• PODSEDLOVÁ DEČKA – TO DŮLEŽITÉ POD SEDLEM

    Pod sedlem bývá kůň! Ale mezi ním a sedlem musí být podsedlová dečka. Pro někoho jen estetický doplněk, pro jiného důležitá součást jezdeckého vybavení. Podsedlová dečka se zdá být jen kouskem prošitého textilu, ale její funkce je nenahraditelná – chrání hřbet koně a  polštáře sedla, a zároveň říká světu hodně o svém jezdci. No řekněte, není to úžasné?

    Jakou si račte přát?

    Podsedlovku si můžete koupit v takovém provedení, barvě, tvaru a zdobení, v jakém si jen vzpomenete. V dnešní době je výběr téměř neomezený! Jenže to nejdůležitější bývá očím skryto, a to je vlastní konstrukce dečky a její funkčnost. Zásadní je také fakt, aby dečka pod sedlo dokonale padla.

    Někteří výrobci mají v rámci kolekcí dokonale sladěné vybavení pro koně i pro jezdce – takový outfit pak skutečně lahodí oku.

    Funkce především

    Hlavní funkcí podsedlové dečky je chránit jednak polštáře sedla před koňským potem a celkově nečistotami ze srsti, a také záda koně před zapařením a třením od sedla. Kvalitní dečky také velmi dobře absorbují pot a odvádějí teplo. Některé dečky jsou částečně prodyšné, aby se koně pod nimi nezapařovali. Dečka navíc pomáhá rovnoměrně rozkládat váhu jezdce a sedla na hřbet koně.

    Aby toto vše bylo splněno, vyrábějí se dečky z několika vrstev materiálu:

    1. Spodní strana – měla by být v první řadě příjemná, savá a rychleschnoucí.
    2. Vnitřní vrstva – má tlumící funkci, může jí tvořit více typů materiálu, vždy by ale měla být stabilní,  tvarově stálá a nevymačkávat se. Tvarová stálost je ovlivněná také prošíváním dečky. 
    3. Vrchní strana – vrchní materiál je ten, který nás chytne za oči, když dečku vybíráme, nebo když na někom vidíme takovou, která by určitě slušela i našemu koni. Nicméně nestačí, aby byl vrchní materiál jen krásný, musí být v první řadě odolný – je vystaven velkému tření jak pod sedlem, tak hlavně na hraně mezi dečkou a bočnicí, kde se nachází podbřišník a pohybuje se tam jezdcova noha. A nesmí být klouzavý, aby dečka pod sedlem nejezdila.
    Univerzální, drezurní a skoková a podsedlová dečka.
    Univerzální, drezurní a skoková podsedlová dečka se vzájemně liší tvarem.

    Tvar a velikost dečky

    Tvar dečky je vhodné volit podle tvaru sedla, tedy pod skoková sedla dečky univerzální nebo skokové, pod drezurní sedla dečky drezurní a pod sedla univerzální podsedlovky univerzálního střihu. Správně padnoucí podsedlovka vykukuje z pod sedla o několik centimetrů vepředu, vzadu, i dole, pod bočnicí. 

    Materiál je klíčový pro funkci

    Pokud jde o materiály použité na dečky, nejčastěji se vyrábí z polyesterů, polyamidu, nebo bavlny. Většina podsedlovek materiály kombinuje, každý materiál funguje jinak a má jiné přednosti i nedostatky. Jiná je funkce svrchního matriálu, jiná je funkce výplně a jinak pracuje materiál spodní. Dečky mají také obvykle různé prošití, od malých čtverečků, přes šestiúhelníky, vlny až k velkým vzorům. Prošití slouží k fixaci všech vrstev dečky a také má i estetickou funkci. 

    Na trhu najdete i různé speciální dečky, které jsou doplněné například tlumící či protiskluzovou vrstvou, zpravidla nahoře, ale někdy je neklouzavý materiál našitý i vespod. Případně varianty s pravým nebo umělým beránkem na spodní straně dečky, což má nejen funkci tlumící, ale také je to vhodné pro citlivé koně.

    Podsedlové dečky Equiline jsou již dlouhé roky špičkou v nabídce. Propracované dečky z těch nejlepších materiálů, známé svou kvalitou a dlouhou životností.

    Jak poznat, jestli dečka sedí?

