• JAK DOBŘE KONĚ VIDÍ V ŠERU?

    V současné době se dny rychle zkracují. Se změnou letního času na zimní přichází tma už odpoledne. Osvětlená jízdárna nebo hala jsou možností, jak nad všudypřítomnou tmou vyzrát. Ale jistě si mnoho jezdců klade otázku, jak dlouho odpoledne a večer vlastně můžete jezdit venku bez umělého osvětlení, aniž by hrozilo, že kůň zakopne nebo upadne, protože prostě díru nebo překážku v cestě neviděl.
    Zkrátka: Jak dobře vidí kůň ve tmě?
    Překvapivě dobře

    Dobrou zprávou je, že koně vidí ve tmě výrazně lépe než lidé. My jsme ve tmě prakticky slepí. V bezměsíčné noci bychom ve výběhu, kde jsou elektrické ohradníky, sloupky a prkna ohrady, díry v zemi a napajedla s vodou, neměli nejmenší šanci na bezpečný pohyb. Po čase bychom se naučili všem těmto překážkám vyhýbat, ale bylo by pro nás náročné je skutečně fyzicky vidět. U koní to tak úplně není. Mají mnohem lepší vidění ve tmě než my lidé. Důvodem je to, že mají v oku více tyčinek než čípků. Tyčinky jsou zodpovědné za lepší noční vidění, zatímco čípky jsou zodpovědné za barevné vidění. Lidé se zase mohou chlubit mnohem vyspělejším barevným viděním, protože máme v očích více čípků než koně.

    Koně vidí lépe než člověk, ale koňský zrak má svoje specifika, která je vhodné znát.
    Pozor na změny světla

    I když koně vidí v noci lépe než my, nejsou samozřejmě nočními zvířaty s dokonalým nočním viděním. Mají své limity, pokud jde o vidění předmětů ve tmě. Také rozlišování mezi stíny a skutečnými objekty může být problém. Co vás možná překvapí je fakt, že koně mají dobré vidění za zamračeného nebo mlhavého počasí a v pozdních večerních hodinách, kdy slunce začíná zapadat, ale problém mají, pokud je velmi jasné počasí. Zejména pokud přivedete koně ze světla do stáje, bude si několik sekund připadat téměř slepý. I člověku chvíli trvá, než si na takovou změnu světelných podmínek zvykne, koně jsou na tom ale o poznání hůře.

    Tato skutečnost může ovlivnit nakládání koně do přívěsu nebo kamionu, na vyjížďce zase ochotu projít temným podchodem. Myslete na to a dopřejte koni čas na změnu světla přivyknout.

    Barvy jsou důležité

    Jak již bylo řečeno, lidé mají mnohem lepší barevné vidění než koně. Po mnoho let jsme se domnívali, že koně barvy nevidí vůbec, nebo jen velmi omezeně. Ale není tomu tak. Je dokázáno, že koně jsou schopni dobře vidět modrou a zelenou a někteří vědci se domnívají, že vidí i odstíny žluté barvy. V parkurovém skákání je proto důležité, aby bariéry a ostatní části skoků měly různé barvy a výrazně se lišily od podkladu. V opačném případě může mít kůň problém skoky před sebou skutečně vidět. Právě barev, stínu a kontrastu mnohdy využívají stavitelé těch nejtěžších parkurů, které jsou skutečnou prověrkou pozornosti a soustředěnosti koní.

    Koně vidí pohyb

    Po mnoho milionů let evoluce byl kůň potravou pro všemožné predátory. A díky tomu se u nich vyvinul jejich specifický zrak. Koně skvěle vidí a velmi rychle zaznamenají i sebemenší pohyb objektů ve svém zorném poli. Dává to smysl, protože kůň je „konstruován“ tak, aby počítal s jakýmkoli pohybem možného predátora. Určitě jste si všimli, že koně jsou za větrného počasí ostražitější. Vysvětlení spočívá v tom, že koně sice pohyb zaznamenají, nedokážou ale příliš dobře rozlišit (ve velké části svého zorného pole), zda pohyb pochází od větru, nebo zda se na něj chystá zaútočit lev. Všechny druhy pohybů představují pro koně potenciální nebezpečí.

    Foto: archiv společnosti Equiservis, spol. s r.o.

    360x360 AD
    Back to top