• JAK NA KONI NEZMRZNOUT

    S přicházející zimou se do myslí nejedné jezdkyně i jezdce vkrádá chlad. A s ním myšlenky na to, co si obléknout, aby po vyjížďce nebyli zmrzlí jako rampouchy. A nejen po vyjížďce. Co si budeme povídat, i při tréninku na jízdárně nebo v hale se při krokování dá pěkně promrznout.

    Vrstvy a zase vrstvy

    Základním principem při oblékání za účelem jakékoliv pohybové aktivity je vrstvení. A platí to i pro jezdectví. Podstatou vrstvení je správná kombinace jednotlivých materiálů tak, aby byla zachována jejich funkce. Pokud se jedna vrstva vynechá, nebo je z nevhodného materiálu, celý systém vrstvení ztrácí smysl a nebude fungovat. Zjednodušeně řečeno – pokud si pod funkční mikinu a bundu vezmete bavlněné triko, tak je celá snaha pryč. S pocitem sucha a tepla se můžete rozloučit.

    Termoprádlové tričko Lemieux Thermal Baselayer z aktuální kolekce je měkké, bezešvé a udržuje příjemný tepelný komfort i při intenzivním pohybu.

    První vrstva – funkční prádlo

    Funkční prádlo je prodyšné a především odvádí pot od těla – to znamená, že i když se zpotíte, budete v suchu, což by mělo zaručit dostatečný tepelný komfort. Funkční prádlo se nejčastěji vyrábí ze syntetických vláken. Vlákna jsou většinou dutá a odvod vlhkosti je ještě podpořen speciálním způsobem tkaní. Nabídka funkčních triček a podvlíkaček je velmi široká a výrobci vždy uvádějí, pro jakou míru intenzity pohybu je prádlo určeno. Pokud se tedy bavíme o jezdectví, je potřeba zvážit, jestli chceme vysoce prodyšné triko pro náročné tréninky v hale, nebo něco více hřejivého pro klidné vyjížďky v romantické zimní krajině.

    Jestliže patříte spíš mezi jezdce mrznoucí na procházkách v terénu, z osobní zkušenosti rozhodně stojí za doporučení trika z merino vlny. Ta jsou velmi hřejivá a přirozeně antibakteriální. Merino sice neodvádí vlhkost tak dobře jako dutá syntetická vlákna, ale má tu úžasnou vlastnost, že hřeje i vlhké – i z toho důvodu je první volbou horolezců v Himalájích. Při nákupu prádla z merino vlny sledujte její podíl, na trhu jsou výrobky se 100% podílem, ale i pouze 10%. Rozdíl je nejen v ceně, ale i v užitných vlastnostech. Další záludností merina je, že některé citlivé jedince může „kousat“. Existují výrobky ze dvouvrstvé směsové tkaniny, kde kontaktní plochu ke kůži představuje polyester nebo jiné syntetické vlákno, které je, co se týče „kousavosti“, většinou v pohodě.

    Nezáleží na tom, jestli zvolíte pouze tričko nebo i podvlíkačky pod rajtky. Při výběru vždy mějte na paměti, že prádlo musí být v první řadě příjemné, abyste ho rádi nosili. A musí dobře sedět – přiléhat k tělu a nikde moc neodstávat, aby mohlo plnit svou funkci.

    Pikeur má mikinu z Polartecu v každé kolekci. Věřte, že když zkusíte Polartec, nebude už chtít nic jiného.

    Druhá vrstva – izolace

    Izolační vrstva má za úkol především udržet jezdce v teple a zároveň odvádět vlhkost pryč od těla. Funkčních mikin, vhodných jako druhá vrstva, je na trhu nespočet. Vyrábí se ve variantách pro všechna roční období, na zimu vždy vybírejte především hřejivé modely. Ideální druhou vrstvou jsou fleecové mikiny. Kvalitní fleece je přiměřeně pružný, příjemný, výborně odvádí pot a hřeje. K dostání je v různých gramážích – od tenkých mikin až po ty opravdu huňaté a velmi teplé. Další perfektní volbou, nejen pro jezdecký sport, jsou léty prověřené mikiny z materiálu Polartec.

