• PODKOVA PRO ŠTĚSTÍ

    Napadlo vás, že hromádka podkov v rohu stáje po odjezdu kováře může být pro někoho doslova pokladem? Podívejme se společně na kouzla ukrytá v podkovách. Podkova napříč mnoha kulturami představuje jeden z nejznámějších talismanů přinášejících štěstí.

    Ačkoli původ není přesně znám, předpokládá se, že se podkova stala symbolem štěstí, když se Chaldejci v 8. století domnívali, že její tvar půlměsíce představuje různé měsíční bohyně a chrání tak před prokletím zlého oka.

    Jiní se domnívají, že se podkova stala synonymem štěstí v roce 969 n. l., kdy svatý Dunstan, mimo jiné patron kovářů, přelstil ďábla. Existuje několik verzí tohoto příběhu, ale všechny se shodují v tom, že svatý Dunstan podkoval samotného ďábla. Po tomto mučivém utrpení ďábel souhlasil, že nikdy nevstoupí přes práh, nad nímž je přibitá podkova, protože se předmětu ve tvaru půlměsíce, který mu přinesl tolik bolesti a utrpení, bojí. A tak se zrodil talisman, který měl odhánět zlo.

    Nejstarší ochranou kopyt byly provazové hiposandály. První kovové podkovy pocházejí od Keltů. V raném středověku se věřilo, že železo má mystickou moc a dokáže udržet zlé síly na uzdě. Čarodějnice prý měly z podkov vyrobených ze železa takový strach, že se rozhodly létat na košťatech, místo aby se přepravovaly na koních.

    Ať za podkovou přinášející štěstí stojí křesťanští Chaldejci, svatý Dunstan, nebo nevole čarodějnic jezdit na koni, jisté je, že nález ztracené podkovy v raném středověku, kdy železo bylo velmi vzácným kovem, byl pro prostého člověka darem z nebes. Podkovy se tehdy překovávaly, dokud to jen trochu šlo. Peníze, které nálezce obdržel od kováře za cenný materiál, mu mohly postačit na obživu po mnoho dní.

    Aby pověr kolem podkov nebylo málo, i počet děr na podkováky nosil štěstí. Do podkovy bylo zpravidla uděláno sedm otvorů na hřebíky. Sedmička je shodou okolností údajně jedno z nejšťastnějších čísel na světě. Traduje se, že číslo je považováno za šťastné, protože se kolem nás vyskytuje často, máme sedm dní v týdnu i sedm barev duhy.

    Mnoho lidí se shoduje v tom, že podkova nosí štěstí, ale nemohou se shodnout na tom, jak si toto štěstí udržet. Někteří pověrčiví lidé zavěšují podkovu rameny nahoru (U), aby štěstí zůstalo uchované v podkově a chránilo dům, kde visí. Druhou možností je zavěsit podkovu rameny dolů, aby se všechno štěstí přeneslo na ty, kdo pod ní projdou. Je pravdou, že najdete podkovy zavěšené oběma způsoby a těžko odhadnout, který je ten správný. Šalamounským řešením je zavěsit dvě podkovy vedle sebe, jednu tak a druhou obráceně, abyste si zajistili štěstí co nejvíce!

    Podkova je zkrátka považována za jeden z nejšťastnějších talismanů vůbec. Její design, tvar a celkový vzhled se však od dob jejího vzniku před stovkami let změnil. Díky novým znalostem a technologiím se dnes podkovy nevyrábějí jen z mystického železa, ale i z jiných kovů, včetně hliníku, nebo i z plastu. Ačkoli většina podkov zůstává blízká původnímu tvaru půlměsíce, který Chaldejci obdivovali, i tvary podkov se různí stejně jako počet a umístění děr na hřebíky.

    A symbol podkovy? Ten je stále velmi oblíbený, ať už jako talisman pro štěstí, nebo znak toho, že jeho nositel je „koňák“. Však to znáte, nejen pověrčiví lidé nyní nosí módní náušnice, náramky, spony a pásky s podkovou, motivy podkov najdete i na oblečení i doplňcích. 

    P.S. Pokud byste někdy nutně potřebovali talisman pro štěstí, legenda praví, že svatým grálem podkov pro štěstí je podkova, která pochází ze zadních nohou bělky. To není zase tak nedostupné, co myslíte?

    Foto: archiv společnosti Equiservis spol. s r. o.

    360x360 AD
    Back to top