• RAJTKY – ZAOSTŘENO NA DETAIL

  Detaily, nejen ty ozdobné, posouvají užitné vlastnosti rajtek o kousek dál. Rajtky po staletí procházely vývojem střihů a materiálů až k rajtkám dnešní doby. Ty se již jen málo podobají balonovým rajtkám z dob, kdy elastické vlákno nebylo ještě ani nápadem v hlavách nejsmělejších vynálezců. V těch dobách byly rajtky součástí slavnostních uniforem i běžným denním oděvem šlechty – byly tedy znakem postavení a úspěchu. Jezdectví je starou disciplínou ctící tradice a rajtky jsou její nedílnou součástí.

  Na detailu záleží

  Detaily nejsou jen ozdobné paspulky u kapes, cvočky, nebo lesklé kamínky v logu výrobce. Mnoho z nich má funkční význam, slouží k tomu, aby rajtky dobře seděly a skvěle se v nich jezdilo. Jedná se hlavně o střih sedu a zakončení nohavic, vložení elastických elementů nebo kapsy na telefon.

  Elastické zakončení jezdeckých kalhot
  Elastické zakončení nohavic může vypadat různě.
  Spodní část nohavic

  Klasické rajtky, určené do vysokých jezdeckých bot nebo do minichapsů, jsou samozřejmě přiléhavé a spodní část nohavic je velmi úzká, aby se nerolovaly nebo nevyhrnovaly směrem nahoru. Úzké nohavice se dost nepohodlně oblékají a bylo potřeba to nějak vyřešit. Dříve se proto u kotníku dělal malý rozparek se zapínáním na suchý zip. V posledních letech byl ale rozparek nahrazen elastickou vsadkou, která je z velmi pružného materiálu, takže se jednak dobře obléká a zároveň pevně obepne nohu jezdce a zabraňuje nechtěnému vyhrnování. 

  Rajtky s vyšším pasem a střiženým sedem patří mezi ty nejoblíbenější.
  Jak vysoko je pas

  V nabídce obchodů najdete jezdecké kalhoty s různě tvarovaným a vysokým pasem. Vysoký pas u kalhot nejen pěkně tvaruje postavu, ale je při jízdě na koni velmi pohodlný – nebyl vytlačen ani módou bokových kalhot  v uplynulých letech. Jeho nespornou výhodou je také to, že drží kalhoty vysoko a zajišťuje dostatek místa v sedu. Navíc bývá často zajímavě střihově řešen, ozdobně prošit, nebo poskytuje prostor pro zvýraznění pásku kalhot. Ale jsou jezdkyně, které si nemohou vynachválit rajtky – bokovky. 

  Vysoký pas u rajtek je pohodlný a pěkně tvaruje postavu.
  Střižený sed a zadní kapsy

  Střižený sed rajtek poskytuje jezdci více prostoru v sedu a tím větší pohodlí. Střižený sed je samozřejmý u jezdeckých kalhot s celokoženým sedem, ale najdete ho i na rajtkách s gripem, nebo s koženými/gripovými koleny. Tvar a velikost prostřižení sedu opticky tvarují postavu.  V posledních několika letech se objevují i rajtky s menším prostřižením sedu. Na zadku tak vznikne místo na našité kapsy, které společně s menším prostřižením opticky zmenšují zadek. Takže kdo chce ubrat kila, musí podle toho vybírat i rajtky.

  Přední kapsy

  Vděčným tématem pro návrháře střihů je řešení předních kapes. Tradiční pánské „oblekové“ kapsy sice zeštíhlují, ale nejsou moc pěkné na pohled a na koni odstávají. A co víc, nedávají návrhářům výrazný prostor pro zdobení. Rajtky inspirované „pětikapsovými“ džíny jsou na druhou stranu oblíbené a se střihem lze dále kreativně pracovat. Tvar předních kapes již není jen oblý, v nabídce jsou různé inovace, které v kombinaci s dalšími detaily a prostřiženími působí zdobně. Tradiční kapsičky na zip jsou nenávratně pryč, dnešní mobil do malé kapsičky těžko schováte. Na mobily se objevují rozměrné kapsy na stehnech, ze které telefon snadno vytáhnete a zase zpátky rychle zasunete.

  Ozdoby

  Nákladné aplikace, barevné paspulky, kontrastní lemy, ozdobné prošití, plastické výšivky, blyštivé kamínky, kovové cvočky a další a další ozdoby se snaží přilákat oko jezdce. Někteří výrobci zdobí více, jiní méně. Na trhu jsou rajtky zdobené až oči přecházejí, i ozdob zcela prosté. Stačí si jen vybrat podle svého založení a vkusu. Kdo se chce blýsknout, má možnost! 

  Prostorná kapsa na mobil umístěná na stehně zajistí, že mobil snadno a rychle vyndáte i vrátíte zpět.
  Nápisy a loga

  Ze sportovní módy se i do jezdectví dostaly velkoplošné nápisy a loga, a to nejen na rajtky. Výrazné nápisy se objevují zpravidla na stehnech elastických jeggins.

  Barvy a vzory

  Jednobarevná klasika nebo barva?

  Na barvě záleží, hlavně z praktického hlediska. Některé barvy jako by přitahovaly špínu a veškerý prach stájí je na nich zřetelně vidět! Na černé a tmavě modré je vidět úplně všechno, zatímco šedá a hnědá jsou, co se týče viditelnosti „špíny“, shovívavější. I rajtky samozřejmě podléhají módním barvám a kolekce jednotlivých výrobců se dvakrát ročně mění. Stálicí v nabídkách jsou osvědčené barvy jako je černá, modrá, zelená, šedá či hnědá. Avšak dnes najdete jednobarevné rajtky i v mnoha jiných, často velmi výrazných barvách. Když by výrazná módní barva mohla být příliš, objeví se třeba na detailu – na kapse, lemování, nebo nápisu. Obecně platí, že tmavší barvy zeštíhlují, světlejší naopak. 

  Nebojte se výrazných barev!
  Tón v tónu nebo kontrast?

  Klasické provedení rajtek je jednobarevné, rajtfleky nebo sed je vyroben z odstínu, který je co nejbližší barvě textilu. Je to klasika, která nikdy neomrzí a vždy bude mít hodně příznivců.

  Kontrastní barevné provedení sedu či předního a zadního dílu rajtek sází na optický klam a obvykle zeštíhluje nebo příjemně tvaruje postavu. Varianty kontrastu jsou dvě: oblíbené méně výrazné provedení, kdy se kombinují dva odstíny téže barvy. Druhou možností je využití plného kontrastu dvou naprosto odlišných, často výrazných barev.

  Džínové rajtky

  Samostatnou kapitolou jsou džínové rajtky.  Stejně jako džíny jsou chameleonem v oblečení, i v provedení rajtek mohou mít mnoho podob závislých nejen na barvě, ale i na seprání. Záleží jen na nositelce, který typ zvolí.

  Foto: archiv společnosti Equiservis, spol. s r.o.

  360x360 AD
  Back to top