• JAK SE SPRÁVNĚ STARAT O KOŽENÉ VYBAVENÍ

    Už jste tenhle měsíc mazali svoje sedlo?
    Ideálním programem na deštivé dny může být důkladná péče o jezdecké vybavení, kterou třeba normálně nestíháte tak, jak byste chtěli. Zaměříme se na kožené výrobky.

    Jak jistě víte, kůže je přírodní materiál s různými specifickými vlastnostmi. Abychom zaručili její dlouho životnost, musíme se o ni dobře starat. Je jedno, zda je to sedlo, uzdečka, podbřišník nebo boty. S pravidelnou a správnou péčí vám všechny výrobky udělají dobrou službu po mnoho let.

    Předtím, než se pustíme do samotného procesu čištění a mazání, je dobré umístit výrobek do pokojové teploty, nebo v hezkém počasí ven na sluníčko. Kůže otevře své póry a lépe absorbuje vyživující látky. Ideálně alespoň na pár hodin.

    Vždy začneme tím, že omyjeme všechny nečistoty. Pokud se chystáme čistit třeba boty, můžeme nejdřív hrubou špínu očistit kartáčem (ne moc hrubým, abychom kůži zbytečně nepoškrábali). Na omytí všech částí použijeme sedlové mýdlo a vlažnou vodu. Není potřeba kůži namáčet, stačí pouze navlhčenou houbičkou omýt nečistoty a pot, který na vybavení ulpěl.

    Sedlových mýdel je celá řada. Skvělé je například mýdlo glycerinové Effax.

    Pokud nemáme k dispozici vodu, lze použít i mýdlo ve spreji, které jen nastříkáme a setřeme. Velmi oblíbené je to od Farnamu – Leather New Liquid, které je dostupné ve dvou variantách je naprosto ideální třeba na závodech na rychlé vyčištění bot.

    Pokud je kůže na některých místech více vlhká, otřeme ji suchým bavlněným hadrem do sucha. Nikdy nemažeme mokrou kůži!

    Dalším krokem je samotné mazaní. Toho je na výběr opravdu celá řada. Každý si jistě najde produkt, se kterým se mu bude dobře pracovat.

    Dalším krokem je samotné mazaní. Toho je na výběr opravdu celá řada. Každý si jistě najde produkt, se kterým se mu bude dobře pracovat.

    Spodní část sedla je hodně náročná na údržbu. Od koně ji dělí jen podsedlová dečka, kterou kůň často propotí skrz na skrz a je třeba, aby byla správně ošetřená a nedocházelo k popraskání. Na spodní stranu sedla se často používají oleje – perfektně se vsáknou a kůže krásně změkne. Můžete vybírat přímo olej od italského výrobce Prestige, nebo v praktickém balení rovnou se štětcem opět od oblíbeného Effax, případně Leovet. 

    Další možností jsou různé varianty balzámů. Nemají tak tuhou konzistenci jako některá tuková mazání, práce s nimi je snadná a často příjemně voní. Můžete opět vybírat z více značek.

    Naprostým bestsellerem je klasický balzám na kůži od německé firmy Effax. Dá se požít na všechnu kůži, je dostupný i v malém cestovním balení a snadno se s ním pracuje. Další oblíbené balzámy v sortimentu EQS jsou balzám na kůži Prestige a Leovet Leather balsam.

    Pomocí měkkého hadru nebo štětce naneseme přípravek na celou plochu a necháme vsáknout. Ať už jsme vybrali olej nebo balzám, po nanesení necháme cca 15 minut působit a zbytek, který se nevsákne, setřeme jemným hadrem a vyleštíme.

    Pro použití na uzdečky můžeme využít i praktickou konzervaci ve spreji. Nastříkáme přímo na kůži, necháme chvíli působit a poté jednoduše setřeme. Můžeme použít například praktické Effax Leather sérum na kůži, nebo nemastný konzervační přípravek přídavkem látek, které brání napadení plísněmi Effax Leather Combi. 

    Pro vysoké boty můžeme využít i přípravky, které zároveň dodávají i vysoký lesk, jako například lesk na kůži Effax BootShine, nebo emulze na kůži od Leovetu

    Ideální samozřejmě je ošetřovat kůži po každém jejím použití – není nutné (ani vhodné) pokaždé mazat, ale čištění sedlovým mýdlem by mělo být určitě častěji, než jednou za měsíc.

    Kožené vybavení vždy skladujte na suchém, dobře větraném místě, kde není vlhko, aby vám kůže neplesnivěla. A pokud ukládáte boty do tašky nebo sedlo do skříně či bedny ujistěte se, že jsou suché. Uložení vlhké kůže do uzavřené schrány také může způsobit její plesnivění.

    Foto: archiv společnosti EQUISERVIS, spol. s r.o.

    360x360 AD
    Back to top