• ZPOMAL, PROSÍM

    Je váš kůň chodivý, dopředný a vždy dychtivý po pohybu? Je často excitovaný a napnutý? Chcete ho zpomalit a zklidnit? Krmnou dávku máte sestavenou na míru jeho temperamentu, zabralo to, ale možná by se hodila ještě další pomoc. Víte, že ostřejší udidlo není tou správnou cestou, po které se chcete vydat. Máme tři tipy, jak můžete zkusit vašeho koně zklidnit bez sedativ, ostrých udidel a jiných zádržových pomůcek. Prostě jen tak kouskem látky.
    Jemná síťka přes nozdry koně může koně zklidnit.
    Zkuste síťku

    Určitě jste si všimli, že na parkurech se stále častěji objevují koně se síťkou proti hmyzu chránící jejich nozdry a hubu. Nejběžnější je síťka tvarovaná podle nozder, která je pomocí řemínků připnutá k nánosníku. Někdy se setkáte s pevnějším síťovaným náhubkem. Jasně dává to smysl, mouchy a jiní otravní hmyzáci koně rozruší, a ti se pak nesoustředí na jezdce ani na skoky. Jenže síťky jsou vidět i na halových závodech v listopadu. Síťka nezpůsobí žádnou bolest, kůň cítí jen jemný textil, který leží na horním pysku. I tento naprosto nepatrný tlak způsobuje, že se kůň snaží od něj odtáhnout a netlačí nos dopředu. Tlak je tedy minimální, celý účinek je postavený spíše na psychologickém základu, ale koně jsou velmi citliví a tak není divu, že to funguje.

    Pokud byste chtěli vyzkoušet některou ze sítěk na nozdry, můžete si je prohlédnout na tomto odkazu.

    Zamaskujte ho

    Speciální masky se na kolbištích objevují stále častěji. Ve vysokém skákání je nosí mnohdy od pohledu temperamentní koně. Masky se k jezdectví dostaly z dostihového sportu, kde byly a jsou zejména masky s klapkami na oči (nebo i bez nich) běžnou součástí výbavy koní již po mnoho desetiletí. U dostihových koní se jim často říká „hoods“, „blinkers“ nebo „blinders“ a pomáhají koním se lépe soustředit na dostih. Jejich zklidňující působení není úplně prokazatelné, primárně se používaly právě k uchycení stínítek na oči, které poměrně výrazně zmenšují zorné pole koně.

    Terminologie je tady nesjednocená, ale u dostihových, kočárových nebo tažných koní vždy klapky na oči způsobují to, že koně nejsou rozptylováni tím, co se děje za nimi nebo vedle nich.

    Zaměřme se nyní na speciální uklidňující masky, ty v současnosti zažívají malý boom v jezdectví. Fungují na principu infračerveného záření, které zlepšuje prokrvení tkání. Zároveň napomáhá uvolňování negativních iontů a podporuje tvorbu serotoninu. Na trhu naleznete masky s titanovými vlákny, nebo s keramickými vlákny. 

    Masky jsou obvykle vyrobeny z lehkého, elastického, dobře prodyšného materiálu, mají otvory na oči, uši a jsou vybaveny zapínáním. V některých jsou integrovány i uši, takže jejich zklidňující efekt je větší. Koně mohou masku nosit trvale, nebo jen po část dne. Masky pomáhají koním být uvolněnější, relaxovanější, klidnější a lépe se soustředit. Najdou své užití při tréninku, veterinárním či jiném ošetření, při náročné přepravě nebo i při relaxaci v boxe. Co víc si přát od kousku elastického textilu.

    Terapeutické zklidňující masky jsou v sortimentu Equiservis novinkou, která má však ale značný pozitivní ohlas. Najdete je na webu. 

    Masivní beránek na nánosníku nebo lícnici zúží zorné pole.
    Berany berany

    Podle pověsti byl Bukefalos nádherný temperamentní hřebec, se kterým si jeho podkoní nevěděli rady. Vojevůdce Alexandr Veliký si všiml, že se hřebec bojí svého stínu a nechce se ho kopyty dotknout. Nechal si hřebce přivést, otočil ho čelem ke slunci, nasedl a kůň byl jako beránek. Nevíme, co je na této legendě pravdivé nebo není. Jisté je, že Bukefalos Alexandra provázel v mnoha bitvách na jeho vojenských výpravách. Když Bukefalos roku 326 př. n. l. uhynul po bitvě u Hydaspes, v dnešním Pakistánu, dal Alexandr na počest svého padlého koně založit město Bukefala. Tady legenda končí.

    S velkou nadsázkou lze říci, že jsou koně, kteří neradi vidí. Jedním z nich byl možná i Bukefalos. Takovým koním pomůže od strachu a úzkosti třeba hodně velký beránek připnutý na nánosník nebo i na lícnice. Beránek na nánosníku značně omezí výhled dolů pod nohy koně, beránek umístěný na lícnice zabrání výhledu zpět za koně. V některých případech totiž platí, že co oči nevidí, toho se hlava nebojí.

    Beránkový potah na nánosník nebo nátylník si můžete vybrat tady. 

    Foto: archiv společnosti Equiservis spol. s r. o.

    Související příspěvky

    360x360 AD
    Back to top