• HMYZ JE TADY. MY VÍME JAK NA NĚJ!

    Jako každý rok s jarním oteplením přichází roje much, komárů, pakomárů, ovádů a další bzučící havěti, která koním a jezdcům ztrpčuje život. Repelenty jsou obvykle první a nejjednodušší volbou, jak se mouchám rychle a účinně bránit.

    Obecně, všechny repelenty jsou založené na různých syntetických nebo přírodních látkách s odlišnými účinky. Bohužel si hmyz umí na repelenty přivyknout, takže se může stát, že co fungovalo loni, letos už fungovat nebude. Výrobci si toho jsou vědomi a stále hledají nové a nové účinné látky nebo jejich kombinace. Je to takový nekonečný závod, a doufejme, že výrobci budou stále o krok napřed, jak na poli chemie, tak na poli prostředků založených na přírodní bázi.

    Podle účinné látky tedy dělíme repelenty na chemické, nebo přírodní. Dnešní legislativa spojená s ochranou přírody a životního prostředí přesně vymezuje, které látky a v jakých koncentracích mohou být použity v chemických repelentech. Z toho plyne, že ani chemické repelenty nepředstavují nebezpečí pro lidi, zvířata a přírodu.

    Chemie a zase chemie

    Z chemických látek se v repelentech najdete nejčastěji DEET, icaridin, IR3535 a pyrethroidy, mezi přírodní patří geraniol a citriodiol. Každá z látek je specifická.

    • DEET je dobře známý, obávaný pesticid vyvinutý po 2. světové válce v Americe. DEET zamezuje usednutí hmyzu na tělo. Jeho účinnost je závislá na koncentraci – čím koncentrovanější, tím účinnější. Při nevhodné (vysoké) koncentraci je zdraví a přírodě nebezpečný. V správné koncentraci je součástí mnoha repelentů pro koně i lidi.
    • Icaridin je účinností srovnatelný s účinky DEETu, ale nabízí lepší ochranu před klíšťaty. Jeho výhodou je, že nepoškozuje plasty ani jiné syntetické materiály a nebyla u něj prokázána toxicita. I u něj závisí účinnost na koncentraci, obvykle je doporučována koncentrace 20-30 %. Icaridin se často pro lepší účinnost kombinuje s DEET.
    • IR3535. V repelentech najdete také účinnou látku s označením IR3535, je to olej bez barvy a zápachu. Je účinný proti širokému spektru hmyzu, nedráždí, je přiměřeně biologicky odbouratelný. Koncentrace v repelentech je obvykle kolem 10 %. Při užití IR3535 hmyz na zvíře či člověka usedne, ale nebodne. Repelenty s touto účinnou látkou nebudou vyhovovat koním, které přítomnost hmyzu znervózňuje.
    • Pyrethroidy jsou syntetické chemické sloučeniny podobné přírodním látkám produkovaným některými kopretinami (např. kopretina řimbaba, řimbaba Dalmatská). Pyrethroidy jsou součástí insekticidů a najdeme je v nižších koncentracích i v repelentech. Pyrethroidy jsou jedovaté pro kočky a ryby.
    • Geraniol je čirý až světle žlutý olej vyskytující se v růžovém oleji, citronele, méně již v pelargoniích, citronech, kakostu a dalších rostlinách. Geraniol obsahuje aromatické silice a je účinný jako repelent proti komárům.
    • Citriodiol (nebo také citrodiol) je často užívaná účinná látka přírodních repelentů, je založena na účincích esenciálních silic z listů eukalyptu. Citriodiol se vyrábí buď přímo z eukalyptového oleje, nebo ze synteticky připraveného citronelalu. Citriodiol je účinný repelent, ale může, zvláště ve vyšších koncentracích, působit dráždivě na kůži.

    Repelenty v nabídce EQUISERVIS se syntetickými účinnými látkami:

    Repelenty v nabídce EQUISERVIS s přírodními účinnými látkami:

    • BIOVETA Green – směs geraniolu a citriodiolu
    • LEOVET Tam Tam vet – směs geraniolu a citriodiolu
    • TOPVET lihové tonikum – voda+alkohol jako nosič, jako účinné látky jsou použity silice: citronela, levandule, máta a eukalyptus
    • TOPVET olejové tonikum – mandlový olej jako nosič, jako účinné látky jsou opět, použity silice: citronela, levandule, máta, eukalyptus
    Nejčastějším způsobem aplikace je mechanický rozprašovač. Někteří koně jsou při aplikaci neklidní, u takových volte aplikaci pomocí houby.
    Aplikace repelentů

    Při výběru je důležitá kromě složení i jeho forma. V nabídce jsou nejčastěji repelenty tekuté k aplikaci pomocí mechanického rozprašovače. U koní, kteří nemají rádi zvuk při aplikaci z rozprašovače a jsou v takové situaci neklidní, je vhodné volit gelové repelenty. Případně je možné tekuté repelenty aplikovat rozprašovačem na houbu a potom koně houbou přetřít.

    Kolem očí a ranek, tedy do citlivých míst, která jsou hmyzem zvláště vyhledávána, je nutné aplikovat repelenty s roll-on aplikátorem, nebo gelové repelenty, které nemají tendenci stékat do rány. Toto platí pro celou koňskou hlavu. Pro koně je aplikace čehokoliv na hlavě poměrně nepříjemná, takže je často lepší místo repelentu zvolit mechanickou ochranu v podobě síťované masky na ježdění. 

    Nejběžnější je aplikace repelentu na krk, plece, břicho, kolem šourku či vemínka, na vnitřní stranu zadních nohou a na další místa, kde hmyz rád usedá a saje.

    Pozor na alergie 

    Repelent, stejně jako každý jiný prostředek, může způsobit alergickou kožní reakci. Doporučujeme vám nejprve otestovat případnou reakci na malém kousku koňského těla. 

    Foto: archiv společnosti Equiservis, spol. s r.o.

    360x360 AD
    Back to top