• JAKOU VÁHU MŮŽE NÉST KŮŇ?

    Průměrný jezdec na koni je v dnešní době těžší, než býval před desetiletími. Ano, je to dáno tím, že populace „roste“, například průměrná výška české ženy za posledních 100 let vzrostla o neuvěřitelných 15 cm!

    Takový enormní růst je částečně zapříčiněn kvalitnější výživou. Jenže lepší výživa a pohodlný způsob života v důsledku znamenají také rapidní zvyšování váhy. Nejen celkově v populaci, ale i jezdců. Na druhou stranu, „rostou“ i jezdečtí koně. Samozřejmě ne tak rychle. Dokola kolem, jezdci jsou těžší, jezdečtí koně jsou vyšší a silnější. Snahou by mělo být, aby kůň nebyl při jízdě přetěžován. Přetížení vede k většímu riziku vzniku akutního zranění koně a snížení výkonnosti. Dlouhodobé přetěžování nevede k očekávanému zvýšení kondice, ale celkově k většímu opotřebení nejen pohybového aparátu a v důsledku toho ke kratší délce aktivního života koně. Jak to tedy s váhou jezdce je?

    Sportovní jezdci si obvykle udržují váhu co nejnižší. Pomáhají tím svým koním podávat nejlepší výkony.

    Váha versus váha

    V povědomí je, že maximální váha, kterou by kůň měl být zatěžován, je 20 % z jeho tělesné hmotnosti. V praxi to znamená, že jezdec s veškerým vybavením a oblečením by měl vážit maximálně 20 % váhy koně. Vezmeme-li tedy průměrného 550 kg vážícího teplokrevníka, tak prostým výpočtem zjistíme, že jezdec i s výstrojí může vážit 110 kg. Počítáme dále, odečteme sedlo, dečku, třměny, podbřišník, uzdečku, to je dohromady cca 10 kg, oblečení, přilba a boty jezdce cca 5 kg. Na jezdce tedy zbývá zdánlivě přijatelných 95 kg.

    Jenže 20 % je považováno za maximální váhu! Lepší by bylo 15 % nebo ještě lépe 10 %. A tady už výpočet není tak milosrdný. Počítáme, že sedlo a oblečení váží pořád stejně. U váhy 15 % může jezdec vážit vcelku stále ještě přijatelných 67,5 kg. Když bychom chtěli 10 %, tak po odečtení váhy sedla jsme na 40 kg pro jezdce. Zvážíme-li průměrnou výšku ženy, ta je nyní kolem 165 cm, u mužů je to asi 177 cm, je požadovaná váha 40 kg naprosto nesmyslná.

    To jsou jen čísla, průměry a výpočty. Jak všichni víme, svět je barevnější a málokdy se vejde do přesných tabulek. Proto je max. 20 % z váhy koně hodně zavádějící. Mějte na paměti, že tyto výpočty jsou odpovídající pouze pro zdravé koně s běžnou hmotností v dobré kondici. Ke koním s podváhou, nadváhou, starým, mladým, nemocným, v rekonvalescenci, březím klisnám a dalším skupinám koní je potřeba přistupovat individuálně. Ve většině případů by jezdec neměl mít více než 15 % hmotnosti koně. Čím méně, tím pro koně lépe.

    Existují plemena pro silnější jezdce?

    Existují plemena koní, která podle zkušeností nemají dlouhodobě potíže s nošením jezdce přesahující doporučených 15 %. Obvykle se jedná o statnější plemena koní. I když se velikost a síla koní může v rámci jednoho plemene lišit, některá plemena jsou považována za lepší volbu pro těžší jezdce. Jsou to obvykle plemena, která mají pevná kopyta, silnější kosti a jsou obecně silnější a ve stavbě těla robustnější. Jedná se především o haflingy, quater horse, islandské a fjordské koně, daleské poníky, noriky, starokladrubské koně, ale také hannoverské teplokrevníky, kteří mají dobrou konstituci a zároveň atletické schopnosti. Jsou ideální pro skoky i drezuru a mohou i silnějším jezdcům dopřát radost ze sportovního ježdění.

    Na čem ještě záleží

    1. Vyvážený poměr
      Pro bezpečnou a pohodlnou jízdu na koni je podstatné, aby velikost koně byla úměrná velikosti jezdce. Například vysoký jezdec na nízkém koni se bude cítit nekomfortně a s proporcionálně vysoko položeným těžištěm nad koněm se bude jezdci hůře udržovat rovnováha. Na druhou stranu, malý jezdec na vysokém nebo širokém koni bude mít problémy s efektivním používáním holení.
    2. Jezdec
      Zkušený a fyzicky zdatný jezdec s vybalancovaným sedem je v sedle koně mnohem menší zátěží než jezdec začátečník kymácející se ze strany na stranu, to je nepopiratelným faktem. Zdatní jezdci si tedy mohou dovolit být „těžší“ než jezdci začátečníci. Záleží také na rozložení váhy jezdce, tělesně proporcionální jezdec s vyšším podílem svalové hmoty koni snáze vyhoví a bude pro koně přijatelnější než jezdec stejné váhy, jehož váhu tvoří především tuková tkáň.
    3. Stupeň výcviku a kondice (koně i jezdce)
      Kůň, který je pravidelně korektně ježděn, bude mít pravděpodobně dostatečně vyvinuté svaly kolem páteře a bude schopen lépe nést a unést i těžšího jezdce. U takového koně lze předpokládat i lepší fyzickou kondici a rychlejší regeneraci. Jezdci by ale neměli zapomínat na to, že když očekávají sportovní výkony od svých koňských parťáků, měli by na svou kondici dbát i oni – jít si občas zaběhat, zaplavat, nebo si zacvičit jógu pro lepší kontrolu nad svým tělem a posílení středu těla není nikdy na škodu. 
    4. Výživný stav
      Výživný stav označuje, kolik tuku se v těle koně nachází. Kůň s podváhou nebo nadváhou vždy vyžaduje lehčího jezdce, protože kůň není v optimální kondici.
    5. Věk a zdravotní stav koně
      Jak již bylo řečeno, mladí, staří, koně v rekonvalescenci, nemocní a další by neměli nikdy nosit více než 15 % své váhy.

    Sledujte stav koně

    Ať již vážíte 10 % nebo 20 % z váhy vašeho koně, věnujte dostatek času péči o jeho zdraví. Zaměřte se na bolestivost a ztuhlost svalů především kolem páteře, a také na nálevky a vůbec otoky kloubů končetin – to jsou první příznaky toho, že kůň je přetížený.

    Sledujte bedlivě svého koně, vy ho znáte nejlépe a jako první uvidíte známky diskomfortu, které s sebou přetížení nese.

    Foto: archiv společnosti Equiservis, spol. s r.o.

    360x360 AD
    Back to top