• JAK VYBRAT SPRÁVNOU VELIKOST DEKY

  Výběr správné velikosti je zcela zásadní pro to, aby deka koni seděla, nikam nepadala, neotáčela se a nikde ho neodřela. Nevhodná velikost, ať už moc malá, nebo velká, bude vždy v nějakém ohledu problematická.
  Jak vlastně tu správnou velikost poznám?

  Zjednodušeně řečeno – deka ve správné velikosti by měla rovnoměrně krýt celé tělo koně, od kohoutku až po kořen ocasu. Zakryté by mělo být i břicho – při pohledu z boku je celé schované pod dekou. 

  Pokud se chystáte svému koni kupovat deku poprvé pak naprosto ideální je, když si ve stáji můžete vyzkoušet deku nějakého podobně stavěného koně, abyste měli trochu představu, co vašemu koni sedí. Jestli takovou možnost nemáte, může se stát, že hledání té nejlepší bude chvíli trvat. Určitě se ale vyplatí věnovat výběru vhodné deky trochu času – kůň v ní bude trávit celý den a musí pro něj být komfortní a dobře sedět. Co ale můžete určitě před nákupem udělat je, že si koně změříte.

  Délku deky je vhodné měřit páskou. Pomůže vám ale i obyčejný provázek.

  Stačí vám k tomu dostatečně dlouhý provázek, naměřené orientační rozměry si označíte uzlíkem a potom přeměříte. Základním rozměrem je délka hřbetu (A). Začněte před kohoutkem a pokračujte až po kořen ocasu. Provázek moc nenapínejte, nechte ho ležet spíše volně – deka by na koni také neměla být napnutá. Druhý rozměr je spodní délka deky, tj. celková délka těla koně (B). Měřte od prsou po zadní stranu stehna, zhruba ve výšce, kde má deka spodní lem. Můžete změřit rovněž obvod krku před kohoutkem a rozměr od kohoutku dolů, po přední noze, opět ke spodnímu lemu deky, abyste měli představu o tom, jak hlubokou deku váš kůň potřebuje. To je velmi užitečné zejména u mohutných koní.

  Výběr velikosti

  Pro výběr velikosti v obchodě je nejdůležitější rozměr A – délka deky ve hřbetu, udává se v centimetrech.  Na dece najdete označení číslem 125, 135, 145 atd. To je základní údaj, se kterým se při nákupu deky setkáte. Rozdíly mezi velikostmi dek jsou většinou 10 cm, někteří výrobci mají mezi velikostmi jen 5 cm.

  Někdy se můžete setkat i s označením, které udává spodní délku deky. To je zpravidla horní délka +50 cm.

  Při výběru deky je však nutné mít na paměti fakt, že pouhá délka těla nestačí.

  Dobře padnoucí deka není jen otázka velikosti, ale také střihu. Různí výrobci dek mají různé střihy a někdy je rozdíl opravdu výrazný. Také koně se navzájem stavbou těla liší.

  To, jak a zda vůbec bude deka koni sedět, je výrazně ovlivněno především střihem v oblasti plecí a krku.

  Deky v klasickém střihu jsou většinou u krku více vykrojené, proto mohou být subtilnějším koním v prsou větší. Deka velká v plecích se pak bude různě přetáčet a sjíždět dozadu. V extrémním případě deka sjede na nebo za kohoutek a koně může nepěkně odřít.

  Naopak, pokud je deka moc těsná, tlačí na prsou a spodní straně krku, může vydrbat chlupy na plecích, pod krkem, u koní s výrazným kohoutkem hrozí odření i na kohoutku, kde dochází při každém pohybu ke tření. Kůň v takové dece nedá pořádně hlavu dolů a nemůže se v ní pořádný hýbat – také z toho důvodu hrozí roztržení deky.

  Deka vždy patří před kohoutek koně! Ať už je její střih jakýkoliv. Nikdy ne na nebo za kohoutek, lem deky by mohl tuto citlivou oblast odřít.

  Krátké nebo dlouhé boky?

  Deka by měla být tak dlouhá (hluboká), aby břicho koně při pohledu z boku nebylo vidět. Hloubka deky se, stejně jako střih, u jednotlivých výrobců/modelů liší. Pro drobnějšího nebo nižšího koně bude vhodná deka kratší, pro mohutného se širokým hrudníkem zase delší.  

  Popruhy pod břichem se někdy samovolně povolí, tak je potřeba pravidelně kontrolovat jejich délku-popruhy na obrázku jsou příliš dlouhé.
  Jak deku správně nasadit a zapnout

  Deku si připravte, abyste jí měli správně zorientovanou – přední a zadní strana. Dejte jí na koně spíše vepředu, zhruba do oblasti kohoutku. Zapněte přední zapínání (které budete mít v této fázi nejspíš více vepředu, než je správně). Pak deku chyťte, lehkým tahem dozadu, po směru růstu chlupů, jí rozprostřete na koně, aby se „usadila“ na své místo. Potom pozapínejte všechny popruhy, které vaše deka má – křížové zapínání pod břichem, popruhy mezi zadní nohy, případně popruh pod ocas. Křížové zapínání musí být dostatečně utažené, maximálně na šířku dlaně. Jinak hrozí, že si do nich kůň při válení strčí nohu. Popruhy pod břichem se někdy samovolně povolí, proto je pravidelně kontrolujte. Řemínky na zadní nohy se doporučuje zapínat překřížené, deka je tak stabilnější. Někteří výrobci svoje deky opatřují elastickými řemínky, ty jsou pro koně samozřejmě pohodlnější. 

  Foto: archiv společnosti Equiservis, spol. s r. o.

  360x360 AD
  Back to top