• JAK NA LONŽOVÁNÍ – LONŽOVACÍ POMŮCKY

    Koně lonžujeme zpravidla proto, aby došlo ke zlepšení osvalení hřbetu koně a fixaci kladných pohybových návyků. Těchto zlepšení snáze dosáhneme, když budeme koně stimulovat, aby se pohyboval účelně. Aktivní, účelný pohyb je podmíněn použitím vhodných lonžovacích pomůcek.

    Lonž

    Lonž je základní pomůcka pro lonžování. Je to dlouhý popruh, jehož délka se pohybuje mezi 8–10 metry. Dobrá lonž je vyrobena z do ruky příjemného materiálu, ideální je pevnější bavlněný popruh, nebo měkký nylon. Nevýhodou nylonu může být to, že je lehký a tak lonž trochu více „vlaje“, hrubě tkaný nylon vás zase může snadno spálit, když rychle projede rukou. Věnujte pozornost také karabině – měla by být otočná, aby se při lonžování nekroutila celá lonž. Velmi praktická je taková lonž, kde je možné karabinu při jejím poškození jednoduše vyměnit. Lonž může být vybavena zarážkami, ale není to podstatné, nejdůležitější součástí je oko na konci lonže. Lonž také dobře poslouží jako pružná mobilní zábrana při nakládání koní či k jiné manipulaci s koněm, a proto by neměla chybět v žádné stáji.

    Kožený lonžovací obnosek představuje  velmi kvalitní výrobek, který lze snadno nastavit aby pasoval většině koní a nepřetáčel se.

    Lonžovací obnosek

    Pokud se majitel rozhodne koně lonžovat, musí se rozhodnout, zda bude používat k lonžování ohlávku, uzdečku nebo obnosek. Mnoho lidí považuje obnosek za nejvhodnější, protože vede koně za nos, bez zásahů do huby. Obnosky jsou buď kožené nebo levnější nylonové. Při používání obnosku je třeba dbát na jeho dobré nastavení na hlavě koně, aby se nepřetáčel a po celou dobu dobře seděl. K některým obnoskům lze připnout také udidlo, což je pak výhodné při používání pomůcek pro práci s krkem.

    Lonžování na uzdečce a spojka

    Když z nějakého důvodu nechcete používat obnosek můžete použít i běžnou uzdečku. Pro lonžování na uzdečce se často používá lonžovací spojka, která spojí oba kroužky udidla a částečně rozloží nerovnoměrný tlak lonže na udidlo. Spojky mají také dost odpůrců, kteří argumentují tím, že při tahu za spojku se udidlo v hubě láme a koni vadí. Pravda je taková, že každému vyhovuje něco jiného, a nejlepší je to vyzkoušet. 

    Lonžovací bič

    Lonžovací bič je základní pomůckou pro lonžování a slouží ke komunikaci s koněm. Pevná část biče měří obvykle 2 m a je k ní přidělán šlahoun o průměrné délce 2,5 m. Lonžovací biče se nejčastěji vyrábí ze syntetických materiálů – z různých laminátů nebo plastů a jsou opletené syntetickou žíní. Při lonžování je samozřejmě výhodou lehký bič, pro skladování jsou praktické biče skládací nebo teleskopické.

    Speciální lonžovací pomůcky

    Prospěšnost lonžování pro osvalení hřbetu koně a fixaci pohybových návyků je zpravidla podmíněna použitím sofistikovaných pomůcek, které vhodně stimulují konkrétní svalové skupiny. Význam těchto pomůcek není pouze v modelování krku koně, ale zejména se využívá jejich nepřímého působení, kdy změnou polohy krku kůň mění pozici v zádech a mění zatěžované svalové partie ve hřbetě. Tím dochází ke změně používaných svalů a jejich posilování. V důsledku tohoto vyklenutí dojde k tvarování horní linie hřbetu.

    Na výběr je velké množství typů a provedení pomůcek. Smyslem jejich používání je přimět koně k fixaci správného pohybu v podsazení a nesení hlavy, k posílení odpovídajících svalů na hřbetě a krku koně bez zatížení jezdcem.

    Lonžovací obřišník

    Lonžovací obřišník je nepostradatelným doplňkem pokud máte v plánu používat lonžovací pomůcky. Důležité je, aby polštáře obřišníku dobře seděly na koni a aby měl kvalitní, nejlépe zdvojené zápinky, což při správném dotažení na koni zajistí, že se nepřetáčí. Dále je podstatné množství, umístění a kvalita kroužků k upevnění lonžovacích pomůcek. 

    NÁŠ TIP: Lonžovací obřišník má oproti sedlu samozřejmě polštáře výrazně menší a při dotažení je tak tlak koncentrovaný na malou plochu. Mnoho koní, kteří při dotahování sedla žádné nepohodlí neukazují, se při dotahování obřišníku tváří velice nespokojeně. Většinou stačí obřišník vypodložit beránkem nebo jinou silnější tlumící dečkou a zároveň tak moc nedotahovat (určitě není nutné zdaleka tak silné dotažení jako u sedla). 

