• CO DĚLAT PŘI PORANĚNÍ OKA

    Úrazy očí nejsou u koní ničím neobvyklým. Mnoho z nich si dokonce koně přivodí sami, když je oko svědí a oni se drbou aby si ulevili. Stejně jako si drbou a třou plece, hlavu a hřbet, zkouší si podrbat i oko a použijí cokoli, co je na dosah.

    Vše může začít nevinným podrbáním třeba o balík, strom či ohradu, do oka se dostane stéblo nebo tříska. Podrážděné oko svědí a kůň se o to víc drbe. Takovým intenzivním třením se stav oka snadno zhorší, může si ho tím i poranit, a drbat se ještě víc.

    Kdy volat veterináře

    Pokud si kůň oko tře, oko vypadá oteklé, napůl zavřené, šilhavé, slzí nebo z něj vytéká hlen, zavolejte ihned veterináře. U poranění očí není na co čekat a vyčkávací taktika ve smyslu, „počkáme a uvidíme“ může vést v důsledku k tomu, že kůň na poraněné oko neuvidí. V případě, že se jedná o alergickou reakci spojenou se svěděním, je mechanické poranění oka jen otázkou času. Ve hře jsou i nemoci očí od  zánětů spojivek a slzných kanálků až po „měsíční slepoty“ nebo zákaly. Příčinu může určit pouze  veterinář.

    Takže veterináře zavolejte v případě, že si všimnete:

    • Tření oka
    • Otoku
    • Nadměrného slzení nebo hlenovitého výtoku
    • Mžourání nebo nepřirozeně přivřeného oka
    Akutní alergická reakce patrně na včelí žihadlo. Reakce nemusí být vždy takto dramatická, mnohdy je výtok slabý, otok menší. Obtíže se mohou projevit i jen mžouráním nebo přivřeným okem.
    Zrádná alergie

    Stejně jako my lidé trpíme na alergie, i koně jsou jimi postiženi. Projevy alergie jsou obdobné – i koním oči kvůli nějakému alergenu otékají a svědí je, takže si je třou aby si ulevili. Alergen lze jen obtížně identifikovat, a tudíž i odstranit. Nezapomeňte, že tření může vést také k odřeninám rohovky, vpichům, tržným ranám a cizím tělesům v oku. Nejspíše máte v lékárničce nějakou oční mast, odolejte pokušení o samoléčbu a mast vynechte a zavolejte veterináře. Očních mastí je více druhů, některé hojí, jiné potlačují svědění. Masti s kortikoidy snižují svědění a zánět, ale v případě poranění rohovky bývají nevhodné, protože potlačují schopnost organismu hojit se, a tím nechávají poranění déle otevřená a ta jsou potom vstupní branou pro infekci. Špatná léčba, stejně jako její absence, může koně připravit o zrak.

    I takto může  skončit úraz oka. Dobrou zprávou je, že většina koní může vést plnohodnotný a spokojený život s jedním okem, a to i jako jezdecký kůň.
    Diagnostika

    S největší pravděpodobností veterinář diagnostikuje poranění rohovky podáním fluorescentního žlutozeleného barviva na rohovku. Případně vzniklá žlutozelená skvrna na povrchu oka ukáže místo narušení, vryp nebo škrábanec v průhledném okénku rohovky. Na hladkém povrchu neporušených rohovkových buněk barvivo nepřilne, ale jakmile je rohovka narušena nebo poraněna, vnitřní buňky jsou obnaženy a barvivo na nich ulpí.

    Pokud se ukáže, že obtíže způsobila alergie, je důležité vymyslet plán, jak svědění koně zvládnout dříve, než si ublíží. Alergická reakce může být spuštěna třeba i bodnutím včely, tyto situace nelze předvídat. V případě, že by obtíže byly pravidelné, je kůň alergický na něco ve svém okolí. V takovém případě stojí za to se zaměřit na tlumení alergické reakce.

    Tři kroky k uzdravení poranění oka koně
    1. Tlumení bolesti
      Při zjištění poranění rohovky by léčba měla začít tlumením bolesti. Koně mají tendenci si bolavé místo třít a tření oka je to poslední, co bychom chtěli, aby kůň dělal. Veterinář předepíše vhodné léky, které koni pomůžou s otokem a zánětem, což jsou dva hlavní neduhy, které obvykle přicházejí s bolestí.
    2. Léky na oči koní
      Antibiotika:
      Rána na rohovce je jako otevřená rána kdekoli jinde, až na to, že se jedná o lehce zranitelný, citlivý a nenahraditelný orgán. Proto se oko léčí antibiotiky, aby se účinně odvrátila infekce a nenapravitelné škody na oku. Protože se oko samo vymývá svým slzným systémem, je potřeba antibiotika do oka aplikovat několikrát denně. Kortikoidy/Kortikosteroidy: Léky, které pomáhají předcházet vzniku zánětu, nebo již probíhající zánět minimalizují. Mydriatika:  Léky, které způsobují rozšíření zornice. Zornice je otvor uprostřed duhovky, který propouští světlo do oka a umožňuje vidění. V případě bolesti a úrazu oka se zornice zúží. Při silném zánětu, jako je tomu v případě poranění oka nebo infekce, může být zornice více zúžená nebo se téměř uzavřít úplně. V takovém případě veterináři mohou podávat další léky, které zornici rozšíří, dokud se oko nezahojí a vše se neuklidní.
    3. Úprava režimu
      Během léčby očního problému je důležité zajistit koni stín; nejvhodnější je nechat ho v bezprašné stáji. To je výhodné i z toho důvodu, že koně budete ošetřovat několikrát denně. Když chcete koni i přesto dopřát pohyb venku, můžete použít masku pro koně a postižené oko zakrýt. Vyvarujte se ale pobytu na přímém slunci, to nemocným očím nesvědčí.

    Foto: archiv společnosti Equiservis, spol. s r.o.

    360x360 AD
    Back to top