• NA MATERIÁLU ZÁLEŽÍ

    Jaké jsou materiály udidel? Materiál použitý na udidlo z velké části ovlivňuje jeho funkci. Původním materiálem pro výrobu udidel bylo železo. To se v současnosti používá jen zřídka, převážně u některých typů westernových udidel. Udidla pro klasické ježdění bývala poniklována, ale v posledních letech byla vytlačena udidly z nerezu, slitin nebo plastu.
    Nerez

    Nejčastějším materiálem používaným na udidla je nerez. Udidla z nerezu jsou líbivá, lesklá a dobře se udržují, nepodléhají korozi a jsou odolná. Z nerez oceli, která je pevná a dobře se obrábí, lze vyrobit všechny typy udidel. Nevýhodou udidel z nerezu je jejich chuťová neutrálnost, proto nepodporují slinění v hubě koně či přežvykování udidla. Nicméně spousta koní je s nerezem naprosto spokojená. Nejběžnějším udidlem je plné nerezové stihlo — například jako je Stihlo plné nerez ECO, které nabízíme ve čtyřech velikostech a dvou tloušťkách.

    Slitiny

    Naprostým hitem současnosti jsou udidla z ušlechtilých slitin. Firma Hermann Sprenger již před několika desetiletími uvedla na trh udidla z materiálu Argentan. Jednalo se o ušlechtilou slitinu s obsahem stříbra s matně stříbřitým leskem. Dlouhou dobu to byla jediná slitina používaná na udidla a ostruhy. Počátkem 90. let nastal v této oblasti velký rozvoj. Na trhu se objevilo množství slitin různého složení. Udidla ze slitin mají téměř vždy příměs nějakého měkkého kovu. Měď, stříbro a jiné kovy zajišťují chuťovou atraktivitu udidel, koně dobře sliní, žvýkají udidlo a lépe udidlo přijmou, dále měkkost slitiny a také odlišnou, načervenalou, nažloutlou nebo bělavou barvu oproti klasickým nerezovým udidlům. Udidla ze slitin se dobře udržují a samozřejmě nepodléhají korozi.

    Časem se na povrchu udidel ze slitin objevuje zoxidovaná vrstva a udidla se stávají matnými jakoby zašlými a někdy se na nich mohou objevit i skvrny nebo mapy. Na trhu jsou pasty na čištění udidel ze slitin. Nicméně zoxidovaná vrstva na udítku není problém – naopak zvyšuje jeho chuťovou atraktivitu, takže případné čištění je skutečně pouze estetickou záležitostí. Možností jak zajistit, aby udidlo ze slitin bylo vždy pěkné, je koupení udidla s nerez kroužky a slitinovým udítkem. Takové udidlo se snadno udržuje opláchnutím ve vodě a kroužky budou stále jako nové.

    Titanová udidla

    Titan (nebo jeho slitiny) je pro výrobu udidel používán poměrně krátkou dobu a zatím není příliš rozšířen. Titan je ceněným materiálem pro svou nízkou hustotu a tím spojenou nízkou váhu, vysokou pevnost a odolnost proti korozi. Titan mimo nízkou hmotnost, koni chutná, a tak podporuje slinění a přežvykování, takže kůň při práci lépe spolupracuje a samotné udidlo i lépe přijme.

    Kombinace mědi a nerezu na udítku v podobě rolek.
    Kombinace kovových materiálů na udítku

    Udidla vyrobená v kombinaci různých kovů na udítku jsou trvale oblíbená. Kombinace materiálů může být provedena různě. Oblíbená jsou udidla s rolkami.

    Kombinace nerezu a vrstvy mědi na povrchu udítka bývají označována jako „sweet iron“. Asi nejznámějším výrobcem udidel z materiálu „sweet iron“ je nizozemský Trust, ale udidla s tím to označením nabízí i jiní výrobci. Udidla jsou snadno poznat podle modré barvy udítek. Materiál „sweet iron“ je chuťově velmi aktivní díky přirozenému procesu oxidace. Pokud se materiál dostane do styku s vlhkostí, začne lehce reznout. Povrchová rez má sladkou chuť a podporuje slinění. Oxidační proces změní barvu udidla z modré na šedo-hnědou. Pokud se udidlo delší dobu nepoužívá, může se na něm vytvořit vrstva rzi. Snadno jí otřete vlhkým hadříkem.

    Udidla s kombinací materiálů s označením „sweet iron“ najdete zde.

    Z plastu lze vyrobit různé typy udítek. Zajímavé jsou nelomená udítka, kdy jejich tvar a pružnost respektuje anatomické potřeby koní a umožňuje jemné vedení koně.
    Udítka s povrchem z plastů nebo gumy

    V minulosti oblíbená udidla s pogumovaným udítkem stále častěji nahrazují udidla s udítky vyrobenými z různých typů plastu, nebo speciální gumy. Klasický dříve rozšířený gumový povrch je sice měkký, přívětivý k dásním koně, ale většinou ho koně rychle zničí. Plastová nebo moderní gumová udítka mohou mít různou tvrdost – od měkkých a velmi ohebných až po tvrdá, k hubě koně jsou většinou přívětivější, jsou oproti starému typu gumy bezpečnější a v neposlední řadě mají (ta tvrdá) delší životnost. U těch velmi měkkých je nezbytné dávat pozor, jak je udidlo umístěné v hubě. Samozřejmostí u moderních materiálů je zdravotní nezávadnost a snadná údržba. Z plastu lze vyrobit všechny typy udítek. Zajímavá jsou zpravidla nelomená udítka, kdy jejich tvar a pružnost respektuje anatomické potřeby koní a umožňuje jemné vedení.

    Udidla z nekovových materiálů naleznete zde.

    Foto: archiv společnosti Equiservis spol. s r.o.

    360x360 AD
    Back to top