• AKTUÁLNÍ TRENDY V JEZDECKÉM OBLEČENÍ

  Stalo se pravidlem, že výrobci jezdeckého oblečení připraví každou sezónu novou kolekci jezdeckého oblečení, často je dokonce sladěná s kolekcí pro koně. Je pravda, že moc nového nevymyslí – rajtky, bundy, vesty i mikiny musí v první řadě splnit svou funkci a až potom přichází ke slovu „paní móda“.

  Designéři jezdeckého oblečení musí tedy zachovat vysokou funkčnost jezdeckých bund, vest, jezdeckých košil, sak a zejména jezdeckých kalhot – bez toho se dnešní jezdecké oblečení prstě neobejde. Avšak stále častěji obohacují jezdecké oblečení o prvky a detaily z aktuálních módních trendů. Jezdecká móda si v posledních letech drží dvě základní stylové linie – je sportovně funkční a žensky elegantní. Používané materiály, barvy a střihy v zásadě korespondují s dlouhodobými trendy a rozhodně v jezdeckém oblečení nečekejte žádné velké výstřelky. 

  Široká nabídka barev umožňuje zvolit takovou kombinaci, která odpovídá přání a vkusu nositelky. 

  Barvy a zase barvy

  Vedle klasických, osvědčených barev jako je černá, tmavě modrá, béžová a mnoho odstínů šedě, se každý rok objevují v kolekcích také aktuální barvy. Pro zimní kolekce jsou to barvy spíše zemité, jako jedlově zelená, hnědá, tmavě fialová. V létě to jsou většinou barvy výraznější, jako limetková, červená, světle modrá, či odstíny růžové, která je stále oblíbená a dobře se kombinuje s jinými barvami. Novinkou posledních let jsou béžové závodní rajtky a v kombinaci s různě barevnými tričky představují zajímavý trend.

  Krása detailu

  Ze střihů se stále drží saka, bundy a vesty v mírně zkrácené délce. Většina střihů se snaží zdůraznit ženskou siluetu, je to slušivé a pohodlné. U většiny bund a vest vás zaujmou různé detaily, jako je ozdobné prošití, nebo třeba kamínkové aplikace. Detaily mohou být v kontrastních barvách, velice oblíbené jsou ale v základní barvě výrobku, tzv. „tón v tónu“. Nečekejte okázalé zdobení aktuální před deseti lety, trendem jsou jemné, decentní a elegantní prvky. Třeba společnost Samshield vsadila na jemné kamínkové aplikace, které elegantně zdobí její kolekci letních jezdeckých triček. Oblíbený Spooks zase rád pracuje s kontrastními paspulkami.  

  Nevtíravé detaily podtrhnou individualitu.

  Saka, často z lehoučkých materiálů, se mnohdy zapínají na skryté zipy, které jsou překryté klasickými knoflíky, stříbrnými, zlatými nebo textilními v barvě saka. Límečky jsou pro letošní sezónu nejčastěji v barvě saka, materiál límečku může být různý. Rajtky pro letošní léto jsou extrémně pohodlné. Pas rajtek se posunul nahoru do pasu. Vedou elastické modely s gripy v celém sedu. Nebo zkuste model bez klasického zapínání – takzvané jezdecké legíny. Jsou enormně elastické, často v kombinaci se síťovinou, a jistě oceníte i rozměrnou kapsu na mobil na stehně, kam se vejde i ten největší chytrý mobil.

  Kdo chce, může být sladěn do posledního detailu!
  Mesh vede

  V oblečení pro jezdectví je stále více kladen důraz na použité materiály. Oblečení je vyráběno nejčastěji ze směsových materiálů, které mají časro vysoké užitné vlastnosti jako je nepromokavost, prodyšnost, bielasticita, snadná údržba, oděruodolnost a dlouhá životnost. Módním hitem několika posledních sezón je mesh materiál. Ten bývá v nabídce v mnoha provedeních, od klasické dobře známé síťoviny, až po naprostou novinku v textiliích 3D air mesh.  3D air mesh má prostorovou konstrukci, dobře větrá, odvádí vodu a díky své konstrukci i dobře izoluje. Částečky vody či potu se usazují v pórech meshe a dále jsou odváděny ven. Klasický mesh nebo 3D air mesh najdeme na sakách, vestách, bundách i rajtkách. Je to opravdu ideální letní materiál. 

  LeMieux má své kolekce dokonale propracované. 
  I koně mají svou módu

  S módními kolekcemi pro jezdce korespondují i aktuální kolekce pro koně. Deky, bandáže, kamaše, ohlávky, vodítka a podsedlové dečky ve své barevnosti podléhají stejným módním vlivům jako jezdecké oblečení. Někteří výrobci slaďují kolekce pro koně a jezdce od barvy až do posledních detailů prošití.  Základní barevnost je víceméně stejná: černá, tmavě modrá, béžová, růžová, šedá, tmavě zelená. Nicméně v rámci sezónních kolekcí se setkáte i v koňské módě s nepřebernou škálou barev a jejich kombinací. Krásnými barvami, které spojují kolekci pro jezdce i jejich koně, je známé například LeMieux. 

  Klasikou, na kterou každoročně čeká mnoho fanoušků, jsou kolekce Pikeur nebo Eskadron. A ani deky nemusejí být nudné – irský výrobce Bucas má dvakrát ročně kolekci dek Freedom ve dvou barvách, které jsou často skutečně nepřehlédnutelné. A to nejen pro koně, ale i pro psy!

  Současná nabídka módních kolekcí pro jezdce i koně dává prostor k dokonalému sladění. Je jen na individuální volbě každého, nakolik se rozhodne mít sebe i svého koně „in“.

  Foto: archiv společnosti Equiservis, spol. s r. o.

  360x360 AD
  Back to top