• NÁŠLAPKY

    Představte si idylickou zasněženou krajinu. Vyjdete z lesa na louku zářící bělostným sněhem a přes krk koně hledíte k obzoru. Chcete nacválat, užít si svobodu volnosti. Pokud je váš kůň nakovaný tak první věc, kterou jistě uděláte bude, že budete zkoumat, jestli lepí, nebo ne. Řeč je o sněhu.

    Mokrý sníh se při došlapu natlačí do okovaného kopyta, vlivem tlaku lehce roztaje a vzniklá voda při kontaktu s chladným kovem podkovy rychle zmrzne. Na kopytě vzniká zprvu sněhová, později ledová koule – nášlapek! Nášlapky jsou velmi nepříjemné, koni překážejí, porušují jeho rovnováhu, kloužou, mohou způsobit podvrknutí, vést k zakopnutí, ke zranění nebo i pádu.

    V mokrém sněhu se dělají nášlapky snadno.
    Ne každý sníh lepí

    Jestli se budou nebo nebudou dělat nášlapky závisí na více faktorech. Asi nejdůležitější je množství sněhu, jeho vlhkost a teplota. Nášlapky se nemusí dělat na lesní cestě, ale po příchodu na louku, kde svití sluníčko a je více sněhu, se dělat nejspíše budou. Obecně mokrý sníh lepí více než prašan, ale mokrý sníh za vyšších teplot nenamrzá a nášlapky vypadávají, takže je pohyb i po sněhu možný. Prašan, suchý sníh, nášlapky dělá málo, ale když se udělají, tak jsou ledové a nesmírně tvrdé. Ledové nášlapky vznikají také z mokrého sněhu za nízkých teplot a z kopyt také nevypadávají. Zůstávají tam a jejich vyjmutí je obtížné. Vypáčit je háčkem na kopyta je skoro nemožné, nabízí se možnost užít alternativní nástroje jako je třeba kladivo a šroubovák, ale ty mohou vážně poškodit chodidlo kopyta. Nejlepší je se obalit trpělivostí a pracovat s háčkem.

    Babské rady

    Existují „babské rady“, jak předcházet vzniku nášlapků. Jednou z nich je nevybrat hnůj z kopyt, případně tam ještě pád bobků vmáčknout, a nášlapky se pak nemají kde uchytit. Dalším doporučením je kopyta důkladně namazat větší vrstvou vazelíny nebo jiného tuku, který způsobí, že se sníh na kopyta nebude lepit. Obojí funguje, ale jen na chvíli. 

    Podložky pod podkovy proti nášlapkům.
    Myslete na nášlapky ještě před kováním

    Účinnější možností jsou plastové nebo gumové podložky pod podkovy proti nášlapkům. Obvykle se jedná o vložky, které přibije podkovář společně s podkovou mezi chodidlo a podkovu.

    Provedení vložek může být různé, některé zakrývají chodidlo plně, jiné částečně. Oblíbené jsou podložky, které mají dutý kanálek kolem svého obvodu a kopírují tak tvar podkovy, tím zanechávají plochu chodila přístupnou. Všechny podložky fungují obdobně – mají vypouklou „bublinu“, která při každém kroku vytlačuje sníh nebo led, a samozřejmě pomáhá i jejich materiál – ke gumě sníh nepřimrzne.  

    Naboso?

    Pokud máte koně bez podkov, nemusí vás nášlapky trápit. I když se mohou malé nášlapky v bosém kopytě na chvíli vytvořit, nemají šanci se v něm udržet. Střelka je příliš mělká a teplá na to, aby k ní sníh přimrzl. Někteří jezdci své koně na zimu zouvají a nechávají je dočasně bez podkov, zejména pokud vědí, že budou s koňmi méně pracovat a chtějí trávit více času na vycházkách v terénu. Není to ale řešení pro každého koně a je nutné si to dobře rozmyslet s přihlédnutím k potřebám a zdravotnímu stavu konkrétního koně. A samozřejmě je potřeba na prvních pár týdnů upravit práci i management, aby si kopyta postupně zvykla. Určitě nemůžete hned druhý den po sundání podkov vyrazit na dlouhou vyjížďku po tvrdých lesních cestách.

    Dlouhodobě kovaní koně mají kopyta citlivá a pohyb bez podkov pro ně může být velmi bolestivý. Samozřejmě je spousta koní, kteří s přechodem naboso nemají žádný extra velký problém, rychle si zvyknou a jsou spokojení. Některému koni to bude trvat déle, ale někdy to je taková bolest, že je nutné opět koně okovat. Nejhorší jsou zimy bez sněhu, kdy je ve výběhu i terénu vše zmrzlé a tvrdé. Kopyta se velmi snadno otlačí, což může někdy vést až ke vzniku abscesu, kůň je pak dlouho bolavý a pokud nemáte halu nebo jízdárnu s krásným měkkým povrchem, všude jinde bude s velkou pravděpodobností kulhat. 

    Nebezpečná ledová krusta

    Tvrdá ledová krusta se může na vrstvě sněhu utvořit po oblevě nebo dešti. Koně ji obvykle díky své hmotnosti snadno prošlápnou a pohyb po takovém terénu se zdá bezpečný. Neklouže to a nášlapky se vesměs také netvoří. Nebezpečí spočívá právě v ledových plátech, které tvoří horní vrstvu sněhové pokrývky. Mají velmi ostré hrany a při jejich prošlápnutí mohou krvavě poranit korunku nebo spěnku koně. I sotva viditelná poranění mohou být vstupní branou pro infekce a způsobit třeba podlomy.

    Zimní vyjížďky mají své nepopiratelné nástrahy. S trochou opatrnosti a předvídavosti si je však určitě můžete užít.

    Foto: archiv společnosti Equiservis spol. s r.o.

    360x360 AD
    Back to top