• JAK ODPRÁŠIT SENO PRO KONĚ S RESPIRAČNÍMI OBTÍŽEMI

    Pokud máte koně s respiračními problémy, nejspíše vám bylo doporučeno odprášení sena. V článku se seznámíte s nejběžnějšími způsoby, jejich výhodami a nevýhodami.

    Hledáte způsob, jak odprášit seno? Existuje více způsobů, jak seno zbavit jemného prachu a patogenů, které zatěžují dýchací aparát a vedou k rozvoji respiračních chorob a alergií. Každý ze způsobů má svoje klady i zápory. Záleží na každém, kdo potřebuje seno odprášit, který způsob mu bude vyhovovat a na jeho možnostech. Popravdě z vlastní zkušenosti vím, někdy je lepší jednodušší způsob, který je možný provádět každý den ve stáji bez většího úsilí než dokonalý, ale téměř neproveditelný způsob odprášení.

    Odprášení sena 

    Kropení hadicí je efektivní způsob jak seno zbavit prachu.
    1. Kropení z konve
      Kropení může mít více podob, při kropení je seno kropeno nejčastěji z konve nebo je lehce postříkáno hadicí. Kropením se sníží prašnost sena, ale jinak nepřináší větší užitek. Obecně lze říci, že respirabilní prachové částice, případně spory plísní, jsou v případě pokropení vypláchnuty jen částečně, zbytek se na seno přilepí. Zjednodušeně řečeno – kůň nevdechne tolik prachu, ale část prachu sežere. Kropení jako takové ale nezbaví seno bakterií. Výhodou je i poměrně malá spotřeba vody i celková „udržitelnost“ ve stájové praxi i během zimních měsíců.
    2. Vychytávka k proplachování sena, v kolečku jsou vyvrtané díry pro odtok vody.
      Propláchnutí hadicí  

      Proplachování hadicí může být důkladnější než pokropení sena z konve. Během intenzivního propláchnutí se odplaví větší množství prachových částic a spór plísní, zbytek se na seno stejně jako u kropení přilepí. Nicméně bakterie v seně stále zůstávají. Další nevýhodou je větší spotřeba vody v porovnání s kropením.

      „Vychytávka“ pokud seno kropíte – kolečko s navrtanými otvory, aby voda s prachem mohla odtékat.

    3. Rychlé namáčení v nádobě
      Pro důkladné odprášení se často doporučuje seno rychle a důkladně namočit v nějaké dostatečně objemné nádobě, vhodný je velký sud, barel, vana. Důležitá je rychlost namočení, která by měla být v řádu minut a pak je nutné nechat seno volně vykapat. Při delším namočení, zhruba po hodině, se začnou v seně rychle množit bakterie, kvasinky, prvoci a plísně. Tyto patogeny se v seně vyskytují přirozeně a v „suchém“ stavu nejsou škodlivé. Jejich bujení však může mít za následek spuštění hnilobných nebo kvasných procesů a takové seno může koním způsobit zažívací potíže. Namáčení v nádobě je náročné na množství vody, vodu je nejlépe na každé namočení mít čerstvou. Také manipulace s mokrým senem je obtížná, ale zvládnutelná.
    4. Napařování
      K napařování se používají speciální napařovačce sena, které pomocí vodní páry seno doslova sterilují, zbavují respirabilních prachových částic a spór plísní. Napařovače účinně ničí bakterie, houby a plísně. Jedná se o nejúčinnější způsob odprášení sena pro koně s respiračními, alergickými a astmatickými problémy. Jejich provoz není náročný, nové spotřebiče jsou ekonomické, co se týče spotřeby elektrické energie i spotřeby vody, ta je mnohdy dokonce nižší než u kropení. Přístroje jsou jednoduché na obsluhu. Samozřejmě počáteční investice při pořízení je vyšší. Manipulace se senem je jednoduchá a nenáročná. Kvalita odprášení a zbavení patogenů je velmi vysoká.

    Doporučil-li veterinář pro dušného koně odprášení sena, máte více možností. V každém případě, ať už zvolíte jakýkoliv způsob, buďte vytrvalí. Dušnost je běh na dlouhou trať a kvalita sena, a především jeho bezprašnost mohou koni výrazně zkvalitnit život.

    Foto: archiv společnosti Equiservis, spol. s r.o.

    360x360 AD
    Back to top