• DEKY V LÉTĚ?

    V zimním období je vcelku přirozené, že koně chráníme před chladem, větrem a deštěm vhodnou dekou. V létě zatím není příliš běžné, aby koně nosili deky. Avšak existuje několik důvodů, proč se koně i během horkých letních dnů dekují.

    Teplotní potřeby koní jsou rozdílné od teplotních potřeb lidí. Koně mají oproti lidem posazenou teplotní komfortní zónu mnohem níže – to znamená, že jsou pro ně optimální spíše nižší teploty. Údaje o rozmezí se liší, ale udávaný teplotní komfort koní se pohybuje kolem 10°C. Teploty nad 25°C již mohou být pro mnoho koní velmi náročné a způsobovat jim zdravotní problémy. Koně se ochlazují pocením na celém povrchu těla. Tento ochlazující mechanismus každá deka snižuje, protože omezuje odpařování potu z povrchu těla.

    Avšak jsou důvody, pro které někteří koně v létě deky nosí.

    Především jde o důvody zdravotní – lehké prodyšné deky chrání koně před spálením (majitelé koní s růžovou kůží vědí o čem je řeč) a také před pokousáním hmyzem. Posledním důvodem, zejména u černých koní je ten, aby koně „nevyšisovali“ (typicky někteří černí koně do žluta) například před výstavou nebo exhibicí. 

    Letní deky by měly být lehké a prodyšné, aby se kůň nepřehříval a mohl se přirozeně ochlazovat. Materiál i střih deky se budou lišit v závislosti na účelu, pro který je deka používána.

    Spáleniny od slunce a vyšisovaní vraníci

    Srst i kůže mají pigment zvaný melanin. Melanin jim dodává nejen barvu, ale chrání kůži před nebezpečným UV zářením. Pigmentace kůže může být tmavší nebo světlejší, případně může chybět úplně. Čím méně melaninu v kůži je, tím je kůže světlejší, má nižší ochrannou bariéru a snáze se spálí. U koní s nepigmentovanou kůží (cremello, albíni, a všichni koně s velkými bílými znaky, pod kterými je růžová kůže – appaloosy, strakáči…) v podstatě žádná bariéra neexistuje. Když na kůži dopadá sluneční záření, vytváří se více melaninu, který potom poslouží jako ochrana a zabrání slunečním UV paprskům, aby se dostaly do hlubších vrstev kůže a způsobily poškození, jako jsou spáleniny. „Opálení“ kůže ( a to zejména té bez pigmentu) ale nesmí být moc prudké, potom dojde právě k jejímu spálení. 

    Koňská kůže je před spálením mechanicky chráněná srstí, proto jsou obzvláště kritické oblasti kolem očí, nozder a huby, kde je osrstění jemnější nebo žádné. 

    Dlouhodobé vystavení slunečnímu záření rozkládá melanin v koňské srsti. Výsledkem je světlejší srst s nažloutlým tónem. Vyšisování je patrné zejména u vraníků, kteří získávají narezlou barvu srsti. Takto sluncem pozměněná srst zůstává do dalšího přelínání, kdy narostou chlupy opět s melaninem.

    Deky s UV ochranou

    Použití deky z materiálu s UV ochranou (například od značek Bucas nebo Horseware) slouží jako bariéra proti slunečním paprskům. Chrání světlou kůži před spálením a tmavou srst před vyšisováním. Maska na hlavu je také nezbytná pro ochranu nepigmentované kůže kolem očí a huby, tam bývají popáleniny nejčastější. Je potřeba si uvědomit, že světlou kůži mohou mít všichni koně s odznaky, tedy i hnědáci, ryzáci či jinak zbarvení koně. Nepigmentovaná místa je možné (často nezbytné) ošetřit vhodným opalovacím krémem s vysokým UV faktorem.

    Deka Bucas s krčním dílem je skvělou ochranou proti obtížnému hmyzu.
    Ochrana proti hmyzu

    Výčet hmyzu, který v létě koním znepříjemňuje život, by byl dlouhý. Z těch nejběžnějších jsou to mouchy, pakomáři, komáři, ovádi, klíšťata a muchničky. Hmyz nemusí koně nutně poštípat, obtěžuje je již svou přítomností. Některé druhy hmyzu se živí sekrety, zejména v okolí očí a nozder, nebo kolem ran a oděrek. Ač tento hmyz přímo nepoškozuje kůži, jeho přítomnost je pro koně velmi obtěžující a stresující. Jiný hmyz bodá a saje krev. Už samotné bodnutí je často bolestivé. Po bodnutí může dojít ke svědění a k velkým otokům. Hmyz může také klást do ran nebo očí vajíčka, dále může způsobit přenos některých nemocí.  Deka je jedním ze spolehlivých způsobů, jak ochránit koně před obtížným letním hmyzem. Aby deky opravdu spolehlivě chránily je ideální, aby kryly celé tělo, případně krk, ocas a břicho. Síťovaný materiál by měl být dostatečně jemný, aby zabránil proniknutí hmyzu skrz deku, ale zároveň by měl být dostatečně prodyšný, aby umožňoval ochlazování těla odpařováním. K ochraně očí a uší je také nutná maska na hlavu a uši. Pro koně trpící letní vyrážkou je ochrana krku, břicha a ocasu naprostou nezbytností. Hříva a ocas jsou při letní vyrážce místy, kde jsou často mokvající ložiska, která si koně drbou. Deky lze pro lepší ochranu nastříkat repelentem, takže odpadá aplikace repelentu na srst koně.

    Foto: archiv společnosti Equiservis spol. s r. o.

    !!! ODKAZ JE V ČLÁNKU ZATÍM NEVIDITELNÝ – ČLÁNEK, NA KTERÝ ODKAZUJE NENÍ SCHVÁLEN A PUBLIKOVÁN !!!

    360x360 AD
    Back to top