• LETNÍ VYRÁŽKA

    Letní vyrážka koní neboli letní dermatitida (lidově se takto nemocným koním říká „muchaři“) je noční můrou nejednoho majitele. Odhadem trápí každého 20. koně a jedná se o alergickou reakci na hmyzí kousnutí. Ale není to tak jednoduché.

    Slovo alergie pochází z řečtiny a znamená „pozměněnou schopnost reakce“. Všeobecně je alergie vnímána jako přehnaná, nepřiměřená reakce imunitního systému organismu na látky, se kterými se běžně setkáváme v našem prostředí. Je způsobena nesprávnou aktivací protilátek ze skupiny imunoglobulinu E vlivem daného alergenu. Předpokládá se, že pro vznik letní vyrážky je téměř vždy vrozená predispozice a koně s letní vyrážkou by tak neměli býti užíváni v plemenitbě.

    Letní vyrážka je nejčastějším kožním onemocněním u koní, objevuje se zpravidla od dubna do října, tedy v té části roku, kdy je aktivní bodavý hmyz. V zimních měsících se nevyskytuje.

    Příčinou letní vyrážky je alergická reakce na sliny bodavého hmyzu, zejména jde o pokousání muchničkami (Simuliidae), ovády (Tabanidae), pakomáry (Culicoides) a bodalkami (Glossinidae). Při této alergické reakci postižená místa velmi silně svědí. 

    Ve snaze svědění se zbavit, si kůň postižená místa intenzivně drbe. Mechanicky tak dojde nejprve k vydrbání srsti, ale postupně může dojít až k poškození kůže a vzniku větších ran. Dalším drbáním se do otevřených ran dostává druhotná infekce, rány se špatně hojí, mokvají a vznikají rozsáhlé infikované záněty kůže. Nejčastěji postiženými místy jsou hříva, kořen ocasu, hlava a uši, hřbet a břicho. 

    Letní vyrážku nelze vyléčit, systematickou a důslednou prevencí a následnou péčí o nemocného koně lze však projevy účinně zmírnit.

    Boj s bodavým hmyzem by měl začít ještě dříve, než se nepříjemné potvůrky objeví. Je nezbytné začít s dostatečným předstihem a na více frontách, protože když je kůň již poštípaný a projevy nemoci se naplno rozjedou, je nemožné je zastavit. Doporučená jsou režimová opatření spojená se stájovým managementem, mechanická obrana v podobě dek a masek, obrana stájí proti hmyzu v podobě sítí v oknech a zábran ve dveřích, chemická ochrana v podobě repelentů a úprava krmení. A samozřejmě pravidelná péče o postiženou pokožku. 

    Již v předjaří je potřeba zajistit koním trpícím letní vyrážkou odpovídající výživu, protože kožní alergie bývá spjata se zdravím trávicího traktu koně. Je proto třeba zajistit koni po celý rok dostatečnou, vyváženou a co nejpřirozenější stravu.

    Z konkrétních opatření se doporučuje krmivo bohaté na vlákninu a chudé na bílkoviny. Je proto vhodné omezit jadrné krmivo i jarní pastvu bohatou na bílkoviny. Krmná dávka by měla být založená na kvalitním lučním senu. Seno je možné doplnit o „jádro“ v podobě krmné směsi sestavené přímo pro potřeby koní trpících letní vyrážkou. Doporučuje se přidávat preparáty s obsahem esenciálních aminokyselin a mastných kyselin, přípravky na posílení imunity a odolnosti pokožky. Ke zmírnění projevů letní vyrážky se osvědčil zejména přípravek Dromy DHA 4 (DHA=kyselina dokosahexaenová), dále přípravky obsahující komplex vitamínů skupiny B (například pivovarské kvasnice), přípravky s konopím (ať už konopné otruby, pelety či olej), a také doplňky obsahující sladkovodní či mořské řasy (spirulina, chlorella) – ty jsou všeobecně známé pro své široké spektrum pozitivních účinků na organizmus.

    Nezbytnou letní výbavou „muchaře“ je deka na celé tělo.

    Naprostou nezbytností u „muchařů“ během akutní fáze jejich nemoci je mechanická ochrana v podobě dek na celé tělo a masky na hlavu. A to nejen do výběhu, ale i na ježdění. Na trhu je k dostání obrovské množství různých masek, síťovaných a exémových dek a samozřejmě repelentů. Pokud máte možnost,  zvažte využití kryté jízdárny, kde je zpravidla výskyt hmyzu nižší oproti otevřeným plochám. Vše v závislosti na místních podmínkách a výskytu obtížného hmyzu.

    Nezanedbatelný je stájový režim koně. Někdy se doporučuje koně ponechat ve stáji během dne, ale to může být kontraproduktivní pokud není stáj ošetřena proti hmyzu. Za zvážení stojí noční pasení, kdy jsou koně vyváděni na pastvu po slunce západu a odváděni z ní před východem slunce, tedy na pastvě jsou v době, kdy je aktivita hmyzu nejnižší. Pastvina kde je „muchař“ by měla být pravidelně zbavována trusu, neměla by být v blízkosti stojaté vody a takto nemocný kůň by neměl sdílet pastvinou s kravami. 

    Svědivé projevy v té nejakutnější fázi onemocnění je někdy potřeba tlumit léky – ať už do krmení, nebo lokálně na ta nejhůře postižená místa na těle. Pro tyto účely jsou používány běžně glukokortikoidy. Jejich používání není z dlouhodobého hlediska vhodné, přináší s sebou totiž poměrně závažné nežádoucí účinky. Nicméně může se stát, že bude kůň v takovém stavu, že se krátkodobému použití kortikoidů nevyhnete. Pokud to pomůže, je to rozhodně lepší, než nechat koně trpět.

    Jak jsme již psali – letní vyrážku nelze vyléčit. Koně, kteří minulý rok trpěli letní vyrážkou, budou trpět i letos. Často se průběh této nemoci každým rokem zhoršuje, vhodnou prevencí a především péčí o nemocného koně je možné jej alespoň částečně ochránit a od bolesti mu ulevit. 

    Foto: archiv společnosti Equiservis, spol. s r. o.

    360x360 AD
    Back to top