• BUĎTE VIDĚT I ZA TMY

    Vidět a být viděn – základní pravidlo bezpečnosti na cestách a silnicích, které při snížené viditelnosti platí dvojnásob. Nyní v podzimním a zimním období, kdy vyrážíme na vyjížďky na koni často až v průběhu pozdního odpoledne a vracíme se už za úplné tmy, je důležité myslet na svou bezpečnost. Pojďme se podívat na to, jaké jsou možnosti jak se na silnici zviditelnit.
    Jezdec jako účastník silničního provozu

    Věděli jste, že zákon o silničním provozu považuje jezdce na koni za řidiče? Jednou z mnoha povinností, které jezdcům výše zmíněný zákon ukládá, je také to, že jezdec na zvířeti musí být označen na levé straně neoslňujícím bílým světlem viditelným zepředu a červeným neoslňujícím světlem viditelným zezadu. 

    Ruku na srdce – i kdyby to zákon nenařizoval, to, že budeme na silnici dobře vidět, nám může zachránit život!

    Jaké máme možnosti

    Přinášíme vám tipy, jak zdánlivými maličkostmi svou viditelnost zvýšíte:

    Pokud se pohybujete s koněm po silnici pravidelně, protože zkrátka nemáte jinou možnost kudy se dostat na naši oblíbenou vyjížďkovou trasu rozhodně by ve vaší zimní výbavě neměly chybět reflexní doplňky. Nabídka reflexního vybavení je opravdu velká – od pásků na koňské nohy, přes reflexní návleky na otěže, až po dečky pod sedlo a bederky. Je to jednoduché, cenově dostupné a spolehlivě fungující řešení. 

    Nejspolehlivější je kombinace fluorescenčních reflexních prvků – budete dobře vidět za světla, šera tmy. Ideální pro tuto kombinaci jsou celoplochy barevně výrazné bezpečnostní vesty pro jezdce podsedlové dečky či bederní deky pro koně. Produkty jsou navíc vždy opatřeny reflexními pruhy. Nebude však na škodu, když ještě nějaký ten reflexní pásek přidáte. naší nabídky můžete sáhnout po síťované žluté reflexní bederní dece či reflexní podsedlové dečce. Jezdec by se měl vybavit reflexní vestou.

    Abychom byli označeni v souladu se zákonem, měli bychom použít buď klasické odrazky, nebo speciální světýlko, například pro cyklisty.

    Takováto světýlka jsou praktická a snadno dostupná. Mají většinou přepínací režimy, takže mohou podle potřeby blikat, nebo svítit.  V případě jízdy na koni může být trochu problém, kam je umísit, aby dobře plnila svůj úkol, a hlavně aby během vyjížďky nespadla. Ale i to se dá vyřešit. 

    Nejčastější je umístění speciálního světýlka na poprsák, nebo na paži či nohu jezdce. K dostání jsou i speciální světýlka na helmy.                               

    Pokud jezdíte za tmy po silnici, bez reflexního vybavení nevyjíždějte!
    Trocha teorie

    Osoby pohybující se v okolí silnice jsou těmi nejzranitelnějšími účastníky silničního provozu. 

    Vidíte-li auto vy, neznamená to, že vidí řidič auta vás. Je proto zcela nezbytné mít na sobě koni reflexní či svítící prvky dát sobě vědět. Dáte tak řidiči šanci, aby stihl včas správně zareagovat. Osoba pohybující se po silnici, která má navíc tmavé oblečení, je pro řidiče ve tmě prakticky neviditelná.

    Výzkumy uvádějí, že člověka v černém, bez reflexních prvků, si řidič všimne až když je zhruba 18 metrů od něj, to mu dává necelou 1 vteřinu na nějakou reakci. A to je zatraceně málo!

    Při rychlosti 60 km/hod zastaví řidič po 3 vteřinách, ale ujede mezi tím 100 – což je poměrně dlouhá vzdálenost hodně málo času. to nemluvíme rychlosti mimo obec, kdy se brzdná dráha prodlouží doba na reakci zkrátí. Stihnete včas zareagovat „uskočit“ se svým koněm?

    Reflexní oblečení je viditelné až na 300 m. To dává řidiči výrazně víc času na zpomalení a případný úhybný manévr. Tady skutečně platí, že každá vteřina navíc se počítá a může vám zachránit život. 

    Označte se správně!

    Z odborných testů vyplývá, že nejúčinnější jsou reflexní prvky umístěné zhruba ve výšce kolenou dospělého člověka, protože do této výšky dopadají světla jedoucích auttěchto důvodů jsou ideálním bezpečnostním prvkem bandáže, nebo výše zmíněné reflexní pásky na nohou koně, případně reflexní prvky na botách jezdce. Jezdíte-li ve vysokých kožených botách či kombinujete perka a minichaps, je ideální obepnout reflexními pásky nohy na úrovni kotníků – kůň nich nebude ani vědět, vás omezovat také nebudou jasně tím reflexně vymezíte pro jedoucí vozidla svůj prostor na cestě. 

    Další reflexní prvky umístěte na konce rukávů, blízko ke kolenům, do úrovně pasu ideálně na přilbu. Kůň by měl mít kromě reflexních pásků na nohách pro dobrou viditelnost čelního pohledu označenou  ideálně uzdečku včetně čelenky otěží, případně poprsák. Další vychytávkou je reflexní obal ocasu.

    Vždy označte zvlášť sebe a zvlášť koně – nikdy nevíte co se stane, a v případě vašeho pádu a koňova zběsilého úprku domů, můžou reflexní prvky zabránit neštěstí.

    Jestli jezdíte v zimě s bederkou, rozhodně zvažte pořízení reflexního modelu – jak se říká, zabijete tím dvě mouchy jednou ranou.

    Pokud vás na vyjížďkách doprovází váš pes, myslete i na něj. Jednoduchá reflexní vesta ho nebude nikterak omezovat a dopadající světla jedoucích aut ho dobře a včas identifikují. Na výběr se nabízí vesta lehké síťoviny pro zimní čas pak různé reflexní deky. 

    British Horse Society šíří v Británii osvětu, aby soužití všech účastníků silničního provozu bylo bezpečné.
    Inspirace z ciziny

    Británie je zemí, kde je na venkově pohyb koní na silnicích zcela běžnou záležitostí. Prakticky nevidíte jezdce, který by si (i za bílého dne) vyrazil bez reflexní vesty. British Horse Society (BHS) doporučuje jezdcům, aby nosili reflexní vybavení celoročně. Jedním z důvodů je i to, že v případě pádu a úrazu jezdce je výrazně snazší uvidět ho z vrtulníku, pokud by ho hledaly záchranné složky. S trochou nadsázky říká BHS, že světýlek není nikdy dost. 

    Právě BHS se velmi intenzivně věnuje osvětě v oblasti bezpečného pohybu po silnicích. Vysvětluje jezdcům, jak se na silnicích chovat a jak se označit, aby byli dobře vidět. Snaží se ale vzdělávat i řidiče – jak se vyhýbat jezdcům na koni aby je neohrozili, vysvětluje jim, že se na koně netroubí, atd.

    Pokud vládnete anglicky, doporučujeme stránky British Horse Society prostudovat podrobněji – jsou velmi zajímavé a přínosné. 

    Foto: archiv společnosti Equiservis, spol. s r.o.

    360x360 AD
    Back to top