• PÉŘOVÁ JEZDECKÁ BUNDA JE NEPOSTRADATELNÁ

  Péřová bunda je synonymem tepla, ale pokud se o svou péřovou bundu nebudete řádně starat, ztratí svou nadýchanost , která je nezbytná pro izolační schopnosti.

  Pěkná jezdecká péřová bunda by měla být investicí na mnoho zimních sezón. Aby dobře sloužila po více let, je potřeba ji udržovat v dobrém stavu. Špatné zacházení nebo praní výrazně sníží izolační potenciál, ale také se podepíše na vzhledu bundy. Ale nebojte se, péče o péřovou bundu je docela jednoduchá.

  Péřové jezdecké bundy jsou lehké, bobře se přizpůsobí tělu a jsou velmi teplé.

  Proč je péřovka ta správná volba

  Důvodů je hned několik. Péřové bundy jsou mimořádně lehké, a přitom extrémně izolují. Kombinace těchto dvou vlastností činí péřovky, co se týče svrchního zimního oblečení, téměř nedostižné. Lehoučké peří vytváří efektivní termální bariéru, která udržuje teplotu těla jezdce na optimální úrovni. Skoro by se dalo říci, že čím je chladněji, tím péřové jezdecké bundy lépe hřejí. Je to dáno tím, že peří skvěle hřeje, když je suché. A samozřejmě, čím je chladněji (ideálně mrazivěji), tím je nižší vlhkost vzduchu a peří lépe hřeje.

  Další z klíčových výhod péřových bund je také jejich schopnost přizpůsobit se tvaru těla, což poskytuje jezdci maximální volnost pohybu. Péřové bundy jsou navrženy tak, aby co nejlépe odpovídaly anatomii jezdce a neomezovaly jeho pohyb.

  Není peří jako peří

  Péřové bundy se vyrábějí z různých druhů peří, přičemž za ty nejkvalitnější jsou považovány bundy plněné prachovým husím peřím. Husí peří je známé svou vysokou kvalitou, odolností a schopností udržovat teplo. Husí peří je do značné míry odolné vůči vlhkosti, což znamená, že péřová bunda zůstane suchá a hřejivá i v lehce nepříznivých povětrnostních podmínkách. Dále se používá peří z kachen, které je považováno za dostatečně kvalitní a bývá o fous levnější, než peří husí. Setkat se můžete i s peřím krůtím nebo kuřecím, ani jedno ale nedosahuje kvalit husího nebo kachního peří.

  Praní v pračce je OK

  Péřové bundy lze prát ručně nebo v pračce. Čištění v čistírně je také možnost, zvláště pokud některé materiály bundy vyžadují odbornou péči. Teplota a způsob závisí i na svrchních materiálech, vše potřebné by mělo být uvedeno na štítku. Rozhodně je třeba řídit se doporučeními výrobce – přeci jen chceme, aby nám bunda co nejdéle vydržela. 

  Obecně, pokud jde o péči o péřovou bundu, je důležité dodržovat několik základních pravidel. Většina péřových bund je vhodná pro praní v pračce, ale je nezbytné používat jemný program a jemný mýdlový prostředek, který neznehodnotí strukturu peří. Ideální je vybrat takový, který peří vyčistí a zároveň naimpregnuje před nasáváním vzdušné vlhkosti. Na trhu je dostatek speciálních pracích prostředků vyloženě na peří a péřové výrobky. Teplota by neměla přesáhnout 40°C, lépe je prát na 30°C. Důležité je snížit ždímání na minimum nebo nejlépe ho úplně vypnout. Při ždímání dochází k narušení struktury peří, a to pak ztrácí svou hřejivost.

  Důležité sušení

  Při sušení péřové bundy je ideální rozprostřít (ne pověsit) ji na vzduchu a „rozklepat“ peří co nejrovnoměrněji po celé bundě, pokud se trochu „zdrcne“ do jedné části. To pomáhá udržovat tvar a objem peří. Sušení na volném vzduchu je zdlouhavé, může zabrat do úplného prosušení až 3 dny. Bundu je potřeba pravidelně obracet, „natřepávat“. Při použití sušičky nastavte program na chladnější vzduch a kratší čas. Do bubnu přidejte tři obyčejné tenisové míčky, ty budou peří načechrávat. Po ukončení programu zkuste, jestli je bunda suchá, případně program pusťte znovu. Je důležité zajistit, aby byla bunda úplně suchá před dalším použitím nebo uložením.

  Pokud máte starší péřovou bundu nebo máte obavy o její odolnosti vůči vlhkosti, můžete zvážit impregnaci. Na trhu existují impregnační spreje nebo přípravky, které můžete použít k ošetření bundy. Před aplikací impregnačního prostředku vždy pečlivě přečtěte návod od výrobce a ujistěte se, že je vhodný pro použití s péřovými bundami.

  Foto: archiv společnosti Equiservis, spol. s r.o.

  Související příspěvky

  360x360 AD
  Back to top