• KAVALETY PRO POSÍLENÍ TĚLA I MYSLI

    Kavaletové cviky jsou skvělý způsob, jak zlepšit koordinaci, flexibilitu a rovnováhu koně a zároveň posílit svalstvo. Zde je pár tipů, jak s kavaletami začít jak ze sedla, tak i ze země nebo na lonži.

    Co to je kavaleta

    Slovo kavaleta pochází z italského slova cavaletto – malý kůň. Je to nízká, nejčastěji dřevěná překážka používaná při výcviku koně. Kavaletou se rozumí bariéra – kláda položená na zemi, nebo umístěná do nízkého křížku či jiného stojanu kousek nad zemí, aby motivovala koně zvedat nohy. Cílem používání kavalet je zlepšit koordinaci, rovnováhu a posílit svalstvo koní. Délka bariér se pohybuje od dvou do čtyř metrů. Dnes se běžně používají bariéry určené pro skokový výcvik, tedy dřevěné nebo plastové. Setkat se ale můžete i s pěnovými kavaletami nebo jinými specialitami.

    Proč používat kavalety

    Při přecházení kavalet koně zapojují hlavně svaly nohou (flexory a extenzory), břišní a zádové svaly, aby udrželi rovnováhu. Pohyb v kloubech je dynamický, kůň zvedá nohy přes kavalety výše, čímž posiluje klouby na nohou a zvyšuje i rozsah pohybu. Mechanika pohybu zahrnuje precizní koordinaci mezi předníma a zadníma nohama, což vyžaduje soustředění na synchronizaci kroků. Při každém kroku kůň zvedá nohy, což stimuluje flexibilitu a sílu v dolních částech těla. Tímto cvičením se zlepšuje horní linie hřbetu a stabilita.

    Na vzdálenosti záleží

    Koně se mezi kavalety musí „vejít“, to znamená, že jim musí vycházet krok. Je to stejné jako když jdete po atypických schodech, některé schody jsou zkrátka dobré a krok vychází a u jiných to bývá horší. Stejné je to i u koní a kavalet.

    Pro krok by měla být vzdálenost mezi kavaletami asi 1 metr. Pro klus se doporučuje vzdálenost 1,2 až 1,5 metru, aby kůň měl čas na zvednutí nohou. Pro cval je ideální vzdálenost 3 až 3,5 metru, což je zhruba délka cvalového skoku. Pro poníky je vhodné vzdálenost úměrně zkrátit. Délka vzdálenosti závisí na velikosti koně a typu cviku, který se provádí.

    Samozřejmě, se vzdáleností bariér se dá pracovat. Když dáte bariéry více k sobě, třeba o 10 cm, kůň bude nucen krok zkrátit. Je pravděpodobné, že s kratším krokem se více „zvedne“, zapojí více svaly horní linie a bude více udržovat rovnováhu. A naopak, když vzdálenost prodloužíte, kůň krok protáhne, jeho pohyb bude dopřednější, dynamický. Obdobně si můžete hrát s výškou jednotlivých kavalet. Je to o cviku jak koně, tak i trenéra.

    Ze sedla nejčastěji

    Kavalety se nejčastěji používají při práci v sedle, podle stupně výcviku dvojice je možné je přecházet ve všech chodech. Při práci s kavaletami by měl jezdec následovat pohyb koně, udržovat klidnou ruku a tělo, aby podpořil koně ve správném pohybu. Nad kavaletami je vhodné, aby jezdec uvolnil koni hřbet. 

    Kavalety při práci na lonži nebo ze země

    Kavalety poslouží jako zpestření práce ze země a můžete je zařadit i jako součást lonžování. Kavalety při lonžování pomáhají koni soustředit se na správnou techniku pohybu ve všech chodech, zlepšit obratnost a pozornost. Kavalety při lonžování mohou být trochu oříšek, co se týče umístění, zejména když lonžujete v kruhovce. V takovém případě si budete muset dát nejdřív kavalety dovnitř kruhu a postupně je podle potřeby dávat na kruh. Když lonžujete na větším prostoru, můžete si kavalety dát na kruh hned a pokud nechcete, aby je kůň přecházel, zkrátka ho vyvedete mimo.

    Při práci ze země jsou kavalety skvělým nástrojem pro podporu koně při zlepšování ohebnosti, soustředění a rovnováhy. Tento způsob práce pomáhá zlepšit komunikaci mezi koněm a člověkem. Zároveň pomáhá koni rozvíjet svaly, které se používají při jízdě. Více jsem o přínosech práce ze země psali ZDE.

    Začínáme s kavaletami

    • Klidné seznámení s kavaletami je pro koně důležité. Nejlépe je umístit kavalety na zem na jednoduchou přímou čáru, kavalety musí být nízko nad zemí nebo jednotlivé bariéry mohou na zemi ležet. Měly by být dostatečně daleko od sebe, aby kůň měl prostor na přirozený krok. Nechejte koně projít kavaletami v kroku. Nejdůležitější je, aby si kůň zvykl na jejich přítomnost a věděl, že se má vyhnout dotyku.
    • Když se kůň bojí. Nejdříve nechte koně jít přes kavalety krokem. Postupujte v klidu a pomalu, sledujte, jak se kůň chová a jak reaguje. Pokud kůň začne kavalety ignorovat nebo se jim snaží vyhýbat, zpomalte a dej mu více času na adaptaci. Jen tak kůň začne chápat, že kavalety nejsou něco, čeho by se měl bát, a že je třeba je překonávat s lehkostí a rovnováhou.
    • Zkuste v klusu. Jakmile kůň zvládne krok v přímé linii na stěně, můžete zkusit naklusat. V dalším kroku je možné kavalety umístit na diagonálu nebo jinde do prostoru jízdárny. Vždy postupujte po malých, jednotlivých krůčcích. Tímto způsobem bude kůň muset použít více koordinace a vyvinout lepší kontrolu nad tělem.
    • Měňte vzdálenost a výšku. V dalším kroku je možné začít měnit vzdálenost mezi jednotlivými kavaletami a upravovat jejich výšku. Nejdříve je nastavte na vzdálenost, která odpovídá délce kroku koně, pak můžete zkoušet vzdálenost zkrátit, prodloužit, některé kavalety v řadě zvedněte, jiné nechte nižší. Kůň je nucen měnit délku kroku, být pozornější, více v rovnováze a zapojovat více různé svaly.

    Kavalety jsou zábava

    Kavalety mohou být umístěny do různých obrazců, aby kůň musel měnit směr a více balancovat. Na internetu najdete spoustu různých kavaletových cvičení pro různé chody a různé úrovně výcviku koně. Na rovných liniích, na kruzích, v obratech, nebo kombinované kavalety na zemi s těmi zvýšenými nebo různé vzdálenosti aby v rámci jednoho cvičení musel kůň měnit tempo, nebo třeba část kavalet překlusat a další přecválat. Zkrátka při troše hledání najdete obrovské množství inspirace. 

    NÁŠ TIP: Zadejte do vyhledávače „pole exercises for horses“ a pak už si jen vyberte, co se vám bude líbit 🙂

    Foto: archiv společnosti EQUISERVIS, spol. s r.o.

    360x360 AD
    Back to top