• VÝBĚR IDEÁLNÍCH JEZDECKÝCH BOT

  Ať už jste zkušený jezdec nebo nováček ve světě koní, potřebujete odpovídající vybavení, abyste si čas strávený s koňmi užili. Na seznamu nezbytných věcí „na koně“ jsou i jezdecké boty. Jaké zvolit?

  Jeden nebo dva páry jezdeckých bot potřebuje každý jezdec. Popravdě, hodí se i těm, kteří za koňmi jen docházejí, aniž by se vyhoupli do sedla. Dnes necháme tenisky, jiné volnočasové či pracovní boty stranou a zaměříme se na boty určené k jízdě na koni. Co si budeme povídat – ve specifickém prostředí stáje získají boty nezaměnitelnou patinu.

  Vysoké jezdecké boty jsou často vyžadovány na jezdeckých soutěžích a výstavách jako součást tradičního oblečení jezdce.

  Nízké nebo vysoké?

  Na začátek si ujasněte, jestli chcete jezdecké boty vysoké nebo nízké, takzvaná perka, která končí nad kotníkem jezdce. Na tuto základní otázku vám pomůže odpovědět si na otázku: „Jak jezdím a jaké jsou moje ambice?“

  • Perka se hodí na každodenní ježdění. Jsou to boty určené právě k ježdění, ale jsou velmi oblíbené a běžně používané také pro pohyb kolem koní – snadno v nich odvedete koně do výběhu nebo se o něj budete starat. Nízké boty samy o sobě poskytují menší oporu jezdcovu lýtku, a proto se pro jízdu na koni doplňují minichapsy – koženými návleky chránícími holeně jezdce. 
  • Vysoké boty jsou tradičním obutím jezdců, dobře chrání jezdcovy holeně, příjemně nohu zpevní, ty moderní typy vysokých bot poskytují dobrý kontakt s koněm a jsou elegantní. Vysoké boty představují obvykle větší investici. Mnoho jezdců na ně nedá dopustit, a i běžnou denní práci s koňmi absolvuje ve vysokých botách.
  Detaily a zdobení jezdeckých bot často vychází z tradic spojených s konkrétní disciplínou. Tento stylový design je dokonalý pro working equitation.

  Disciplína napoví

  Věřte, nevěřte, každá jezdecká disciplína má svůj nepsaný dress code a jeho součástí je i obutí jezdce. Zkrátka, jinak vypadají boty pro sportovní drezuru, skokové ježdění, jinak pro westernové disciplíny a jinak pro hobby ježdění. Odlišnosti v oblečení nebo obutí pro jednotlivé disciplíny nejsou módní rozmařilost, ale nutnost zvyšující užitné vlastnosti. Jsou to detaily, které z univerzálních kousků dělají ty speciální. Úpravy vychází z letitých zkušeností. Právě disciplína, která je vašemu srdci blízká, vám napoví, jaký typ boty zvolit. Od disciplíny se odvíjí střih, způsob zapínání, jestli se koupit boty se zipem, se šněrováním, hladké, prošívané nebo zdobené. Disciplína určuje i způsob zdobení.

  Z obchodu s obuví NE

  Pokud dáváte přednost nízkým perkům, možná vás trochu svádí poohlédnout se po nich v běžných obchodech s obuví. Určitě jste už v obuvi narazili na módní typ bot chelsea, které z jezdeckých pérek vycházejí a mnohdy jsou od nich téměř k nerozeznání. Ale „módní boty určené na denní nošení“ nezvládají námahu, kterou jízda na koni a pohyb kolem koní představuje, nehledě na nevhodně umístěné zipy nebo švy, které mohou být nebezpečné nebo nepohodlné a dřít jezdce nebo koně.

  Pro jezdecké boty se vždy vypravte do specializovaných obchodů s jezdeckými potřebami. V obchodech najdete přehršel typů jezdeckých bot z různých materiálů v nejrůznějších cenách. Jaké zvolit? Personál ve specializovaných prodejnách vám pomůže se zorientovat a vybrat to, co pro vás bude nejvhodnější. Vyhraďte si pro zkoušení bot dostatek času, porovnávejte různé modely a tvary, aby vaše nohy byly v pohodlí.

