• ZÁKLADNÍ PŘEDPOKLADY PRO ZDRAVÁ KOPYTA

    Bez kopyt není koně. Dobře rostlá, vhodně upravená a zdravá kopyta zásadně ovlivňují postoj, pohyb a tím i celé držení těla. Celkové držení těla se odráží v rovnováze, pohybu a v celkovém zdraví koně. Prostě na kopytech moc a moc záleží.

    Mezi hlavní faktory ovlivňující zdraví kopyt patří změny teploty a vlhkosti, výživa, podkovářská péče, denní péče, způsob pohybu, povrchy, po kterých se kůň pohybuje. A samozřejmě nelze vynechat ani vliv dědičnosti.

    Výživa a krmení

    Kvalita krmení do značné míry ovlivňuje kvalitu rohoviny. Mezi látky prospěšné pro kopytní rohovinu patří biotin, zinek, methionin, vitamin B6 a vitamin B5. Správná rovnováha aktivních látek pomůže růstu zdravé kopytní rohoviny. Jejich množství a využitelnost mají vliv na zkvalitnění a zpevnění křehké a lámavé kopytní rohoviny a jsou důležité i při léčbě onemocnění kopyt jako je hniloba nebo laminitis.

    Pro potřebu suplementace těchto důležitých vitamínů a minerálů je k dispozici široká škála krmných doplňků. 

    • Biotin (vitamin H) účinně podporuje regeneraci kůže, srsti a kožních derivátů, včetně rohoviny a účinně udržuje jejich kvalitní stav. Chrání citlivé tkáně kopyt a zesiluje rohovinu spodní části kopytní stěny. Biotin je nezbytný pro růst buněk a hraje důležitou roli v aktivitě enzymů, které se podílejí na metabolismu organismu, zejména metabolismu mastných kyselin, tuků a aminokyselin.
    • Methionin je základní esenciální aminokyselina, kterou si organizmus neumí vytvořit a musí být přijímána potravou. Methionin obsahuje síru důležitou pro stavbu kopytní rohoviny, zajišťuje její pevnost a pružnost. Z methioninu navíc vzniká cystein, který je důležitý pro stavbu keratinu.
    • Vitamin B6 (pyridoxin) je důležitý pro tvorbu keratinu, základní stavební látky kopytní rohoviny.
    • Vitamin B5 (kyselina pantothenová) ve formě biologicky dostupného pantothenátu vápenatého zlepšuje funkci pojiva mezi buňkami keratinu a rohovinou.
    • Zinek je důležitý pro řadu enzymů, které jsou potřeba pro metabolismus buňky a podílí se na regulaci rychlosti buněčného dělení, buněčné aktivity a buněčného zrání.
    Pohyb jak po různorodých površích je pro zdravý vývoj kopytní rohoviny nezbytný.

    Pohyb je důležitý

    Zdraví kopyta je závislé na intenzitě krevního oběhu v kopytě. Proto je pravidelný pohyb pro zdraví kopyt a růst rohoviny nezbytný. Při pohybu se rozproudí krev, aktivuje se lymfatický oběh. Mechanická stimulace zajistí, že kopyto „pracuje“, závěsný aparát lamel je lépe zásobován krví, která přináší živiny a odplavuje metabolity. Kopytní rohovina lépe roste, je elastičtější a dobře hydratovaná. Standardní projev omezeného prokrvení je snížený buněčný metabolizmus, snížení vitality tkání, a tedy zhoršení kvality a intenzity růstu rohoviny kopyta. Horší kvalita rohoviny znamená sníženou odolnost rohoviny vůči hnilobě, praskání, vysušování. Důležitý je i povrch, po kterém se kůň pohybuje. Pohyb pouze po dokonale rovném a měkkém povrchu není pro koně optimální, pravidelný a přiměřený pohyb po tvrdém povrchu je stejně důležitý jako pohyb po nerovném povrchu například v terénu.

    Pravidelná péče podkováře nebo kopytáře je naprostou nutností!

    Péče

    Péči o kopyta můžeme rozdělit na denní péči a péči podkováře či kopytáře. Denní péče zahrnuje jejich čistění od našlapaného hnoje a bahna, při té příležitosti provedete kontrolu našlápnutí cizích předmětů (kamenů, skla…), kontrolu stavu co se týče prasklin rohoviny a jiných poškození nebo onemocnění jako je hniloba střelky, případně kontrolu podkovy. Když máte kopyto v ruce, cítíte i jestli „hřeje“ nebo je studené. Příležitostně je možné kopyta i omýt vodou nebo dle potřeby namazat vhodným mazáním na kopyta, které zvláčňují kopytní stěnu a udržují vlhkost v rohovině. Zcela nezbytná je pravidelná podkovářská nebo kopytářská péče. Jsou-li koně podkování, je potřeba je kovat pravidelně v rozmezí 6-8 týdnů, ale tento doporučovaný interval může být jak kratší, tak delší v závislosti na individuálních potřebách každého koně. Koně, kteří nejsou kováni, vyžadují stejně pravidelnou péči podkováře nebo kopytáře. Interval mezi strouháním může být 6 týdnů až třeba 3 měsíce, interval opět závisí na mnoha rozličných faktorech. Na rychlosti růstů rohoviny, ta závisí třeba na ročním období, intenzitě obrusu rohoviny pohybem nebo podle speciálních potřeb korekce růstu kopyta. Je potřeba si uvědomit, že koně bez podkov potřebují stejnou nebo možná ještě větší péči než koně okovaní podkovami.

    Foto: archiv společnosti Equiservis, spol. s r.o.

    360x360 AD
    Back to top