• JEZDECKÝ PAD – JÍZDA BEZ SEDLA

    Láká vás jízda bez sedla? Chcete zlepšit svůj sed, koordinaci a rovnováhu? Toužíte po romantice procházek s plným kontaktem s koněm? Znáte jezdecký pad? Možná právě ten je odpověď na vaše otázky.

    Jezdecký pad vs. bezkostrové sedlo

    Není žádná definice, která by jednoznačně určovala, co je a co není jezdecký pad. Představme si nejjednodušší jezdecký pad – ten může mít podobu víceméně polstrované jezdecké dečky s integrovanými zápinkami nebo rovnou podbřišníkem. Na druhou stranu, bezkostrové sedlo bude mít podobu sedla, jehož konstrukce je provedená bez pevné kostry. Mezi těmito dvěma póly existuje bezpočet provedení lišících se především mírou polstrování a materiály a je jen na výrobci, co ještě označí za pad a co za bezkostrové sedlo. I když jedno rozlišovací vodítko můžeme najít – třmeny, které jsou součástí sedla, ale na jezdeckém padu by být neměly.

    I když výjimky se najdou a někdy jsou na padech našité speciální popruhy pro uchycení třmenů. Je ale nutné si uvědomit, že tento tenký popruh se při použití třmenu zařízne do koňského hřbetu jako nůž do salámu.

    Výhody jezdeckých padů

    • Budují jezdeckou rovnováhu a cit. Jezdec má bezprostřední 100% kontakt s koněm.
    • Nespornou výhodou jezdeckého padu je to, že pasuje hřbetu snad každého koně. Tím, že pad nemá kostru a je celkově měkký a poddajný, nemůže se téměř stát, že by koni nevyhovoval.
    • Výhodou oproti sedlu, ať s kostrou či bez, je jeho pořizovací cena, která je výrazně nižší.
    • Jezdecké pady jsou lehké, snadno se s nimi manipuluje.
    • Jejich údržba je snadná, některé typy je možné i prát..

    Nevýhody padů

    • Jezdecké pady téměř nerozkládají váhu jezdce do větší plochy tak, jak to dělají sedla s kostrou. Při jízdě v padu jezdec zatěžuje svými sedacími kostmi stále stejné svaly kolem páteře koně, ty mohou po čase na takové zatížení bolestivě reagovat.
    • Pady minimálně eliminují sedové chyby jezdce, špatný, nevyvážený sed se časem může projevit výrazněji, než by se projevil v sedle.
    • Pady neposkytují dostatečnou oporu jezdci. Absence třmenů zvyšuje riziko pádu, navíc bez třmenů se na vyšší koně obtížně nalézá.
    • Díky použitým materiálům mají jezdecké pady zpravidla kratší životnost oproti klasickým sedlům.
    Beránkový pad HKM je perfektní volbou pro jezdce, kteří hledají větší kontakt koněm, chtějí zapracovat na svém sedu, nebo pro majitele koní s atypickými zády. 

    Jak tedy pad vypadá

    Hlavním účelem padu je tak trochu „simulovat“ jízdu bez sedla, ale současně poskytnout jezdci větší pohodlí a stabilitu,  než při jízdě na holém koni. Vzhled padu je mnohdy určen použitým materiálem a typem. Jsou pady, které odkazují na klasické anglické ježdění, pady vzhledově tíhnoucí k westernovému ježdění, nebo sedlům turistickým, pracovním či endurance.

    Důležitý je i materiál, který do značné míry ovlivňuje životnost padu. Jak bylo řečeno, nejjednodušší pady jsou vyrobené z textilních materiálů a podobají se více vypolstrovaným podsedlovým dečkám. Zřídkakdy se pady vyrábí z činěné kůže, výjimkou potvrzující pravidlo je velur a ovčí beránek, ten se na padech objevuje často. Dalším materiálem je neopren a jemu podobné syntetické materiály. Ty jsou sice méně prodyšné, ale dobře se udržují a jejich životnost je velmi slušná.

    Pro koho je pad vhodný

    S jezdeckými pady se můžete setkat často při výuce úplně malých dětí na ponících. Děti dobře cítí poníka, mají oprávněný pocit plného kontaktu se zvířetem. Navíc sedlání často velmi kulaťoučkých poníků má svá úskalí, které umí jezdecké pady skvěle eliminovat. Pady určené poníkům bývají v přední části vybavené madlem, takže se děti mohou lehce přidržovat.

    Sofistikovanější jezdecké pady mohou být skvělou náhradou sedla pro zkušené jezdce, kteří upřednostňují plný kontakt s koněm a nepotřebují oporu ve třmenech. Ježdění v padu zlepšuje rovnováhu jezdce. Pomůže také vyladit pomůcky, rozvíjet jezdecké dovednosti a posílit vzájemný vztah s koněm.

    V neposlední řadě může být pad příjemnou změnou i pro jezdce používající sedlo, třeba při letní procházce do přírody.

    Nicméně mějte stále na paměti, že pro koně je dlouhodobě pad nebo bezkostrové sedlo výrazně méně komfortní, než dobře napasované sedlo s kostrou. 

    TIP: Rozhodnete-li se pro ježdění v padu, nezapomeňte začít pomalu a postupně, ideálně pod dohledem trenéra nebo instruktora, který má s jízdou v padu zkušenosti. A myslete vždy na to, že pad by měl být jen doplňkem sedla a není vhodný na časté a dlouhé ježdění. 

    Jak pad vybrat?

    Výběr jezdeckého padu je jednodušší než výběr sedla, protože není potřeba řešit šíři komory a to, jestli sedlo koni přesně padne, nebo ne. Při výběru padu je dobré se řídit následujícími body:

    1. Velikost
      Každý kůň potřebuje odpovídající velikost, jiná je pro plemena pony, jiná pro velké koně. Jezdecké pady jsou často označeny velikostí obdobně jako uzdečky nebo ohlávky. Setkat se tedy můžete s velikostí SHETTY, PONY, COB, FULL a pod.
    2. Provedení
      Před nákupem padu je potřeba si říci, zda je pro děti, nebo pro zkušeného jezdce. Dále jak chcete pad využívat, jinak bude vypadat pad pro procházky do přírody a jinak pro drezurní práci. Zde je potřeba se zamyslet i nad tím, jakou oporu bude pad poskytovat. Existují pady s poměrně velkými kolenními opěrkami a oporou v zadní části, takové dobře stabilizují jezdce na hřbetě.
    3. Materiál
      Jak již bylo řečeno, jezdecké pady jsou vyráběny z různých materiálů, buď syntetických, nebo přírodních. Často se používá textil, neopren, velur, beránek. Jako výplň se používají různé druhy pěny. Spodní část padu je často vybavena protiskluzovým povrchem. Od použitého materiálu se odvíjí užitná hodnota, cena, životnost i nároky na údržbu.
    4. Příslušenství
      Na trhu najdete pady s madlem i bez, mohou se lišit délkou zápinek, k některým padům je přímo dodáván nebo je integrován podbřišník. Najdete i pady se třmeny.

    Foto: archiv společnosti Equiservis, spol. s r.o.

    360x360 AD
    Back to top