    Materiál Polartec® Power Stretch® je odolný, obousměrně elastický úplet s vynikajícími termoregulačními a transportními vlastnostmi. Materiál je založený na principu spojení struktur látek, čímž umožňuje, že různé materiály mohou být použity na vrchní i spodní stranu látky. Používá se v mnoha variantách a jeho vlastnosti jsou jedním slovem skvělé.

    Existují také různé mikiny, kde se různé materiály kombinují. V posledních letech jsou populární takové, kde je tělo prošívané, s lehoučkým zateplením, a rukávy jsou podle typu fleecové, polartecové nebo z tenkého softshellu. Je to o něco méně prodyšná varianta, takže při intenzivním tréninku v ní možná bude až moc teplo, ale po něm vás krásně zahřeje a neprofouknete v ní.

    Třetí vrstva – ochrana

    Bunda Pikeur Athleisure Quilt odpuzuje vodu a vítr. Díky bi-elastické tkanině bunda nabízí maximální volnost pohybu.

    Jejím úkolem je ochrana před vnějšími vlivy (voda, vítr, chlad) a zároveň další transport vlhkosti ven. Bund je na trhu spousta a výrobci každý rok zásobují trh dalšími a dalšími v rámci nových kolekcí. Můžete sáhnout po bundě prošívané, která bude pravděpodobně velmi lehká a prodyšná, nejspíše ale nebude nepromokavá. Nebo po bundě z robustnějšího materiálu, která lépe odolá nepříznivému počasí. Mezi jezdeckými značkami najdete i skutečně technické kousky s vysokými hodnotami nepromokavosti a prodyšnosti. 

    I střih si najde každý podle své preference:

    • krátké do pasu – bluzony, jsou oblíbené mezi skokany právě pro svůj krátký střih
    • delší v klasickém střihu zhruba k bokům nebo pod zadek, to je naprostá klasika 
    • no a nakonec jezdecké kabáty, ty jsou skutečným hitem posledních let

    Kabáty jsou v tom dobrém slova smyslu kapitola sama pro sebe a jejich popularita je zcela pochopitelná. Díky své délce, která je minimálně ke kolenům, vám báječně zahřejí stehna i pozadí během ježdění i postávání na jízdárně. A pro pohodlné ježdění jsou vybaveny jedním nebo dvěma vysokými rozparky, díky nimž si kabát nebudete přisedávat. V neposlední řadě jsou velmi často kromě praktičnosti také skutečně elegantní.

    Kabát ELT Saphira je naprostým bestsellerem – má všechny vychytávky, které má skvělý kabát mít, je teplý a perfektně sedí.

    Zateplení zimních bund je nejčastěji syntetickými vlákny, případně umělým nebo pravým peřím. Skvělou vlastností péřové výplně je kombinace vysoké hřejivosti a minimální váhy a objemu. Pravé peří je trochu náročnější na údržbu, ale při dobré péči vydrží pár let v dobré kondici. Moderní syntetické výplně jsou svými vlastnostmi velmi často zcela srovnatelné s pravým peřím, ale výrazně bodují snadnou údržbou a velmi rychlým usycháním. 

    NÁŠ TIP: Pokud jezdíte v bezpečnostní vestě, pamatujte, že vesta by se ideálně měla vejít pod oblečení aby byla co nejblíže tělu. Na slabší podzimní bundu se nastavitelná vesta vejde, ale pokud chcete mít vestu i se zimní budou, myslete při nákupu bundy na to, aby se pod ní vesta vešla.

    Foto: archiv společnosti Equiservis, spol. s r.o.

    360x360 AD
    Back to top