• PODESTÝLKA, NA KTERÉ ZÁLEŽÍ (2. díl)

    Vůně čerstvých borových hoblin v koňském boxu je omamně příjemná. Zvláště hobliny z jehličnanů přímo dýchají silicemi, a tak každého napadne, že taková podestýlka musí koňskému dýchání jen a jen prospět. Ale právě opak může být pravdou.

    Piliny a hobliny jsou častou alternativou ke slámě při podestýlání. Dřevitá podestýlka je bez plísní, skvěle absorbuje vlhkost. Navíc s mokrými pilinami se v boxu lehce manipuluje, dobře a rychle se rozkládají (i když hnůj z pilin nebo hoblin není mezi farmáři a pěstiteli oblíben). Koně piliny a hobliny nežerou, a tak jsou vhodnou podestýlkou i pro věčné hladovce, který běžnou slámovou podestýlku do rána zlikvidují. Nevýhodou pilin je značná prašnost, což může způsobovat koním dýchací problémy – i když je běžnou praxí, že většina dušných koní stojí na pilinách nebo hoblinách, které jsou ovšem prosté spór plísní, a tudíž pro dýchání vhodnější, než prach ze slámy. Prach, který se při manipulaci s pilinami usazuje na stěnách a všude ve stáji, je potřeba pravidelně uklízet, což stojí čas, práci a tak i peníze. Další nevýhodou je zhoršená dostupnost a také vyšší ceny. Pily a truhlárny prodávají piliny a hobliny často k dalšímu zpracování na topné brikety a pelety, a tak jejich cena postupně roste. Nutné jsou také větší skladovací prostory, díky vyšší prašnosti umístěné mimo stáj, nejlépe v přístřešku dobře dostupném nákladním autem.

    Dřevitá podestýlka může mít podobu pilin nebo hoblin.

    Volné hobliny bývají méně prašné než piliny. Absorpční schopnost pilin a hoblin se liší podle zdrojového dřeva. Pro koně jsou nejlepší hobliny či piliny z borovice, jedle nebo smrku, obecně z měkkých dřev. Nevhodné jsou pouze z cedrového dřeva, které mohou způsobit alergie. Piliny a hobliny z tvrdých dřev (např. dub) mají nižší absorpční schopnost a hůře se rozkládají při uložení na kompost. Je potřeba, především u pilin, hlídat také ostré kusy dřevní hmoty nebo kůry, které se do pilin dostanou při zpracování dřeva, a které by mohly koně poranit například při válení.

    Ostré kusy dřevní hmoty nebo kůry se do pilin nebo hoblin dostanou při zpracování dřeva. Mohou koně poranit například při válení. Před nastláním je potřeba je z podestýlky odstranit.

    Každá z podestýlek má své výhody a záleží na chovateli, co bude preferovat. Hobliny mimo zmíněné bezprašnosti vytvářejí vyšší pružnější vrstvu a předchází tak některým zdravotním komplikacím. Pokud nejsou znečištěné tak v boxu vydrží velmi dlouho, v podstatě až do doby, než je kůň rozšlape na piliny. Piliny díky své jemné frakci rychleji absorbují tekutiny a velmi snadno se místují. Nevýhodou pilin je právě jejich výše zmíněná prašnost.  

     

     
    Kompostovatelnost dřevitých podestýlek

    Použité dřevité podestýlky jsou kvalifikovány jako biologicky rozložitelný odpad.  Bohužel materiál bezprostředně po vyvezení ze stáje není vhodný k implementaci do půdy a mezi zemědělci nebo zahrádkáři je z tohoto důvodu nepopulární. Použitou podestýlku je třeba před zapravením do půdy nejdříve kompostovat. Velmi zjednodušeně, materiál potřebuje „odležet“. Za přítomnosti vody a vzduchu se z anorganických látek působením mikroorganizmů vytvoří během několika měsíců velmi kvalitní kompost.

    Balené hobliny

    Balené hobliny bývají často odprášené, celkově technologie výroby a použité suroviny zajišťují optimální vlastnosti podestýlky. Hoblinové podestýlky jsou vyráběny nejčastěji ze smrků či borovic, dřevěné hranoly jsou zpracovávány bez kůry, i proto neobsahují zárodky plísní. Hobliny jsou sušeny při vysoké teplotě přes 200°C. Vysoká teplota zbaví hobliny případných mikroorganizmů a dalších patogenních bakterií, hub a plísní. Dalším výrobním krokem je odprášení – jde o mechanické odstranění drobných částic a pilin. Tyto dvě skutečnosti mají významný pozitivní vliv na zdraví koní, především na dýchání.  Následně jsou hobliny lisovány do balíků. Na první nastlání boxu je zpravidla potřeba počítat se třemi i více balíky, pak jsou hobliny doplňovány dle potřeby. Výhodou balených hoblin je vlhkost pouze kolem 12-15 %, tedy pod vlhkostí slámy, a hobliny velmi dobře sají. 

    (Nejen) dřevěné pelety

    Dřevěné pelety se stávají populárním stelivem. Pelety jsou bezprašné a dobře se s nimi manipuluje. Pelety jsou dřevěné piliny spečené do malých válečků. Takto zpracované piliny jsou bez prachových částic a bez plísní. Ve stáji se vlhkostí rozpadají opět na piliny, ale protože jsou již vlhké, tak nepráší. Po rozpadu nabydou na objemu a mají výrazně lepší absorpční schopnosti než původní piliny, a to díky plnému vysušení při výrobě. Pelety mohou být vyrobeny i ze směsi dřeva, slámy či konopného pazdeří, ve všech případech ale nesmí být při jejich výrobě použito lepidlo nebo jiné chemické přísady, které se běžně přidávají při výrobě pelet pro topení. Někteří zahraniční výrobci přidávají do pelet zeolit, který pomáhá při regulaci zápachu. Zeolit, přirozeně se vyskytující minerál, absorbuje amoniak a snižuje jeho obsah ve vzduchu, čímž pomáhá při respiračních potížích a také urychluje kompostování. V případě pelet se jedná se o poněkud „tvrdší“ podestýlku a při prvním nastlání, kdy se do čistého prázdného boxu vysype základní dávka v podobě cca 3 pytlů pelet, vypadá nastlání velmi chudě. Nicméně když se potom rozpadnou, jedná se o poměrně komfortní a praktickou podestýlku. Také místování boxu s peletami má svá specifika, je potřeba vybírat jen bobky a opravdu velmi mokrá místa.

    Foto: archiv společnosti Equiservis spol. s r. o.

    360x360 AD
    Back to top