• NEPOSTRADATELNÉ ELEKTROLYTY

    Elektrolyty jsou minerály rozpuštěné v krvi a tkáních těla, které nesou kladný nebo záporný náboj a mohou se vázat s jiným iontem a vytvořit „sůl“. Jsou nepostradatelné pro správné fungování organismu, pomáhají udržovat správnou rovnováhu tekutin v buňkách, zajišťují přenosy nervových vzruchů, podílejí se na funkci svalů a zpracování odpadních látek.

    Nedostatek elektrolytů způsobuje dehydrataci, zhoršuje výkonnost a může zhoršovat klinické problémy, jako je azoturie, tedy stav, kdy je vylučovaná moč bohatá na dusíkaté látky, zejména na močovinu. Elektrolyty je nutné doplňovat především v létě, kdy při silném pocení dochází k jejich velkým ztrátám.

    Dostatek čisté vody je naprosto nezbytný. Při intenzivním pocení však voda nestačí – je potřeba tělu dodat elektrolyty.
    Pocení a elektrolyty

    Hlavními elektrolyty jsou sodík (Na+), chlorid (Cl-), draslík (K+), hořčík (Mg2+) a vápník (Ca2+). Koně ztrácejí elektrolyty neustále běžným vylučováním moči a výkalů. Tyto ztráty lze během chladnější části roku obvykle nahradit přímo v krmivu. Avšak v letních měsících se situace mění. Koně jsou citliví na vysoké teploty okolí a regulují svou tělesnou teplotu pomocí pocení. V teple nebo při námaze se koně potí dost výrazně a to celým povrchem těla. Pokud je velmi teplo a práce je intenzivní, mohou být ztráty minerálů značně vysoké a k jejich plnému doplnění z běžného krmiva nemusí docházet. Jen pro představu –  za normálních podmínek může 500 kg kůň během dvou hodin výkonu ztratit až 10 litrů potu, při tréninku v horku až jednou tolik.

    Mezi příznaky nedostatku elektrolytů u koní patří především snížená výkonnost, tmavá silně koncentrovaná moč, dále zapadlé oči, matná srst, apatie, dehydratace, u vážných stavů i poruchy koordinace a bezvládnost.

    Tělo koně nedokáže zadržet vodu bez přítomnosti elektrolytů, takže pouhé nabídnutí vody po zátěži koně nezavodní a ztráty vody se nedoplní. Elektrolyty by měly být přidány buď do vody, nebo do krmiva. Přidáním elektrolytů do vody se vytváří izotonický roztok (roztok, který obsahuje stejnou koncentraci elektrolytů jako tělesné tekutiny), ten zajistí doplnění ztrát tekutin i elektrolytů a rychlou rehydrataci koně. Po dlouhodobém intenzivním pocení však může trvat několik dní, než se ztráty elektrolytů na buněčné úrovni zcela doplní.

    Liz ať už v podobě obyčejné nebo o minerály obohacené soli by neměl být k dispozici neomezeně.
    Kuchyňská sůl jako elektrolyt

    Chlorid sodný (kuchyňská sůl) může být koni k dispozici ve formě volně přístupného solného lizu. Jeho příjem by měl být monitorován, zejména v horkém počasí. Někteří koně přirozeně neregulují svůj příjem soli, a tak volný přístup k lizu může být někdy kontraproduktivní. Případně při potřebě regulace množství přijaté soli lze koním denně přidávat lžíci kuchyňské soli do krmení, čímž se zajistí dostatečný příjem chloridu sodného.

     

     
    Podávání elektrolytů soutěžním koním

    Elektrolyty nejčastěji používané v krmných doplňcích jsou chlorid sodný, uhličitan vápenatý a chlorid draselný. Tyto látky nejsou uvedeny na seznamu zakázaných látek FEI pro čistý sport. Nejsou tam ani další běžné složky krmiv, jako je hydrogenuhličitan sodný nebo glukóza. Jednoduché elektrolytové doplňky by proto měly být bezpečné pro použití u soutěžních koní, doporučujeme však zkontrolovat etiketu každého přípravku nebo se zeptat výrobce.

    Širokou škálu elektrolytů najdete zde.

    Foto: archiv společnosti Equiservis spol. s r. o.

    360x360 AD
    Back to top