• VESELÉ VÁNOCE A LASKOMINY PRO KONĚ

  Advent je v plném proudu, Vánoce jsou za dveřmi, je čas pít, jíst a slavit s nejbližšími! No a pro nás jsou jedny z nejbližších bytostí naši koně.

  Je pravdou, že koním jsou naše svátky, takže i Vánoce, vcelku jedno. A je pravda, že poznají, že nějaké svátky jsou – malinko se změníme my lidé, jsme uspěchanější, možná nervóznější, třeba na koně během Adventu kvůli všelikterému shonu nemáme tolik času. A pak přijde vánoční klid, určitě je naše chování během Vánoc o ždibec jiné. A to koně poznají moc dobře. Navíc se nejspíš během svátečních dní trochu změní i stájový režim. Dopřejte koním to, co mají nejraději, tedy pravidelnost a klid. Je jasné, že si zaslouží i nějakou tu dobrotu navíc.

  Čím koně na Vánoce potěšit

  1. Koně si rádi pochutnávají na ovoci a zelenině
   Je jedno, jestli zvolíte tuzemskou mrkev, pastinák, jablka a hrušky nebo exotický ananas nebo banány. Koně mají rádi sladké a šťavnaté ovoce a zeleninu. Nadílku pokrájejte na středně velké kousky. Za šťavnatou dobrotu budou koně určitě rádi, někteří z nich čerstvou trávu neviděli už několik týdnů.
  2. Zkuste dýni
   Halloween je už pryč, ale dýně koním chutná celoročně. Nezáleží, jakou z jedlých dýní zvolíte, koně žerou všechny, sežerou dužninu, slupku i semínka. Je potřeba, aby dýně byly čisté a nikterak nezdobené. Myslete také na množství, dýně může být docela velká, a tak koni podejte třeba jen malý kousek. Dýni lze použít i jako základ pro domácí pamlsky.
  3. Upečte domácí pamlsky
   Milujete pečení? Zkuste pro koníky upéct domácí pamlsky z ovesných vloček. Na těsto smíchejte jemně pomleté ovesné vločky s jablečným pyré a přidejte trochu cukru a můžete přidat i bílek, který vám zbyl z pečení cukroví. Těsto musí být tužší, poměr pyré a ovesných vloček závisí na vodnatosti pyré a nasákavosti vloček. Těsto nechte hodinu, dvě odležet. Na pečícím papíře dělejte asi 3 cm hrudky. Pečte do úplného propečení, trvá to asi 15 minut v troubě vyhřáté na 160°C. Místo jablečného pyré můžete použít pyré dýňové nebo rozmixovaný hodně zralý banán.

  Nezapomeňte, že méně je v tomto případě bezesporu více! Všechny pamlsky a laskominy volte tak, aby nijak neovlivnily zdraví vašeho koně.

  Veselé Vánoce!

  Foto: archiv společnosti Equiservis, spol. s r.o.

  360x360 AD
  Back to top