    Vyvazovačky

    Vyvazovačky jsou často používanou pomůckou pro lonžování. Jedná se o dva pevné řemeny, často s vloženým gumovým kroužkem, které se zapínají do kroužků udidla a z boku do obřišníku. Jedná se o pevnou pomůcku, která pouze přitáhne hlavu koně a neumožní mu dynamické hledání pozice hlavy při lonžování vytažením nosu. Vyvazovačky také vylučují jakékoliv pohyby hlavy a krku do stran, včetně ohýbání. Používání vyvazovaček má i přes zmíněné nevýhody své příznivce, zejména pro lonžování/někdy i ježdění začínajících jezdců, kdy je potřeba aby byl kůň v jedné stabilní pozici.

    Trojúhelníkové zapnutí vídeňské otěže.

    Vídeňská otěž

    Nebo také „trojúhelníky“, či lonžovací průvlečka. Působením podobné jako vyvazováky, umožňují však koni více svobody v pohybu hlavou a krkem, proto jsou mnoha koním příjemnější. U tohoto typu pomocných otěží je velmi zásadní způsob zapnutí. Boční zapnutí, kdy jeden konec je zapnutý do boku (ať už do kroužků nebo do podbřišníku) a druhý nahoře na kohoutku dává koni trochu více svobody a pokud nejsou otěže příliš utažené, může jít s nosem před kolmici. Druhá možnost je tzv. trojúhelníkové zapnutí, kdy jeden konec je mezi nohama, druhý zboku – kůň nemá prostor aby si trochu ulevil, takže často jeho jediná cesta, jak se působení vyhnout, vede za kolmici.

    Při aktivním vyšlápnutí zadních končetin přiměje kožený chambon Equiservis koně pohybovat se s vyklenutým krkem hřbetem, aktivuje uvolňuje koni záda.

    Chambon

    Další možností je pevný chambon, což je klasická, velmi oblíbená pomůcka při lonžování. Díky prokluznosti provázku a volnému spojení udidlo-nátylník-obřišník si kůň sám může určit polohu hlavy. Délka chambonu vymezuje horní polohu hlavy, ale dopředu, dolů a do stran kůň není omezen. Efektivně působí při napravování koně s obráceným, tzv. jelením krkem. Tato pomůcka vede z kroužků udidla přes zátylník mezi přední nohy do obřišníku. Při zvedání hlavy a obracení krku dochází k intenzivnímu tlaku na zátylek a tahu v udidle. Jedinou možností, jak se tomuto tahu vyhnout, je vytažení krku a hlavy dopředu dolu. Chambon při lonžování koně výborně uvolňuje. Ale je to uvolnění bez přilnutí.

    Kožený gogue  Equiservis s více kroužky umožňuje nastavení  různé délky.

    Gogue

    Nevýhodu uvolnění bez přilnutí je možné odstranit používáním tzv. gogue. Gogue vychází z obřišníku opět mezi předníma nohama koně přes zátylník, skrz kroužky udidla zpět do obřišníku. Princip působení je stejný, tlaku na zátylník a do koutků udidla se kůň muže zbavit pouze snížením hlavy a krku. Gogue nedovolí hlavě tolik pohybu do stran a nepustí ho s nosem tak dopředu jako chambon. Při použití správně nastaveného gogue kůň musí zůstat na přilnutí. Někteří koně mohou být s gogue více na předku.

    Pevný chambon a gogue představují dvojici efektivních pomůcek pro lonžování, uvolňují koně a umožňují mu snížením a vytažením hlavy a krku hledat si správnou pozici hlavy. Rozšířený je i gumový chambon – „gumy“, ten je ale poněkud kontroverzní.

    Gumy

    Záměrně nepoužíváme název „gumový chambon“, protože tato pomůcka nepůsobí ani vzdáleně tak, jako klasický pevný chambon. Jedná se dlouhou kulatou gumu, jejíž střed je za ušima koně, na obou stranách potom prochází kroužky udidla a konce jsou buď mezi nohama koně, nebo po stranách zapnuty do obřišníku. Mnoho lidí má pocit, že když je tato pomůcka gumová, je to pro koně lepší. Opak je však pravdou – guma neustále pruží a nedovolí koni najít „klidné místo“.

    Použití lonžovacích pomůcek je čistě na vašem výběru. Ať už se rozhodnete jakkoliv, myslete na to, že všechny lonžovací pomůcky je v první řadě potřeba vhodně nastavit – v závislosti na úrovni výcviku a požadovaném efektu, který by vašemu koni měly přinést.

    Pokud jsou příliš krátké nebo dlouhé, neplní svou funkci a jejich přínos je diskutabilní.

    Foto: archiv společnosti Equiservis, spol. s r.o.

    360x360 AD
    Back to top