• INHALACE KONÍ V DOMÁCÍM PROSTŘEDÍ

    V dnešní době jsou na trhu dostupné jak inhalátory, tak i mobilní solné generátory. Pojďme se podívat na rozdíl mezi těmito dvěma způsoby inhalace.

    Pokud váš kůň potřebuje pravidelnou solnou terapii, nemusíte už nikam jezdit, vše zvládnete velice jednoduše v pohodlí vaší stáje. V nabídce společnosti Equiservis najdete inhalátory a příslušenství zde.

    Nebulizační inhalátory pro koně

    Při použití inhalátoru má kůň na hlavě inhalační masku, do které je z nebulizační jednotky vypouštěna mlha. Kůň ji vdechuje a mlha se dostává dýchacími cestami až do plic koně. Díky tomu dochází k efektivnímu cílení léčivých látek a jejich lepšímu vstřebávání.

    Všechny inhalátory, které najdete v naší nabídce, jsou tzv. nebulizační, to znamená, že inhalovaný roztok přemění na studenou páru (mlhu). Jsou zároveň ultrazvukové, což znamená, že produkují velmi malé částice při vysokém výkonu. Ultrazvuková nebulizace produkuje kapky ve velikosti zhruba 0,5 – 5 (8) µm (mikronů). Takto maličké částice se mohou pohodlně dostat až do plicních sklípků.

    Inhalátor SoHoMa

    V zásadě jsou na trhu dva typy inhalátorů, které lze zjednodušeně rozdělit na otevřené a uzavřené. Otevřené inhalátory (například Equosonic Private nebo Dandy) nemají nádobu u koňské hlavy utěsněnou, takže mlha může odcházet ven a inhalace je díky tomu trochu méně intenzivní. Uzavřený inhalátor má v místě, kde je nasazen na hlavu, těsnění. S tímto typem inhalátoru dýchá kůň tzv. proti odporu (samozřejmě jen trochu) a ze začátku to pro některé může být trochu nepříjemné.

    Nádoba ale není uzavřena hermeticky – inhalátor SaHoMa má ve spodní části prodyšný filtr a těsnění je pěnové, vyndavací, takže mlha může v malé míře odcházet, a inhalátor Air One Flex má sice těsnění napevno, ale ve spodní části je větrací otvor, kterým lze podle potřeby regulovat, kolik mlhy bude odcházet ven. Nicméně máme vyzkoušeno na vlastních koních, že si na uzavřený inhalátor velmi rychle zvykli. 

    NÁŠ TIP: U inhalátoru SaHoMa můžete inhalační masku použít bez pěnového těsnění, jestli si nejste jisti, jak by kůň na těsnění reagoval. 

    Uzavřený nebo otevřený inhalátor?

    Jednoznačná odpověď neexistuje, záleží to hlavně na koni. Uzavřené jsou určitě vhodnější, když je potřeba inhalovat léčiva, protože nedochází ke zbytečným únikům. Na druhou stranu jsou koně, kteří mohou být více v klidu s otevřenou inhalační maskou. A klidné dýchání je pro účinnou inhalaci velmi důležité – díky klidnému dýchání bez stresu je rychlost proudění vzduchu nižší a aerosol se může lépe dostat ke sliznicím. 

    Solné jeskyně pro koně

    Druhou možností, jak může kůň inhalovat, jsou solné jeskyně. 

    Nejběžnější a nejvíce rozšířené jsou solné jeskyně parní, kdy speciální generátor produkuje ze solného roztoku solnou mlhu. Druhou možností jsou terapie suchým solným aerosolem. Pro tyto účely jsou využívány tzv. halogenerátory – v nich je pomocí speciálního mlýnku rozemleta sůl na miniaturní částečky a ty jsou pomocí ventilátoru rozptýleny do prostoru.

    Solná jeskyně, respektive box pro solnou terapii je potřeba dostatečně izolovat od okolí.

    V obou typech solné jeskyně mohou kromě inhalace koně těžit také z blahodárných účinků solné terapie na kůži, takže tato forma je velmi vhodná i pro koně s kožními projevy alergií, nebo jinými kožními onemocněními. 

    Pokud se v souvislosti s koňmi používá pojem solná jeskyně (nebo solná komora), jedná se nejčastěji o speciálně upravený box, do kterého je přes potrubí vypouštěna mlha ze solného generátoru. Box pro solnou terapii by měl být v první řadě přiměřeným způsobem uzavřený, aby nedocházelo ke zbytečným únikům mlhy, ideálně bez podestýlky, ale podlaha samozřejmě nesmí klouzat. Takže je v případě potřeby určitě lepší nějaká malá vrstva bezprašného materiálu než nic. Můžete také koni dát trochu sena, aby se zabavil. Solný generátor musí být mimo solnou jeskyni, aby nedošlo k jeho poškození vlivem solné mlhy. 

