• JAKÝM SENEM KRMIT KONĚ?

    Jaký je správný typ sena pro mého koně? Odpovědí na tuto otázku může být nespočet, včetně: „ve stáji něčím krmí, ale vlastně ani nevím, co to je“ nebo také „cokoliv, co můj vybíravý kůň sežere“. Je to tak, mnohdy majitelé do posledního zrnka počítají dávku jadrného krmiva a krmných doplňků a na seno, základ krmné dávky, zapomínají.

    Výběr správného druhu sena je důležitou součástí pro sestavení vhodné krmné dávky pro koně. V zimních měsících je seno zpravidla jediným dostupným objemným krmivem. Během teplejšího období roku se mnoho koní může pást, ale většinou jsou stále přikrmováni senem, neboť ne všechny pastviny, zvlášť v horkých letních měsících, dokáží koně dostatečně uživit. Pamatujte si, že obecným pravidlem pro krmení sena je poskytnout koni denně alespoň 1,5 % jeho tělesné hmotnosti v objemovém krmivu. Pro koně o hmotnosti 500 kg to znamená asi 7,5 kg sena denně. Naprostá většina koní, zejména těch bez možnosti pastvy, spotřebuje sena více. Také pokud je kvalita pastviny špatná bude třeba množství sena navýšit.

    Kvalita sena závisí nejen na jeho složení, ale i na způsobu a délce uskladnění. 
    Není seno jako seno

    Výživná hodnota sena a jeho chutnost závisí na řadě faktorů. Patří mezi ně druhy rostlin, ze kterých je seno složeno, jejich stupeň zralosti a stav porostu při sklizni, obsah plevelů, celkové podmínky pěstování, zrání i sklizně. Jiné je seno  sklizené a sušené v deštivém roce, než to, které dozrávalo v úmorných vedrech a suchu. Záleží také na míře zaplevelení, napadení porostů škůdci i nemocemi. V neposlední řadě – kvalita sena závisí i na délce a podmínkách skladování.

    Správné seno pro konkrétního koně závisí také na tělesné kondici a kategorii koně (např. chovný, mladý, hobby, sportovní kůň), zdravotním stavu, případných nemocech a dále na dalších složkách jeho stravy. Například pro koně s inzulínovou rezistencí, sklonem k laminitidě, nebo s Cushingovým syndromem není vhodné seno s vysokým obsahem cukrů a potřebují méně kvalitní, vyzrálé seno, které má méně kalorií a nízký obsah cukrů.

    Vlastností sena se liší tím, z jakých rostlin je složené. Podle složení se často označuje jako travní, luční a vojtěškové. Travní seno obsahuje téměř výhradně traviny a luční seno obsahuje nejen traviny, ale i luční byliny, vojtěškové seno je z vojtěšky. Takové dělení je ale velmi prosté a nezahrnuje krmnou slámu, které může být běžnou součástí krmné dávky, u nás téměř neznámé slámové seno nebo pro koně výtečnou, na bílkoviny bohatou hrachovinu.

    Vojtěškové seno

    Zdá se, že vojtěškové seno v průběhu let získalo špatnou pověst. A není divu, nevýhod má celou řadu. Kvalitní vojtěškové seno je oproti ostatním typům sena dražší, navíc se s ním špatně manipuluje, křehké lístky se snadno odrolují. Vojtěška také ráda plesniví, a takové seno je pro koně nepřijatelné. K těmto „obtížím“ se přidává ještě jeho špatná pověst – při nevhodném krmení má neblahé účinky na zdraví koní.

    Vojtěškové seno je velmi náchylné k plísním.

    Pokud je vojtěškové seno podáváno správným typům koní a ve správném množství, jedná se o velmi hodnotné krmivo. Kvalitní vojtěška je velmi chutná a je dobrým zdrojem energie, bílkovin a vápníku. Může být tedy užitečná při zvyšování obsahu těchto živin v krmivu. Vysoký obsah energie a stravitelnost prvotřídní vojtěšky z ní činí skvělý doplněk, který pomáhá udržovat hmotnost. Obsahuje kvalitní bílkoviny, což znamená vysoký obsah esenciálních aminokyselin.

