• 7 TIPŮ JAK KONÍM ULEVIT V HORKU

  Jak se všeobecně ví, koně mají raději chladno než letní pařák! Přinášíme sedm tipů, jak koním letní vedra zpříjemnit.
  Kůň a dívka v letním podvečeru
  V horkých dnech zvažte nechávat koně ve výbězích přes noc.

  Léto je skvělý čas pro báječné chvíle s koňmi, ať na jejich hřbetě nebo vedle nich. Ale letní žár může být pro koně velmi nebezpečný, může vést k dehydrataci, kolice, letargii a celkovému oslabení organismu. Zde je pár tipů, jak se aktivně horku bránit.

  Do výběhu nejlépe na noc

  Pokud je to možné, upravte v horkých letních dnech výběhový management tak, aby koně nebyli ve výběhu v největších poledních vedrech. Ideální je pasení přes noc. V případě, že toto není možné, vyvádějte koně na pastvu časně ráno, přes poledne jim poskytněte možnost odpočinout si ve stáji, a opět pokračujte v pasení od pozdních odpoledních hodin až do soumraku.

  Kůň u sena ve večerním slunci.
  Letní pastviny mohou být v důsledku vypasení a pomalého růstu travin chudé. Možná budete muset přikrmovat senem.

  Přikrmit senem?

  Extrémně teplé a suché počasí také může nepříznivě ovlivnit kvalitu pastvy, tráva může být řídká, málo výživná, často díky pomalému růstu i vypasená. Možná bude nutné koním poskytnout objemné krmivo navíc v podobě sena, aby se zasytili.

  Stín

  Pokud koně tráví přes den čas ve výběhu, je nutné jim poskytnout úlevu od slunečních paprsků v podobě stínu. K tomu skvěle poslouží vzrostlé stromy, ty poskytují nejenom stín, ale chrání i před některými druhy obtížného hmyzu. V případě, že nejsou k dispozici vzrostlé stromy, je ideální vzdušný přístřešek.

  Stín a dostatek čisté vody jsou pro koně v horku velmi důležité.

  Průvan ve stájích

  Větrejte stáje, podpořte proudění vzduchu, otevřete dveře, vysaďte okna, případně si můžete pomoci výkonným větrákem, v takovém případě dejte pozor na elektroinstalaci a zvědavé koně. Na noc uzavírejte stáje pouze na mříž, aby během noci mohl do stájí proudit chladnější vzduch a stavba se během noci ochlazovala.

  Uberte práci

  Práci přizpůsobte teplotě a vlhkosti. Obecně se v horkých dnech snažte s koněm pracovat v časnějších ranních nebo pozdních večerních hodinách. Je-li to možné, pracujte ve větraných halách které zajistí stín, nebo se schovejte v lese. Objem a intenzitu práce dávkujte s ohledem na teplotu, při teplotách nad 30°C omezte práci na minimum. Po práci koně dobře vykrokujte a vydýchejte, nabízejte k pití čerstvou vodu a koně opláchněte a setřete stěrkou.

  Kůň žere granule a elektrolyt
  Přidejte elektrolyt

  Přidejte elektrolyty

  Pokud se koně v létě hodně potí, ať při práci či jen při pobytu na slunci, dodávejte elektrolyty. Elektrolyty je možné podávat přidané do jádra nebo rozpuštěné ve vodě. V případě, že podáváte elektrolyt rozpuštěný ve vodě, zajistěte i čistý zdroj vody bez elektrolytu pro případ, že by se kůň vody s elektrolytem nechtěl napít. Při dávkování elektrolytů myslete na to, že „všeho moc škodí“ a nepřekračujte doporučené dávky.

  Aplikace opalovacího krému na světlé části pokožky.
  Světlé části pokožky si zaslouží ošetřit opalovacím krémem.

  Vyvarujte se spáleninám

  Někteří koně se světlou srstí a růžovou kůží zvláště cremella, žluťáci, strakoši či appaloosy, mohou trpět spálením sluncem. Zvýšené nebezpečí platí i pro koně, kteří mají odznaky na hlavě, především „růžové“ huby a bezsrstá místa třeba kolem očí. Právě tato místa jsou náchylná ke spáleninám. K ochraně je možné použít vhodný opalovací krém s vysokým faktorem. U koní se světlou kůží je určitě rozumné k celkové ochraně proti slunci použít deky a masky s UV faktorem, do kterých zahalíte koně doslova od nozder až po ocas.

  Foto: archiv společnosti Equiservis, spol. s r.o.

  360x360 AD
  Back to top