    Solný generátor produkuje  ze solného roztoku solnou mlhu, která je potrubím vháněna do boxu pro solnou terapii.

    Solné jeskyně jsou čím dál více rozšířené a najdete je v mnoha stájích. Některé stáje nabízejí možnost si koně na solné terapie vozit k nim, nebo se domluvit, že tam bude kůň po nezbytnou dobu ustájen a každý den bude solnou jeskyni navštěvovat. Setkáte se i se solnými jeskyněmi v přívěsech na koně. Takový přívěs si můžete pronajmout a využívat ho po dohodnutou dobu doma.  

    Pokud byste se rozhodli postavit si solnou jeskyni doma, nebojte se, není to nic složitého. Stačí vám box, který můžete ze všech stran uzavřít, k tomu stačí třeba PVC závěsy – nemusí to být plná stěna, solný generátor a kousek plastové trubky pro přivedení mlhy do boxu, který dostanete v každém hobby marketu.

    Jak správně inhalovat?

    V solné jeskyni je to zcela jednoduché – dáte koně do boxu a zapnete generátor. Jeden inhalační cyklus trvá většinou 20-30 minut. Poté můžete koně povodit s hlavou dole, vzít ho na vycházku pod sedlo, nebo lehce olonžovat – při silném zahlenění to může podpořit odchod hlenu. Určitě se ale nedoporučuje žádný náročný pohyb nebo trénink. 

    Při inhalaci je potřeba mít koně pod dohledem. Někteří koně se naučí inhalovat i ve výběhu.

    Pokud pořídíte inhalátor, určitě nejprve seznamte koně s inhalační maskou. Zkuste mu jí nasadit a zase sundat, dát mu u toho pár pamlsků, ukázat mu, že se nic neděje. Dalším krokem by mělo být zapnutí masky na hlavě. Začněte s holou maskou bez nebulizační jednotky a dalšího příslušenství. Mohlo by se zničit, kdyby kůň hodil hlavou a praštil maskou o stěnu nebo box. Když je kůň s nasazenou maskou v klidu a vydrží tak několik minut, můžete přistoupit k sestavení inhalátoru a spuštění nebulizace. 

    Každému koni to může trvat různě dlouho, buďte trpěliví. Z naší zkušenosti musíme ale říci, že všichni naši koně, se kterými jsme inhalovali, neměli s maskou žádný problém. Používali jsme inhalátory SaHoMa, Air One Flex i Dandy.

    Během inhalace je žádoucí, abyste u koně byli. Je to dobré kvůli kontrole, jestli je kůň v klidu a také jestli inhalátor nebulizuje jak má. Pokud potřebujete na chvíli odejít, nejlepší je koně vyvázat do uličky na dvě vodítka, aby nehrozilo, že inhalátorem o něco bouchne. 

    Co všechno lze inhalovat?

    Inhalovat lze cíleně roztoky obsahující léčiva (nejčastěji mukolytika na ředění hlenu, u dušných koní léky na roztažení dýchacích cest apod.), při akutních či chronických potížích dle doporučené medikace veterinárního lékaře. Ale benefity přináší i preventivní inhalace – v takovém případě je vhodný například fyziologický roztok, minerální vody jako například Vincentka nebo roztok inhalační soli.

    Inhalovat lze také různé bylinky (máta, šalvěj, heřmánek, rýmovník nebo borovice) nebo esenciální oleje (například eukalyptový). Vždy si ale přečtěte návod vašeho inhalátoru, jestli je použití olejů vhodné – někteří výrobci to zakazují, aby nedošlo k poškození nebulizační jednotky. 

    NÁŠ TIP: Opět jsme u inhalátoru SaHoMa. U tohoto inhalátoru můžete kápnout malé množství esenciálního oleje na filtr. Tím nebulizační jednotku nijak neohrozíte. 

    Mořská sůl jako zdroj pro výrobu solanky není všeobecně doporučována z důvodu případného znečištění těžkými kovy – arsen, olovo, rtuť atd. Je třeba brát v potaz i mikroplasty, kterými je mořská voda soustavně kontaminována.

    Foto: archiv společnosti Equiservis, spol. s r.o. a dodavatelů

    Související příspěvky

    360x360 AD
    Back to top