    Právě vysoká koncentrace živin je ale zároveň i nevýhodou vojtěšky. Zkrmování velkého množství vojtěšky může narušit rovnováhu poměru vápníku a fosforu. Příliš mnoho bílkovin v krmivu může být problémem pro psychiku citlivějších koní a také zvyšuje produkci amoniaku v moči, což může u koní uzavřených ve stáji způsobit dýchací problémy. Vysoké množství bílkovin může také přispět k dehydrataci v důsledku zvýšené produkce moči. Nadměrné množství bílkovin navíc zvyšuje množství tepla produkovaného v trávicím systému a může přispívat k hypertermii. Vojtěškové seno má vysoký obsah kalorií. Ačkoli by se mohlo zdát, že díky nízkému obsahu cukru a škrobu je vhodným krmením pro koně ohrožené obezitou nebo inzulínovou rezistencí, opak je pravdou. U těchto koní vojtěškové seno zvyšuje riziko laminitidy.

    Takže vojtěškové seno ano, ale pouze v rozumném množství. Ideálně jen jako doplněk k lučnímu senu. 

    Travní seno

    Travní seno, které obvykle obsahuje směs různých druhů trav, může mít vysoký obsah energie a bílkovin, ale obecně není tak vysoký jako u vojtěškového sena. Obsah cukru v travním senu může být poměrně vysoký, ale je také proměnlivý. Konkrétní hodnoty jsou závislé na druhu travin, ze kterých se seno skládá. Dnes lze zakoupit i „jednodruhové“ balíky sena. Koně obvykle travní seno dobře přijímají, výjimku tvoří seno z přezrálých travin (seno získané po vysemenění travin nebo z travin pěstovaných na semeno), které jsou často tuhé a vláknité.

    Složení lučního sena co se týče skladby trav a bylin je velmi různorodé a bez nadsázky lze říci, že každý balík je originál!
    Luční seno

    Tyto typy sena se obvykle skládají ze směsi různých druhů trav a lučních bylin. Seno může obsahovat i na bílkoviny bohaté jetele a vojtěšku. Obsah kalorií i živin, tedy bílkovin a cukrů, závisí na konkrétní skladbě sena. Ve vlastnostech, obsahu živin i stravitelnosti je rozdíl mezi první, druhou, případně třetí sečí. Luční seno je pro koně obvykle velmi chutné. Nevýhodou je náchylnost k plísním a samozřejmě možnost výskytu jedovatých bylin jako je například starček přímětník.

    Pivovarské kvasnice jsou bohaté na vitamíny skupiny B a mají pozitivní vliv na trávení a kvalitu kůže a srsti, mají také pozitivní vliv na růst mláďat a zvyšují odolnost proti nemocem a jsou zdrojem esenciálních aminokyselin.
    Neviditelní pomocníci

    Střeva koní jsou osídlena miliardami neviditelných pomocníků tvořících střevní biom, díky nímž koně nedokážou trávit tuhou rostlinnou vlákninu. Koně jsou při trávení sena a píce zcela závislí na mikroorganismech v tlustém střevě, které produkují enzymy rozkládající vláknitou část jejich stravy. Při tomto procesu vznikají těkavé mastné kyseliny, které koním poskytují zdroj energie. Ve skutečnosti přibližně 70 % energie koně pochází z právě z těkavých mastných kyselin.

    Krmné doplňky pro podporu trávení obsahují speciálně vybraná prebiotika a živé kvasinkové kultury, která udržují zdravé prostředí tlustého střeva, stimulují růst prospěšných, vlákninu fermentujících mikrobů a zvyšují účinnost konverze krmiva. Dále často obsahují vápník a jiné minerální látky a stopové prvky.

    Pro tyto účely jsou velmi vhodné přípravky obsahující pivovarské kvasnice, doplňky s probiotiky, nebo třeba Dromy Gastroline pro podporu střevní mikroflory, neutralizaci žaludečních kyselin, který navíc poskytuje ochranu pro žaludeční sliznice při výskytu žaludečních vředů u koní.

    Při podezření na zhoršenou kvalitu sena, nebo dokonce výskyt plísní, určitě přidejte koni doplněk obsahující vyvazovače mykotoxinů, jako třeba Dromy Myco-Vet. 

    Foto: archiv společnosti Equiservis, spol. s r.o.

    360x360 AD
    Back to top