• JARNÍ PŘÍRODNÍ DETOX PRO KONĚ

    Stejně jako u lidí, tak i u koní během jara probíhají změny v metabolismu a tělo produkuje více odpadních zplodin. Tento „odpad“ se může ukládat v těle, a to v důsledku může vést k onemocněním nebo menší odolnosti koní.

    Detoxikace

    Detoxikace je přirozená očista organismu, která v těle probíhá neustále. Nicméně někdy nemusí fungovat úplně dobře a může být potřeba ji trochu podpořit.

    Nejdůležitějšími orgány pro očistu těla jsou játra, ledviny, střeva a také lymfatický systém. Detoxikace by měla pomoci tyto orgány pročistit a podpořit je, aby dobře pracovaly a odpadní látky byly z těla vyloučeny. Dále pomáhá zlikvidovat veškerý „odpad“, který si tělo koně v sobě nashromáždilo. Příznaky toho, že přirozená detoxikace nefunguje jak by měla, jsou únava, kožní onemocnění jako ekzémy, alergie, problémy s kopyty, větší náchylnost k nemocem, ale může to být i pomalé přelínání, zpomalená regenerace po práci či matná srst. 

    Kdy provádět detox

    Nejvhodnějším obdobím je jaro a podzim. V těchto částech roku koně procházejí mnoha změnami, jako je línání, méně nebo naopak více pohybu, obměna krmné dávky, jsou vystaveni výkyvům teploty, často se mění i stájový management. To vše vede k metabolickým změnám a samočistící procesy se mohou zpomalit. V těle koně pak vzniká velké množství odpadních látek a volných radikálů, jejichž lepší odbourání můžeme přidáním vhodných doplňků podpořit. 

    Kopřiva je nejpopulárnější bylinkou pro jarní detox. Lze ji používat samostatně nebo ve směsích. Koně obvykle čerstvou kopřivu neradi žerou, lépe jim chutná sušená nebo spařená.

    Přírodní detoxikační kúra

    Základem přírodní detoxikační kúry jsou rostliny a byliny s přirozeným čisticím účinkem na játra, ledviny a na podporu trávení. Známými detoxikačními bylinami jsou ostropestřec mariánský, kurkuma, pampeliška a kopřiva. Používají se samostatně nebo ve směsích s jinými bylinami. Ve směsích najdete i lékořici, řepík, heřmánek nebo spirulinu. Byliny se nejčastěji podávají suché zamíchané do jádra, případně můžete zalít krmnou dávku bylinným čajem.

    Ostropestřec mariánský je skvělou bylinkou pro regeneraci jater. Pomáhá podpořit přirozenou regeneraci jaterní tkáně a podporuje růst nových buněk v játrech. Játra mají klíčový význam v metabolismu živin a také pro odbourávání škodlivin. Pro koně se používá nejčastěji mleté semeno nebo olej.

    V jejich účincích je však značný rozdíl – pro regeneraci jater zvolte plod ostropestřce, ten obsahuje cenné flavonolignany, které jsou přírodním hepatoprotektivem. Olej z ostropestřce tyto látky neobsahuje. Naproti tomu je cenným zdrojem esenciálních mastných kyselin a vitamínu E, což je důležitý antioxidant. 

    Kurkuma má mnoho zdravotních benefitů pro koně, jedním z nich je redukce zánětů v těle a podpora trávení. Koním se nejčastěji zkrmuje v podobě  žlutooranžového prášku, což je sušený a rozdrcený či umletý kořen. Účinnou látkou v kořeni této rostliny je kurkumin, který je silným antioxidantem. Kurkumin je rozpustný v tucích, proto je při krmení kurkumy důležité přidat olej. Doporučuje se také trocha pepře – piperin, který je v pepři obsažen, zlepšuje vstřebatelnost kurkuminu v těle. 

    Kořen pampelišky podporuje funkci ledvin a je častou součástí detoxikačních směsí pro koně.

    Pampeliška je další bylina, která má vícečetné pozitivní účinky. Kořeny pampelišky přispívají ke správné funkci ledvin – pročišťují krev a mají močopudný účinek. Listy pampelišky pomáhají stimulovat produkci žluči, zlepšují funkci jater a mají schopnost podporovat trávení. Pampeliška se koním zkrmuje sušená, buď řezaná nebo méně často mletá.

    Kopřiva má silný antibakteriální účinek, má vysoký obsah antioxidantů a je dobrým zdrojem minerálních látek a vitamínů, které po zimě mohou chybět. Kopřiva je oblíbenou bylinou pro jarní detox, pročistí organismus, pomůže vyplavit odpadní látky z těla. Kopřiva, respektive její listy, se nejčastěji zkrmují suché. Během jarních měsíců je možné koním podávat i mladé čerstvé kopřivy.

    NÁŠ TIP: ať už se rozhodnete pro jednotlivou bylinku, nebo pro některou ze směsí, doporučujeme vám oblíbenou a osvědčenou českou značku DROMYV sortimentu DROMY najdete opravdu vše, ve vysoké kvalitě, z prověřených surovin, všechny účinky jsou velmi dobře vysvětleny a pokud si nejste jisti, rádi vám poradí – ať už přímo DROMY, nebo v prodejnách EQUISERVIS. 

    Ostropestřec mariánský je osvědčeným pomocníkem pro regeneraci jater.

    Nástrahy detoxu

    Při detoxikační kůře se vždy řiďte doporučeným dávkováním a délkou podávání. Některé byliny mohou mít při dlouhodobém podávání spíše škodlivý účinek. Během očistné kůry se v těle koně uvolňují uložené odpadní látky, které jsou následně odstraňovány krevním řečištěm. V důsledku toho se kůň nemusí prvních několik dní cítit příliš fit a mohou se dokonce objevit příznaky, kterým jste chtěli předejít. To je zcela normální a je to známka toho, že tělo odvádí odpadní látky. V této době šetřete koně, aby se mohl dobře zotavit. Nezačínejte detoxikační kůru před závody, během léčby nebo když má kůň oslabenou imunitu.

    Foto: archiv společnosti Equiservis, spol. s r.o.

    360x360 AD
    Back to top