat. 

    Nabídka masek je skutečně velmi široká – různé materiály, střihy i typy zapínání. 

    Co se týče velikostí, jsou na tom o něco lépe majitelé velkých koní, ale ani vy, majitelé poníků, nemusíte zoufat. Irský výrobce Bucas má ve svém sortimentu i malé velikosti.

    Třásně suplují kštici. Proti obtížnému hmyzu slouží o něco méně než masky.

    Třásně a zase třásně

    Najdou se koně, kterým maska z nějakého důvodu nevyhovuje, nebo masky likvidují či ztrácí a majitele zkrátka nebaví kupovat stále novou. V takovém případě můžou pomoci třásně na oči, které se připevňují k ohlávce a je možné je užít také společně s uzdečkou. Koně při pasení či pohybu pohybují hlavou a třásně suplují bohatou kštici, která by jinak přirozeně chránila hlavu před nálety much. Navíc, třásně představují cenově dostupné řešení, takže vás případná ztráta nebude tolik mrzet.

    Maskujte se i pod sedlem

    Většinu těchto masek lze dobře používat i při ježdění, ale je potřeba volit spíše masky ze slabé síťoviny, kvůli lepší průhlednosti. V současné době je už na trhu poměrně slušná nabídka i masek určených přímo na ježdění, a také speciálních sítěk na nozdry.

    Rozhodně by měl mít kůň na ježdění během „hmyzího období“ alespoň čabraku na uši. Přeci jen po něm chceme práci a soustředění, je od nás fér mu pobyt pod sedlem zpříjemnit. Čabraky naleznete v mnoha stylech a barevných variantách. Zde je výběr opravdu velký a každý jistě nalezne to, co se mu líbí a může si čabraku dokonale sladit s ostatním vybavením 🙂

    Síťované deky jsou další dobrou ochranou před obtížným hmyzem. Je jich však celá řada. Jaká bude pro vašeho koně ta nejlepší? Zkusíme vám poradit v dalším článku, který vyjde již brzy. 

    Foto: archiv společnosti Equiservis, spol. s r.o.

    360x360 AD
    Back to top