    Snadná rada. Osedlejte koně a jděte pořádně jezdit. Při odsedlávání buďte pozorní a všimněte si, jestli se dečka při ježdění nikam nepohnula, jestli i po jízdě stále zůstává na svém místě. Podívejte se také, kde je dečka mokrá a kde je suchá. Měla by být mokrá plošně všude pod kontaktní plochou sedla, tedy zejména pod sedlovými polštáři. Je-li mokrá jen v některých místech, možná je to vina nepadnoucí dečky, možná nesedí sedlo. Určitě se na to zaměřte a zjišťujte dál.

    Pomoc na zavolanou

    Správně padnoucí sedlo je základem všeho, protože ani sebelépe vypolstrovaná dečka z toho nejdokonalejšího materiálu nemůže dělat svou práci dobře, když máte sedlo, které koni nesedne. Máte-li takové podezření, vyplatí se zavolat odborníka, který se na sedlo podívá, koně přeměří, zjistí stav a navrhne řešení. Existují i různé dečky, které upravují polohu sedla na hřbetu koně, ale tyto dečky je vhodné používat pouze na doporučení odborníka.

    Dobře zvolená a správně padnoucí dečka kopíruje tvar sedla. Na fotce dečka Mattes s beránkovým lemováním na horní straně, což je velmi elegantní designový prvek.

    Jak dečku používat?

    Dečka patří pod sedlo. Ale kam přesně?

    Jak jsme již psali – správně padnoucí podsedlovka z pod sedla o pár centimetrů vykukuje a to vepředu, vzadu a dole. V podstatě se dá říci, že kopíruje svým tvarem tvar sedla. 

    Při sedlání dejte vždy na záda nejdříve dečku, kterou nemáte připnutou k sedlu. Tak máte možnost dobře zkontrolovat, jestli je všude rovná a správně umístěná. Sedlání tak, že je dečka připevněná k sedlu a toto celé se „hodí“ koni na záda rozhodně nedoporučujeme. Neuvidíte případné záhyby nebo nerovnosti na dečce, které by mohly koně otlačit. Dávejte také pozor na to, aby nebyl pod sedlem lem dečky, ten by mohl nepříjemně tlačit. Při sedlání se pokuste dečku vytáhnout nahoru, do přední rozsochy tak, aby neležela natěsno na kohoutku. 

    Vždy dbejte na to, abyste dečku k sedlu připevnili pomocí suchých zipů – naprostá většina deček je má. Zabrání to nežádoucímu klouzání dečky. Existují dečky, které úchyty nemají. Jejich stabilita pod sedlem je pak řešena silikonovým potiskem v oblasti sedlových polštářů, případně jsou v přední části dečky malé „bochánky“, které sedlo podrží. 

    Když dečka dře

    Koncem zimy, kdy již zimní srst přestává plnit svou funkci, se všichni těší, že už bude teplo a koně odloží zimní chlupy a teplé deky. V tomto období se může u citlivých koní stát, že se začnou odírat o lem dečky v místě za sedlem. Zpravidla jde jen o vydřené chlupy, které by stejně během pár týdnů vypadaly. Obvykle stačí zvolit dečku s jemnějším lemem, ale určitě doporučujeme tuto situaci řešit, dokud je ošoupání jen decentní. Jakmile se kůň odře víc, už bude nutné přestat jezdit. Po vylínání by se tento problém měl vytratit. 

    Pokud dečka dře koně oholeného, mohl by to být větší problém – dečka je v kontaktu defakto přímo s kůží. Velmi dobrou službu v takovém případě udělá dečka s beránkovou spodní stranou, kde se lem dečky vůbec s koněm nepotká. 

    Čistota je základ

    Stejně jako si na sebe nevezmeme zapocené špinavé oblečení, neměli bychom ani koně sedlat na špinavou, od potu a prachu slepenou dečku. Koně jsou velmi citlivá zvířata, i když to možná vzhledem k jejich velikosti někdy klame. Věřte, že ztvrdlá dečka na koňských zádech může být u některých jedinců důvodem k nepříjemnému chování během ježdění. 

    Proto mějte ve své výbavě alespoň 2-3 dečky, abyste měli možnost pravidelně je prát.

    Koneckonců čistota koňského vybavení (kamaší, dečky, i kožených postrojů) i našeho jezdeckého oblečení a celková upravenost jezdce i koně jsou od nepaměti součástí jezdecké etikety a neměly by se z jezdectví vytratit. 

    Foto: archiv společnosti Equiservis, spol. s r.o.

    360x360 AD
    Back to top