• VYBÍRÁME JEZDECKÉ SAKO

  Sako se jako běžná součást šatníku za posledních několik desítek let příliš nezměnilo. Základní střih zdůrazňuje ramena a pomocí většího či menšího projmutí v pase tvaruje postavu, to platí pro mužské i dámské střihy. V závislosti na aktuálních módních trendech se mění délka, míra projmutí, barva a materiál. Formální pánský oblek, respektive sako, je všeobecně vnímáno spíše jako méně komfortní, jako něco, co svého nositele mírně omezuje v pohybu. Ale pokud se bavíme o saku jezdeckém, tak to naopak musí být pro dnešní jezdce doslova sportovním úborem, který bude současně elegantní, ale rozhodně nesmí jeho pohyb v ničem omezovat!
  Moderní jezdecké sako

  Jaké tedy je dnešní jezdecké sako? Především pohodlné! Ať sportovní, honební či volnočasové, je vyrobeno nejčastěji ze směsových materiálů s podílem elastických vláken, pro maximální volnost pohybu. Materiály jsou zpravidla funkční, což znamená že kromě pružnosti bývají i prodyšné, rychle schnou a často mají i ošetření proti zápachu a nečistotám. Chybět samozřejmě nesmí rozparek, který umožňuje pohodlnou jízdu v sedle. Celková délka musí být tak akorát, aby si sako jezdec nepřisedával. Střihy jsou propracované do posledního detailu – zejména dražší značková saka perfektně kombinují dokonalé střihy, krásné designy a perfektní materiály. I když se u jezdeckých sak bavíme o sportovním oblečení, estetické hledisko rozhodně není zanedbatelné.

  Detaily – cesta k odlišnosti

  Před pár lety byly nejodvážnějším ozdobným prvkem kontrastní límečky nebo paspulky, často v kombinaci s výraznými zlatými nebo stříbrnými knoflíky, které evokovaly zašlou slávu nablýskaných armádních uniforem. Dnes se výrobci nebojí použít výšivky, třpytivé aplikace nebo materiály na různých místech saka, případně jsou střihy ozvláštněny rafinovanými sklady nebo prostřihy. Každý výrobce má svůj vlastní styl. Někdo se drží umírněného, spíše sportovního designu, někdo navrhuje odvážné modely s kontrastními detaily či výraznými knoflíky. Nabídka sak je v současné době opravdu pestrá – vyberou si ti, kteří chtějí z davu vyčnívat, i ti, kteří s ním raději splynou.

  Sako 2022

  A jaké jsou tedy trendy a novinky posledních let? Co se materiálu týče tak se do hledáčku jezdců dostala tzv. „síťovaná“ saka. Perforované mesh materiály, zpravidla bez podšívky, jsou lehké, výrazně elastické a dokonale prodyšné. Jedná se tedy o skvělou variantu do teplých letních dnů. Pokud se zaměříme na střihy, pak určitě nesmí naší pozornosti uniknout slušivé sakofraky. Vepředu frak, vzadu sako – velmi elegantní do drezurního obdélníku pro nižší soutěže, kde se startuje v saku. Další inovací posledních sezón je zapínání na zip, který je skrytý pod knoflíky. Je to skvělá věc pro jezdkyně s větším poprsím – díky zipu se horní knoflík „nešklebí“ a sako v oblasti hrudníku daleko lépe padne. No a nakonec barvy – kde jsou ty časy, kdy se jezdilo striktně v saku černém, červeném či tmavě modrém. V průběhu let se přísná pravidla trochu uvolnila a do parkurových kolbišť se dostávají saka mnoha barev. Snaha barevně se odlišit souvisí i s nárůstem sponzorské činnosti v jezdeckém sportu a s označením příslušností k určitému tmu či stájí. Tento trend se ovšem zcela vyhýbá drezurním obdélníkům, kde zůstává na prvním místě klasická tradiční elegance, i když pravidla barevná saka do drezury výslovně nezakazují.

  Co říkají pravidla

  Skoková pravidla ČJF platná od 4. 4. 2022 v článku 256: ÚBOR, OCHRANNÁ PŘILBA A POZDRAV říkají:

  1.5. Civilní sportovci startují v uniformě nebo úboru, který je schválen jejich Národní federací, v jezdeckém saku, bílých nebo světlých jezdeckých kalhotách a hnědých nebo černých botách. Jezdecké sako může mít jakoukoliv barvu a musí mít knoflíky na lícní straně. Pokud má sako límec, musí mít límec s klopami, které mohou být stejné nebo jiné barvy, než je sako. Sako bez límce je povoleno, pokud je pod ním viditelný límeček košile a vázanka, když je zapnuto.

  Celkem překvapivou novinkou v pravidlech ČJF, která vychází z úpravy FEI, je to, že paspulka odlišné barvy je povolena pouze kolem límce. Je samozřejmě otázkou, jak moc to budou stewardi na závodech řešit…

  Drezurní pravidla ČJF platná od 4. 4. 2022 v článku 427: ÚBOR SPORTOVCE říkají:

  2.1. Je povolen pouze jednobarevný frak nebo sako (schválený NF Sportovce). Proužkovaný nebo vícebarevný frak nebo sako nejsou povoleny. Vkusné a diskrétní odstíny, například na límci, lemování nebo křišťálové doplňky jsou přijatelné.

  Jak změřit sako

  Střihy u různých výrobců se liší a to, jak sako padne, je ovlivněno samozřejmě také elasticitou materiálu. Proto je nejlepší sako vyzkoušet, ovšem ne vždy je to možné. V takovém případě sebe, nebo své stávající padnoucí sako, dobře změřte a objednávejte podle zjištěných rozměrů. A které míry jsou potřeba? Podívejte se na přiložený obrázek.

  A – šířka v ramenou, B – obvod přes prsa, C – celková délka, D – délka rukávu, E – obvod pasu
   
  Tipy pro nákup:
  1. Vyhraďte si na koupi saka v obchodě dostatek času. Nabídka zahrnuje takové množství modelů, že jen zkoušení samotné zabere spoustu času.
  2. Věnujte pozornost délce rukávů. Předpažte a zkontrolujte rukávy, zdali nejsou moc krátké. Na koni sedíte s pokrčenými pažemi, a to délku rukávů výrazně zkracuje.
  3. Saka se liší délkou. Někdy může o pár centimetrů méně v délce zalichotit ženské postavě. Také švy a projmutí mohou opticky změnit postavu.
  4. Je-li možnost, při zkoušení si sedněte do obdobného typu sedla, jaké používáte. Zjistíte, jestli vám vyhovuje i délka saka v sedu.
  5. Zkontrolujte požadovaný způsob údržby. Dnes je trendem snadná údržba, takže většina sak je „pracích“, a není nutné je čistit chemicky.
  6. Zvažte barvu a ozdobné detaily. Zvláště u barevných sak či výrazných detailů na klopách, lemech a vsadkách dejte pozor na celkové barevné ladění.
  Sakofrak Fair Play
  – nádherný elegantní kousek.
  Sako Horseware Motion Lite AA Platinum – nejoblíbenější letní sako, ušité ze síťovaného materiálu, pohodlné a skvěle padnoucí.
  Sako Samshield Nina s rafinovanými sklady.
  Sako Spooks Melhinda ve sportovním vzhledu se zipem skrytým pod knoflíky.

  Foto: archiv společnosti Equiservis spol. s r. o.

  360x360 AD
  Back to top