• ÚZKOSTI KONÍ A JAK S NIMI PRACOVAT

    Koně jsou nesmírně silná a vytrvalá zvířata. Ostatně tyto vlastnosti byly důvodem, proč jsme si je my lidé před více než 5 tisíci lety domestikovali. Síla, vytrvalost, a především obezřetnost koním pomáhaly přežít po miliony let v divočině.

    Koně v přírodě byli a jsou kořistí. Právě vrozená obezřetnost jim zajistila přežití. Přes veškerou svou fyzickou sílu mohou být, podobně jako lidé, někdy přemoženi svými emocemi, jako je strach, úzkost a nervozita. Nekontrolované a panické chování u koní je nebezpečné právě pro jejich velkou sílu, je jedno jestli ke své „záchraně“ zvolí útěk nebo se strachu postaví čelem a zvolí boj. Obojí je potenciálně značně nebezpečné. 

    Je lhostejné, jestli na koni sedíte nebo ho vedete na vodítku. Vysoko zvednutá hlava, záklon a napětí celého těla, vykulené oko, povrchní dýchání, frkání… nic z toho nechcete, když s koněm potřebujete cokoliv dělat. Nejhorší je, že v tuto chvíli se kůň nesoustředí na člověka ale na „strašáka“. Jak tedy uklidnit nervózního nebo vystrašeného koně?

    Zůstaňte v klidu

    Vzrušivý kůň rychle reaguje na cokoli, co uděláte. Jeho reakce nejspíše budou neúměrné, takže i malý podnět může způsobit doslova výbuch. To ale nezmámená, že máte koně ponechat samotného jeho emocím. Pokuste se ho uklidnit svou rozvahou. Myslete na to, že váš klid je klidem koně. Vycítí-li kůň z vás nervozitu, chvění nebo strach, ujistí ho to, že je důvod k panice.

    Jak podpořit koně

    Jste-li v sedle, posaďte se co nejhlouběji a zároveň se uvolněte, držte ruce i nohy v klidu. Žádné odlehčování sedu, chvění, křečovité předklánění se v sedle, škubání otěžemi – nic z toho nepomůže. Na koně můžete mluvit pomalu, hlubším tónem než váš normální hlas. Hlas by měl být klidný, uvolněný a vyrovnaný, jen takový koně uklidní.

    Odveďte pozornost ke známému

    Koně se bojí neznámých věcí. Nechte koně uvolnit část nervové energie tím, že mu dáte jednoduchý a známý podnět, požadujete po něm jednoduchý úkol. Zkuste provést jeden nebo dva základní jízdárenské cviky nebo v terénu třeba delší klusový úsek pomůže vrátit soustředěnost. Kůň se začne soustředit na vás a jeho úzkost ve chvilce pomine.

    Předvídejte nebo odstaňte zdroj úzkosti

    Důležité je zjistit, co koni vadí. Příčinou problému může být, jak všichni dobře víme mnoho věcí. Zamyslete se, co je spouštěčem paniky. Nutně to nemusí být „fyzický strašák“ v podobě popelnice, smotané hadice nebo balíku sena, někdy to může být situace, zvuk, člověk či jen nepatný detail v podobě klobouku. Když víte, co je spouštěčem, můžete pozvolna koně na tento podnět přivykat. Nejsnáze lze pracovat s „fyzickými strašáky“. Ukažte koni, že strašák je neškodný. Pozvolna, pomalu s vaší podporou. Nechte ho „tu strašlivou věc“ prozkoumat, podívat se zblízka, přičichnout k ní, to často může zmírnit strach. A posílit důvěru mezi jezdce a koněm. Jako pomocníka můžete užít jiného koně, který se nebojí daného předmětu a ukáže strašpytlovi, že není třeba mít obavy.

    Zamaskujte ho

    Je-li kůň často bojácný, nervózní, nesoustředěný, zkrátka lehce nervově vzrušivý, můžete vyzkoušet speciální masku na hlavu. Masky se na parkurových kolbištích objevují teprve v posledních několika letech, nejsou však žádnou novinkou. V dostihovém prostřední se používají, často také s klapkami na oči, již hodně dlouho. Účelem klapek na oči je zmenšení zorného pole koně a tím omezení působení rušivých podnětů. U dostihových koní je krytí očí také ochranou před odletujícími trsy trávy, pískem a hlínou od kopyt ostatních koni. Masky jsou obvykle vyrobeny z lehkého, elastického, dobře prodyšného materiálu a samozřejmě mají otvory na oči. V některých jsou integrovány i „uši“, takže jejich zklidňující efekt je větší. Vyloženě speciální masky, které pomáhají koním být uvolněnější, relaxovanější, klidnější a lépe se soustředit, je opravdu novinka z nedávné doby. Fungují na principu infračerveného záření, které zlepšuje prokrvení tkání. Zároveň napomáhá uvolňování negativních iontů a podporuje tvorbu serotoninu. Na trhu naleznete masky s titanovými vlákny, nebo s keramickými vlákny.  

    Maska Fenwick

    V sortimentu EQUISERVIS najdete od roku 2021 americké masky FENWICK. Jedná se o masky s tekutými titanovými vlákny. Tyto masky fungují na principu infračervené stimulace, což prohřívá a zlepšuje cirkulaci v dané oblasti, a uvolňování negativních iontů, které mají potvrzený blahodárný účinek na organizmus i psychiku.

    Foto: archiv společnosti Equiservis spol. s r.o.

    Související příspěvky

    360x360 AD
    Back to top