• KOŇSKÉ ŽÍNĚ – CO MOŽNÁ NEVÍTE

    Stojíte u ocasu a z žíní opatrně vybíráte slámu nebo piliny, pak kartáčem začnete ocas automaticky rozčesávat. Nejspíše této rutině moc myšlenek nevěnujte. Víte, že koňské žíně jsou, i v dnešním světě syntetických náhrad, nedostižné?
    Kartáčování ocasu koně.

    Koně v koncertních síních

    Jsou místa, kde jako by se pokrok zastavil. Housle vypadají již téměř 400 let prakticky stejně. Technologie výroby se trochu změnila, ale design a materiály pochází z vrcholné doby výroby houslí. Ke hře na housle (a všechny ostatní smyčcové nástroje) je potřeba smyčec. Bez něj se struny nerozezní. Zkrátka, bez smyčců by nebylo nádherné hudby. Věděli jste, že k výrobě smyčců jsou potřeba žíně? Ano, ty „provázky“, které jsou mezi konci smyčce, to jsou koňské žíně potřené kalafunou. Avšak žíně se hraním rychle opotřebují, proto je potřeba je pravidelně měnit. Žíně používané na smyčce pocházejí z ocasů koní žijících v opravdu chladném podnebí jako je Sibiř, Mongolsko a sever Kanady. Chladné podnebí způsobuje, že koně produkují hustší a silnější srst oproti těm, kteří žijí v teplejších krajích. To se odráží i v kvalitě žíní, které jsou pevnější.

    Ale nejsou žíně jako žíně. Stejně jako my, jezdci, vidíme rozdíl v barvě žíní, vnímají ho i hudebníci. Ale jejich pohled je naprosto rozdílný! Bílé žíně se používají při hře na housle a violu, violoncellisté a basisté raději sáhnou po žíních černých. Nejde o barvu samotnou, jde o kvalitativní vlastnosti, které žíně nesou. Nejcennější jsou přírodní čistě bílé žíně v celé své délce. Bělení žíně poškozuje a uměle zesvětlené žíně mají jiné vlastnosti, než ty přírodní. 

    Náhrada neexistuje

    Většina žíní nepochází od živých koní, ale z jatek. Surové žíně je potřeba zpracovat – vyčistit, vytřídit krátké a poškozené, srovnat a zabalit do obchodního balení. Takto připravené žíně putují k zákazníkům. Jak bylo řečeno, používáním se žíně opotřebovávají a je nutné je měnit. Natažení žíně do smyčce je velmi individuální záležitost a mnoho hráčů žíně připevňuje specifickým způsobem pomocí malých uzlíků. Zajímavé je, že se přes veškeré pokusy nepodařilo koňské žíně ničím nahradit. Syntetické náhražky jsou prý nepoužitelné.

    Pro skvělý spánek

    Česané koňské žíně zažívají ohromnou renesanci jako výplň matrací. Právě matrace s koňskými žíněmi jsou v posledních letech na vzestupu. Žíně jsou pro tyto účely česáním mechanicky upraveny, aby se zvýšily jejich užitné vlastnosti, takové žíně jsou často nazývány kadeřené. Matrace, nebo často jen podložky, jsou příjemně měkké, drží si stálý tvar. Důležité je, že koňské žíně perfektně regulují teplotu a odvádějí vlhkost, neboť mají výborné hygroskopické vlastnosti, díky kterým dokáží pojmout vlhkost až do 25% vlastní hmotnosti, a přesto zůstat suché. To je dáno jedinečnou stavbou koňských žíní, které fungují jako dokonalé duté vlákno. Matrace a podložky představují absolutní špičku v nabídce matrací a tomu odpovídá i jejich cena.

    Štětce, štětky a kartáče

    Koňské žíně jsou považovány za jedny z nejlepších pro výrobu malířských štětců. Je jisté, že koňské žíně pomáhaly a stále pomáhají tvořit ta nejlepší malířská díla světa. Kvalitní štětce se vyrábějí i ze srsti sobolů, veverek, lasiček i prasat, nebo jejich kombinací, záleží na požadované tvrdosti, tvaru a účelu užití každého štětce. Žíně se také užívají v tradiční „horsehair“ raku keramice, kdy se přikládají do glazury o teplotě kolem 500°C, aby v ní vytvořily neopakovatelné ornamenty.

    Holení může být otravná denní rutina, což asi je, soudě podle počtu fousáčů v ulicích. Pro někoho může být holení klasickou břitvou rituálem, mnohdy spojeným s příjemně stráveným časem v barber shopu. S tímto způsobem holení se neodmyslitelně pojí klasické nanášení pěny pomocí štětky na tvář. Štětky se vyrábí z koňských žíní či kančích štětin, ty jsou ovšem tvrdší. A když jsme u té krásy, víte, že pravidelné a časté používání kartáče z koňských žíní dodá vlasům neodolatelný lesk?

    Foto: archiv společnosti Equiservis, spol. s r.o.

    360x360 AD
    Back to top