  Materiál

  Klasika je kůže. Ta je, co se týče užitných vlastností, naprosto nedostižná. Dobře se přizpůsobuje noze jezdce, je maximálně pohodlná, odolná a pěkná na pohled. Aby si své vlastnosti dlouhodobě udržela, je potřeba o ni pečovat – více se o údržbě jezdeckých bot dozvíte v článku Jak správně pečovat o kožené jezdecké boty. 

  Boty se vyrábějí z různých typů kůže a trendem samozřejmě je, aby byla co nejtrvanlivější. Rozdíl v kvalitě kůže je jednou ze zásadních vlastností, které u bot určují jejich cenu. Vysoké skokové boty jsou zpravidla měkčí, musí se s nohou více pohybovat a zachovat vysoký kontakt nohy s koněm. Boty pro drezuru mohou v sobě kombinovat různé typy kůží – oblíbenou variantou je měkká prostupná kůže na vnitřní straně a tvrdá, často lesklá, která krásně drží tvar boty, na straně vnější. Univerzální nízká perka bývají vyrobena z odolné kůže, která vydrží těžké podmínky života ve stáji.

  Samozřejmě, že jezdecké boty se vyrábí i z jiných materiálů, často syntetických. Guma, textil (koženka) a další materiály předávají botám své vlastnosti. Někdy se prostě hodí, zvláště ve stájích, mít 100 % nepromokavé gumáky. Možnost vzít zablácené boty proudem vody z hadice je k nezaplacení. Na druhou stranu, v parném létě rozhodně nejsou gumáky pro komfort nohou tou pravou volbou. Zkrátka, každý materiál má svá pro a proti. 

  Myslete na pohodlí a správnou velikost

  Jen v botách, které vám dokonale padnou, netlačí na chodidlo, prsty či nárt, nesvírají lýtko a nikde nedřou, se budete cítit dobře a uvolněně. A když se budete cítit komfortně, budete schopni maximálně vnímat koně a dávat mu potřebné pobídky. Takže pohodlí je základ. Boty si vždy v klidu v prodejně zkuste, nespěchejte. Myslete i na to, že označení velikostí se liší u každého výrobce. Například u jedné značky léta nosíte velikost 39, se změnou modelu nebo výrobce možná budete muset zvolit jinou, lépe padnoucí velikost, takže si domů odnesete třeba boty ve velikosti 38 nebo 40. V průběhu let se mění i vaše noha samotná, vím to z vlastní zkušenosti. Léta jsem věrná jednomu modelu perek, kupovala jsem je vždy ve velikosti 39, ale ty poslední jsou už 40. 

  NÁŠ TIP: Při zkoušení vysokých jezdeckých bot si vyhraďte dostatek času a vždy si boty zkoušejte v rajtkách, případně i v podkolenkách, pokud v nich jezdíte. 

  Nové boty je potřeba vyšlápnout a to může chvilku trvat.

  Dobře, zpočátku to možná úplně pohodlné nebude…

  I když si při výběru a zkoušení jezdeckých bot dáte sebevíc záležet a v prodejně budou příjemné a pohodlné, při ježdění nebo delším chození to možná taková idylka nebude. Ale nezoufejte. Většina nových kožených bot (a to nejen jezdeckých) vyžaduje určitý čas, aby se řádně vyšláply a přizpůsobily noze nositele. U perek to může trvat jen pár dní používání. U vysokých bot bude toto období určitého nepohodlí s největší pravděpodobností o něco delší, ale čím více je budete používat, tím lepší to bude. 

  Boty přesně pro vás!

  Pokud toužíte po dokonale padnoucích vysokých jezdeckých botách, v Equiservisu jsou tu pro vás! Perfektně proškolený personál vám změří nohu a vyzkouší s vámi všechny možnosti, které by vám mohly sedět. A pokud se nepodaří, nezoufejte – umíme vám na základě rozměrů vaší nohy objednat u dodavatele boty přesně na míru pro vás. 

  Máte svůj styl a ani v sedle nechcete splývat s davem? Nemusíte! U bot DeNiro si můžete vyladit design do nejmenšího detailu.  

  Foto: archiv společnosti Equiservis, spol. s r.o.

  360x360 AD
  Back to top